Acımasız Gerçekler Sprite.com !

Televizyonlarda epeydir dolanan reklamı görmüşünüzdür chatte hızlı iseniz Nazlı ve Mert seni bekliyor sloganıyla. Meraktan olsa gerek dün sitesini bizde ziyaret ettik ancak beklediğimiz gibi klavye ile yazışmıyorsunuz sadece size 4 seçenekli kalıp cümleler verilmiş bunlardan hangisini isterseniz onu seçip karşınızdakine yolluyorsunuz.

Neyse malum erkek olduğumuz için karşımıza nazlıyı seçtik muhabbete başlamadan önce sol üst köşede bişey yazıyor derken bir baktım ciddi ciddi msn adresi yazılmış. 🙂 nazli_89bilemedin90@hotmail.com. Zaten nazlı denilen kız uyuz uyuz yazmaya devam ederken baktım olacağı yok bir yandanda ekşi de bunla ilgili neler yazılmış okuyordum..

Meğer nazlı muhabbetin sonunda maskeyi çıkarıyormuş ve erkek oluyormuş tabi bunu gören ekşi yazarlarından biri de acaba mert’in arkasındanda hoş bir hatun çıkar mı diye beklerken..

bunun altından mustafa çıkıyor ama bunun erkek veriyonu olan mert’in sonunda bir nazlı bir reyhan falan çıkar deyu beklerken aynı mustafa oradan da çıktı, sükut-u hayal….

Velhasıl kelam malasef reklam olmamış. Bekleneni veremedi, recep ivedikin tabirinin internette çok karı kız dolanıyormuş hale geçerli olduğu ülkemizde sprite reklamı yok bu olmamış.. dedirtti.

Yukarda bahsettiğimiz; sadece kalıp cümle kullanımından muzdarip olan uludağsözlük yazarı demiş ki:

sandalye üzerinde şova başlayıp birkaç saniye içinde kamerayı kapatan bi’ kaltağa sahip site!
bi de ‘bu görebileceğin son şeydi biliyosun di mi’ diyor… siktir lan ordan! ben kendi cevaplarımı verebiliyor olsaydım şimdi ‘acımasız gerçeklerden nazlı webcam de masturbasyon yapıyor.avi’ isimli video forumlarda top 3teydi… paris hilton ve gülben ergenle kapışırdı, o derece…

Sprite kızı nazlı hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;
Gerçek ismi Yasemin Allen olup Suna Yıldızoğlunun kızıdır, tabi aslında soyadında Yıldızoğlu da geçmektedir. Ayrıca geçen sene yaz sezonunda Atv’de oynayan Elif dizisinin Başrol oyuncusu Keremcemin sevgilisiydi. Dipnot olarak vermek gerekirse Yasemin Allenin 2008 yılında 18 yaşında olduğunu yazmışlar demek oluyor ki msndeki gibi gerçeketen 1990 doğumlu olabilir. 🙂

DMOZ editörü olmak için başvuru kılavuzu

Çoğu zaman editör olmak isteyenlerden nasıl bir yol izlenmeli, formu nasıl doldurursak şansımız daha fazla olur gibi soruları duyar olduk.Bizde bu yazımızda editör olmak isteyen adaylara yönelik tutorial hazırladık.

Kategori seçmek

Editör başvuru formunun en önemli aşamalarından biri başvurulacak kategorinin seçimidir, çünkü yeni editor olarak girdiğiniz zaman öncelikle o kategoride düzenleme yapmanız gerekiyor eğer kategori hakkında bilginiz yoksa çok zorlanırsınız çünkü hem araştırmanız gerekecek hem de çok vaktinizi alabilir. Ayrıca kategori seçerken genelde küçük kategori seçmeye çalışın tavsiye edilen içinde 50’den fazla site listelenmiyor olması.

Başlamak için en iyi yol ilgilendiğiniz alanlardaki kategorileri seçebilirsiniz, ayrıca sayfaların sağ üst köşesinde bulunan “Açıklama” kısmından ne tür sitelerin listelenmesi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yukarda değindiğimiz gibi editörlüğe yeni başlayacaklar küçük kategorilere ve çok fazla alt kategori içermeyenlere başvurmalıdır.Genelde editör adayları çok büyük, kompleks kategorilere başvuruyorlar ve bu yüzden reddediliyor. Eğer ufak bir kategori ile başlarsanız endişelenmenize gerek yok, ilerde daha büyük kategorilerde düzenleme yapabilmek için izin isteyebilirsiniz.

Bazı insanlar işleriyle yada hobileriyle alakalı kategorileri seçiyor, sizde kendinize uygun olan kategoriyi bulduktan sonra sayfanın altında bulunan Bu kategoriyi düzenlemek için gönüllü olun. bağlantısından editör formunu doldurabilirsiniz. Devamı DMOZ editörü olmak için başvuru kılavuzu

DMOZ Sorular & Cevaplar

Dmoz‘la alakalı olarak forumlarda ve benzeri yerlerde sorulan soruları toplayıp cevaplarını yazdım, sorular belli bir düzende gitmeyip ve genelde birbirinden bağımsız olup lazım olanları okuyabilirsiniz.Sorunuz varsa, altta yazarsanız en kısa sürede cevabını buraya ekleriz.

Kategoride editör var mı yok mu nasıl anlıyoruz?

Sayfanın en altında yazı bulunur, eğer editörü varsa; Kategori editörü:”Editörün adı” eğer editor yoksa; Bu kategoriyi düzenlemek için gönüllü olun. yazar.

Editörün sitemi ziyaret ettiğini nasıl anlarım ?

Sayfanıza yerleştirdiğiniz google analytics, sayyac.com gibi siteler ziyaretçilerin nerelerden geldiğini gösterir, yönlendirme sitelerinde editors.dmoz.org gibi site gözüküyorsa editor ziyaret etmiştir. Ancak  editörün sizin sitenizin adresini kopyalayıp tarayıcıya yapıştırarak da girebilececeğini unutmayın!

Sitemle alakalı cevap ne zaman gelir ?

Malasef sitenizin durumu ilgili olarak size geri dönüş yapılmıyor. Onaylandıysanız siteniz zaten dizinde listelenir halde görülecektir, eğer listelenmiyorsanız ya daha incelenmemiştir yada reddedilmiştir.

Herhangi bir site hakkında bilgi alabilir miyiz ?

DMOZ‘daki siteler hakkında yazılan editör notlarının dışarı çıkarılması yasaktır.Bundan dolayı sitenizin hangi aşamada öğrenmeniz mümkün değildir.

Devamı DMOZ Sorular & Cevaplar

WordPress kalıcı bağlantılar ve ayarları

Arama motorları sitelerin url’lerinin uzun kodlar içermesi yerine anlamlı kelimelerden oluşmasını istedikleri için, bu tür sayfaları daha hızlı indexlerler.Url’lerinizde eğer anahtar kelimeler bulunuyorsa, örümcekler sayfanın içeriğinin ne olduğunu daha iyi anlayacaktır. Örneğin,

http://turkcekaynak.net/?p=32

bu tür linkler sef (search engine friendly) olmadıkları için arama motoları tarafından geç farkedilebilir. Ama onun yerine url

http://turkcekaynak.net/yazilim/0xc0000135-uygulama-hatasi.html

bu şekilde olsa daha hızlı ve kolay indexlenecektir.

Yukarda bahsettiklerimizi wordpress de uygulamak için yönetim panelinden, Ayarlara o menünün altında ise Kalıcı Bağlantılara gideceksiniz.Daha sonra Genel Ayarlar altından Özel yapıyı seçeceksiniz. Daha sonrada kutucuğun içine ister , /%category%/%postname%.html yada %postname%.html yazabilirsiniz. Aralarındaki farka başka yazıda değineceğiz. Böylece sizin sitenizin url’leri de artık bizim ki arama motorları tarafından sevilen tarza geldi.

Notlar: Bu işlemleri yaparken .htaccess adlı dosyanızın chmod ayarlarının 777 olması gerekiyor.
.htaccess dosyasını kullanan özellik Mod_rewrite olarak geçer bu da sadece Linux sunucularda çalışmaktadır.

Facebook videolarını indirin ! Firefox

Facebook Video adlı eklenti videoların yanına download linki koyar böylece herhangi birşey yapmadan feysbuktaki vidyoları indirebilirsiniz. Ayrıca zamzar yoluyla videoların uzantısını değiştirip download edebilirsiniz. (3gp, avi, mp3 gibi.)

Zamzar ile indirmeniz için email adresinizi yazmanız ve uzantısı seçmeniz yeterlidir daha sonra zamzardan gelen link yoluyla vidyoyu indirebilirsiniz.

Mozilla Firefox’da program kullanmadan facebook videolarını indirmek

Eğer internet tarayıcınız Mozilla Firefox ise facebook videolarını bilgisayarınıza kopyalamak çok kolay.
Yapmaniz gereken C:\Documents and Settings\Kullanici Adiniz\Local Settings\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\bu9fpfel.default\Cache klasörüne ulaşmak.
Buradaki dosyalardan boyutca büyük olanlar video dosyalarıdır. Bu klasörden herhangi bir dosyayı masaüstüne koplayadıktan sonra uzantısı .avi ya da .mp4 şeklinde yapin ve video artık sizindir.

Inheritance (Miras)

Sizlere bu yazıda inheritance’ın programlamada ne anlama geldiğinden bahsedeceğim. Inheritance genel olarak Oject Oriented Programming’in (Nesne Yönelimli Programlama) kullanılan bir prensiptir. En basit  şekliyle: inheritance sayesinde bir sınıfın metodlarını kullanan başka sınıflar türetilebilmesine yarar diyebiliriz. Ana sınıflara (‘base class’) yeni özellikler ekleyerek ya da gerekirse sahip olduğu özellikleri değiştirerek yeni altsınıflar (‘derived class’) oluşturma yoludur. Örneğin; bir otobüs ve kamyon adında sınıfınız varsa bunların ortak özelliklerinde oluşan bir araç sınıfı yazarız. Otobüs ve kamyon,  bu araç sınıfından türemiş olur. Yani hiyerarşik bir yapı söz konusudur.
Önce araç (vehicle class) sınıfını yazalım.

#include<iostream>
#include<string>
using namespace std;
class Vehicle
{
private:
	string name;
	string sound;
	int speed;
	int weight;
public:
	
	Vehicle(string n,string s,int sp,int w)
	{
		name=n;
		sound=s;
		speed=sp;
		weight=w;
	}
	void show()
	{
		cout<<"Name.:"<<name<<endl;
		cout<<"Sound.:"<<sound<<endl;
		cout<<"Speed.:"<<speed<<endl;
		cout<<"Weight.:"<<weight<<endl;
	}
	
	void makeSound(int n=1)
	{
		for(int i=0;i<n;i++)
		{
			cout<<sound<<" ";
		}
		cout<<endl;
	}
};

Şimde de onda türeyecek olan kamyon sınıfını yazalım. Devamı Inheritance (Miras)

WordPress SyntaxHighlighter Evolved eklentisi

Bloglarında örnek verirken kod yazan arkadaşlar için hemde kullanıcılar için kodları renklendiren bir eklenti yazılmış; SyntaxHighlighter Evolved. Eklenti kullanılan bütün dilleri neredeyse destekliyor, liste için tıklayınız!

Eklentinin kurulması; paketi indirip “zip”ten çıkardıktan sonra blogunuzun bulunduğu klasordeki “wp-content” içindeki “plugins” klasorune kopyalamanız yeterli daha sonra zaten ayarlarını kendiniz yapabilirsiniz.

Kullanırken yazacağınız kod php ise köşeli parantezler içinde php yazarak açıyoruz daha sonra aynı “tag”ı / ile kapatıyoruz, burada eklenti kurulu olduğu için kapatmıyorum.Ayrıca yayınlanan son sürümünde “türkçe” dil desteğide getirildi.Teşekkürler Viper007!

Not: Bazı temalarda uyumsuzluk problemi olduğu düşünürken eklenti sahibine neden kaynaklı olabileceğini sordum. Cevap olarak ;
Temanızın footer.php dosyasında

<?php wp_footer(); ?>

kodunun olup olmadığına dikkat edin eğer yoksa javascript dosyaları yüklenmeyeceği için eklenti çalışmaz. Verdiğimiz kodu footer.php de herhangi bir yere eklerseniz uyumsuzluk problemi giderilmiş olur.

WordPress’e Google Analytics ekleme

WordPress kullanıcıları sitelerine nereden ziyaretçi geldiğini gösteren google analytics kodunu kullandığı temanın footer dosyasında </ body >etiketinden önceki yere yerleştirmesi yeterlidir. Bu işlemi yaptıktan sonra sayfayı yenilerken göreceksiniz ki sol altta google analyticsten veri alınıyor, böylece işlemimiz tamamlanmış olacak. Ancak burada bir nokta daha varki;

Eğer default yada classic tema (yani paket halinde gelen 2 temadan birini) kullanıyorsanız bu temalar güncellemeden sonra yenilendiği için tekrar eklemeniz gerekmektedir!