Google arama ipuçları

Ülkemizde arama motoru denilince akla gelen ilk isim google’dır hatta internet denilince bile ilk akla gelenlerden biri olabilir. Google gün geçtikçe arama motorunu geliştirmesine rağmen bazen istediğimiz sonuçları ne yazık ki bulamıyoruz belki de tam olarak arama yapmasını bilmiyor olabiliriz ?

Bu yazıda google da nasıl arama yapılıp doğru sonuca ulaşabilmekten bahsedeceğiz ;

1-) inurl: şeklinde arama yapmak ; bildiğiniz üzere url demek sitenin adresi demektir, bu şekilde arama yaparsak eğer sitenin adresinde geçmesini istediğimiz kelimeyi yazıp aratmamız gerekecektir. Örneğin denizlinin çivril ilçesindeki kamu kurumlarına ait websitelerine bulmak istiyorum. Yapmamız gereken arama inurl:gov.tr çivril dir. Arama sonuçlarında dikkat ederseniz eğer url’sinde gov.tr geçmiş sitelerin arasında çivril kelimesi geçenleri listelemiş (çivril url de olsun yada olmasın). Unutmayın ! “inurl:” ile sonraki kelime arasında boşluk olmamalıdır.

2-) allinurl: şeklinde arama yapmak ; eğer bu şekilde arama yaparsak arattığımız kelimelerin kesinlikle url de geçiyor olması gerekiyor.

3-) site: araması yapmak ; bu tarz aramada site: yazdıktan sonra aratmak istediğiniz sitenin adresini yazıyorsunuz örneğin site:turkcekaynak.net yaptığımızda arama sonuçları sadece bizim sitemizin sayfalarından gelmektedir. Bunu biraz daha genişletirsek eğer bizim sitemizde “msn” araması yaparsak görmüş olduğunuz üzere sonuçlarda “msn” kelimesinin geçtiği sayfalar gözükmektedir.

Windows Media Player sorunları

Eğer xp kullanıyorsanız ve ekstradan dvd player kullanmıyorsanız sürekli olarak
Windows media player bu dvd’yi uyumlu bir dvd kod çözücü bilgisayarınızda olmadığı için oynatamıyor. hatasıyla karşılaşırsınız. Bunun sebebi xp deki media player Dvd oynatımını tam olarak desteklemiyor. Çözümü ise ya farklı dvd player yükleyeceksiniz mesela “vlc player” gibi yahut da codec yükleyeceksiniz. Piyasadaki ücretsiz codeclerin en iyisi olan K-Lite Mega Codec Pack 5.0.5 indirebilirsiniz !

WordPress Türkçe Mobil Blog Teması

Geçenlerde sunucutara adlı servisinden bahsettiğim Erhan bugünlerde ise mobil içeriklere yönelik yeni bir tema hazırlamış. Aslına bakarsanız temayı geçen sene bir firma için hazırlamış ancak firma temayı beğenmediği için ve başkaları da kullanabilir diye Erhan’da temayı ücretsiz olarak dağıtmaya karar vermiş.

Daha öncekiler gibi temayı farklı bir temanın üzerinden devam ettirmiş. Orijinal tema ise İphone Blog Tema adında. Normalde tema 3 kolonluymuş ancak Mobil kasaba adını verdiği tema ise 2 kolonlu. Sözü fazla uzatmadan temayı buradan edinebilirsiniz.

HLC Kuşadası Bodrum bedava tatil !

Dün teakolik’in blogundaki yazıları okurken yanımdaki arkadaş dur dur bedava tatil yazısını okuyalım belki bizim başımıza gelenden bahsetmiştir dedi. Meğer HLC adlı tatil köyü yada devremülk satan firma ! insanlara bedava tatil diyip kandırıyormuş. Bahsi geçen yazıda anlatılan olayın aynısı afyonda bizim arkadaşlarında başına gelmiş ve birazda internette araştırma yaptığımızda çok sayıda kişinin malasef mağdur olduğunu öğrendik.

Taktik her yerde aynıymış;
Öncelikle sizi bir yerde kıstırıp zorla anket yaptırıyorlar bu yer sokak oluyor akışveriş mağazası oluyormuş, hemen ardından anket yapan kişi (genelde öğrenciyim diyip yaklaşıyorlarmış) hemen insanlara dadanıp işte böyle böyle tatil köyümüz var diyip insanları toplantı odası gibi bir yere tanıtmaya götürüyorlarmış. Daha sonrada insanları markaja alıp daha düşünmelerine bile fırsat verilmeden ellerindeki sözleşmeyi imzalatıyorlar. Buraya kadar herşey normal gözüküyor çünkü bu davranış biçimide o firmanın stratejisidir diyip geçilebilir ancak sözleşmeyi çok iyi okumak gerekiyor ki sizinde tatiliniz heba olmasın !

Hatta örnek olsun diyerekten birisininde yorumunu eklemekte fayda var;

”X” bedel diyerek hiçbir fark ödemeden tatil yapabileceğimizi,ayrıca RCI sistemi denilen değişim programı ile Dünya’nın pek çok 5 yıldızlı ve kaliteli otel veya tatil köyünde az bir fiyat farkı ödeyerek tatil yapabileceğimizi söylediler ve bu kazığı bize bir düşünce bombardımanına tutarak sattılar.Ancak bunların 2 tesislerinin olduğunu(”Ömer Termal” , ”Kuşadası HLC Tatil Köyü” ) ve RCI sistemiyle de anlaşmalarının olmadığını,5900 euro değerindeki sözleşme, otobüse binerken elime verildikten sonra otobüste okuduğumda ve internette araştırdığımda öğrendim.

Dmoz kaydı nedir ? Ne işe yarar ?

Dmoz Nedir ?

Kısaca bahsetmek gerekirse Web dünyasının en büyük dizinidir.Diğer dizinlerden farkı gönüllü editorlerin katkılarıyla inşa edilmiştir ve varlığı onlar tarafından sürdürülmektedir..Hakkında daha fazla bilgi almak için buradan devam edebilirsiniz.

Site Nasıl Önerilir ?

Öncelikle dmoz‘da önereceğimiz site ile alakalı kategoriyi buluruz.Bulduktan sonra o kategorinin sağ üst köşesinde adres öner kısmı var,oradan işleme devam edebiliriz.Site önermenin asıl zor kısmı burası.Burada bize siteyle alakalalı bilgiler sorulmaktadır.Eğer bilgileri dmoz’un standardlarında verirsek sitemizin dmoz’da yer almaması için herhangi bir sebep yok. Devamı Dmoz kaydı nedir ? Ne işe yarar ?

WordPress için Seo ipuçları

Bu yazıda WordPress’in arama motorlarına nasıl uyumlu hale getirildiğinden ve optimize edilmesinden bahsedeceğiz. Normal kurulumda WordPress zaten başlı başına uyumlu olmasına rağmen buradaki ipuçlarıyla SERP’de daha iyi rekabet edebilirsiniz.

Yazar konuyu 5 farklı kategoride değerlendirip öyle yazmış. Kısaca kategorilerden bahsetmek gerekirse, (Site yapısı, İçerik organizasyonu, İçerik yazımı, Diğerleriyle etkileşimde bulunma, Arama motorlarına kolaylık)

Site Yapısı ;
– Temanızın biçimlendirilmesi :
İlk olarak temanızın W3C standardında olup olmadığını kontrol edin eğer hata varsa düzeltmeye çalışın.
Yazılar olabildiğince etiketinde yukarda olmalıdır, yandaki menüde bulunan kodlarda ana içeriği takip etmelidir.
(h1,h2 gibi) etiketleri başlıkta ve kategori isimlerinde kullanmaya çalışın.
– Kalıcı bağlantılar :
Bu konuyla ilgili olarak daha önce detaylı biçimde yazdığımız için WordPress kalıcı bağlantılar ve ayarları tekrar uzun uzadıya değinmeye gerek yok. Unutmadan bu ayarları sürekli değiştirmek Google botları açısından tehlikelidir çünkü daha önce indexlenen sayfanız değişiklikten sonra 404 hatasına dönüşecektir.
– Alakalı yazılar :
Çoğu sitede görmüşünüzdür yazının hemen bitiminde bunları da okuyabilirsiniz diye benzer yazılar çıkmaktadır. Bu yazılar okuyucunun dikkatini çektiğinden WordPress Related Posts eklentisinin kurulması yerinde olacaktır.

İçerik organizasyonu ;
– Kategoriler :
Eğer farklı konularda yazı yazıyorsanız, kategorileştirmeniz çok daha şık olacaktır. Kategorileşme hem gelen ziyaretçi için hem de arama motoları botları için epey kolaylık sağlayacaktır. Örneğin, aradığını bulmak için o kategorideki tüm yazılara bakabilir mesela.
– Yazılarınızı etiketlendirin ;
Yazıyı yazdıktan sonra içerikle alakalı olan keywordlerle etiketlendirmek SEO açısından önemlidir. Hatta tag cloud adındaki (etiket bulutu) eklentisi kullanılabilir böylelikle sitenize giren ziyaretçi o etiketlerden sitenizin ne tür yazılar barındırdığını anlayacaktır.

Devamı gelecek..
Kaynak

WordPress 2.8.4 Çıkmış! Lütfen Güncelleyiniz.

Dün Onurun yazısında gördüğüm açık bugün itibariyle 2.8.4 sürümü piyasaya çıkarılarak kapatılmış gözüküyor. Açıktan dolayı kötü niyetli kişiler tarafından parolanız sıfırlanabilir yönetim paneliniz ele geçirilebilir, siteniz hacklenebilir. Bu yüzden wordpress tüm kullanıcıların yeni sürüme güncellemesi gerektiğini belirtmiş.

Sunucu Tara nedir, ne işe yarar?


Geçtiğimiz günlerde erhan yeni projesi olan Sunucutara‘yı aktif hale getirmiş, peki nedir bu sunucutara.com ?
Kısaca bahsetmek gerekirse Reverse IP Lookup yani aynı sunucuda bulunan tüm siteleri göstermeye yarar. Normal şartlarda cmd komutundan sitenin hangi sunucuda barındığını öğrenebiliyorsunuz (ping turkcekaynak.net gibi) ancak burada sadece ip adresini görebilirsiniz ve sunucunun size olan konumunu diğerleriyle mukayese edebilirsiniz. Fakat sunucutara.com adlı araç ise bulduğunuz ip adresinde barınan ne kadar site varsa hepsini gösteriyor. Peki bu bilgiler bizim ne işimize yarar ?

– Öncelikle bu aracı çıktığı günden beri kullanmamın en büyük sebebi;  sunucunun günün belli saatlerinde mütemadiyen kapanması, bu kapanma eylemi gerçekleştiğinde diğer sitelerde durum nedir diye öğrenebilmekteyim !

– İp numarasının yanında sunucunun hangi ülkeden yayın yaptığınıda görebiliyorsunuz.

–  Sitenizin yayın yaptığı sunucuda barınan giğer sitelerin size link vermesi backlink açısından bir anlam ifade etmeyeceğinden bunu kontrol edebilirsiniz.

-Ayrıca bulunan siteler arasında arama yapabiliyorsunuz bu sayede sitelerin subdomainlerini de öğrenebilirsiniz.

Erhan hakkında sayfasında nasıl çalıştığından bahsetmiş,  neden anasayfada kendi sitelerinden birini değil de bing.com’u arattığı buradan anlaşılıyor. 🙂 Ancak bing.com u taradığı için ufak sıkıntılar mevcut örneğin bazı yeni siteler daha index almadığı için veya kapanan sitelerin indexi hemen silinmediği için halen sunucuda barınıyormuş gibi gözüküyor.

“MSNCore.dll bulunamadı hatası çözümleri

MSNCore.dll bulunamadığından bu uygulama başlatılamadı. Uygulamanın yeniden yüklenmesi sorunu giderebilir diye bir hata ile karşılaşıyorsanız eğer yapmanız gereken msndeki eklentileri kaldırıp msni komple kaldırmak gerekiyor ardından en son sürümü olan WLM yi indirip kuracaksınız burada dikkat edilmesi gereken husus ise yükleyeceğiniz eklentilerin kurduğunuz yeni sürümle uyumlu olmasıdır.

Marro.ws bilgi saklama servisi !

Yakın zamanda detaylı olarak tanıtmayı düşündüğüm servisin bugün sadece firefox eklentisinden bahsedeceğim;
Eklentiyi kurduğum zaman nasıl kullanacağını anlamasamda keşfettiğim zaman muazzam bişi olduğunu farkettim.

Marro.ws uploader eklentimizi kurduktan sonra,size marro.ws servisinde kayıtlı olduğunuz kullanıcı adı ve şifrenizi soruyor bunları da girdikten sonra işlem tamamdır, bundan sonra marks.it lemeye başlayabilirsiniz !

Yapmanız gereken ekleyeceğiniz bilgiyi mouse ile seçtikten sonra sağ tıklayıp marro.ws it diyoruz, daha sonra da size tags yani etiket ve alias bu da http://marro.ws/ bunun sonuna eklenecek olan url .  Fakat aliasa en fazla 25 karakter girebiliyorsunuz. Ayrıca internet explorer içinde eklenti geliştirmişler. Tebrikler Marro.ws!