31 Aralık pagerank güncelleme 2009

Daha önce yazmış olduğum pagerank güncellemesinin üzerinden daha 2 ay geçmiş olmasına rağmen google geçen sene olduğu gibi yılın son gününde pagerankları güncellemeye başladı. Açıkcası bu sefer gene şaşırdım diyebilirim. Google bir kez daha pagerank’ın sitenin indexiyle, backlinkiyle daha önceki pr değeriyle alakası olmadığını gösterdi. Daha yeni açmış olduğum domainlerimden biri 3 alırken, geçen güncellemede 2 olan domainlerimden biri 3 diğeri 4 oldu. Uzun zamandır 4 değerini görememiştik ayrıca  o projem diğerlerinden çok daha önem arz ettiği için gelecek pr de 5 olmasını temenni ediyorum 🙂 Gene hazirandan beri yazdığım turkcekaynak.net adlı bu blogum ise geçtiğimiz güncellemede 2 olmuş olup bu sefer 3’e çıktı, ziyaretiniz için teşekkür ederim.

WordPress 2.9 sürümü çıktı. Güncelleyiniz!

2 gün önce yazdığımız WordPress 2.9 RC1 yazısında belirttiğimiz gibi hafta sonundan önce 2.9 sürümü yayınlanacaktı ve beklenen oldu. Türkiye saatine göre 3 gibi panellerde wordpress 2.9 sürümünün çıktığı ve artık güncelleyebileceğimiz yazıyordu. Araçlar/Güncelle dedikten sonra panelinizde wordpress 2.9 sürümü gözükmeye başlayacaktır. Peki ne gibi değişiklikler var ?

Eskiden düzenle ve sil seçeneği varken artık, sil sçeeneği yerine çöpe taşı özelliği getirilmiş. Oldu da yanlışlıka yazınızı veya yorumları silerseniz tekrar getirme şansınız olacak. Tabi delete seçeneği kaldırıldığından dolayı mesajı silmek istediğinizde ayrı bir kutucukta çıkan can sıkıcı soru da kaldırılmış.

Resim editörünün geliştirileeceğinden bahsediliyordu ki takdir edilesi bişi yapmışlar. Resimlerinizi kesip, bölüp, yeniden boyutlandırma gibi basit ama işlevsel özellikler getirilmiş ki çok yerinde olmuş. Zira çoğu wordpress kullanıcısı yazısında resimde kullanıyordu artık resmin üzerinde yapacakları işlemleri wordpress admin panelinden rahatlıkla yapabilirler. Devamı WordPress 2.9 sürümü çıktı. Güncelleyiniz!

Facebook kapatmak istiyorum

Facebook hesap kapatma adlı yazımı çok uzun zaman önce yazmıştım. Yazımda kapatma işlemini nasıl yapacağımızdan bahsetmiştim. Bu sefer neden facebook adresini kapatmak istiyoruz onlara değineceğim. Her geçen gün facebook da geçirilen süre ve üye olan insan sayısı artmasına rağmen sayıları azımsanmayacak kadar olan kullanıcı kesimi de face adresini kapamak istiyor. Halen neden facebook’a face derler onu da anlamış değiliz. Peki neden facebook adresini kapatmalıyız ?

Örneğin geçenlerde yaptığı gereksiz güvenlik ayarından ötürü çoğu kullanıcının profili gezilebilir durumda. Yani siz çoğu insanın resimlerine rahatlıkla bakabilirsiniz. Güvenlikden dolayı facebook kapatan çok insan gördüm. Olur olmadık her insan sizi ekliyor, profilinize saçma sapan şeyler yollayabiliyorlar. Yada acayip grup davetiyeleri falan geliyor. Mazallah üye olduğunuz gruptan dolayı bile başınıza iş açılabilir !

Ayrıca hesabınızı sadece dondurabiliyorsunuz, silme imkanı vermediği için şöyle bişi yapabilirsiniz. Hesabınızı kapatmadan önce isim soyisim değiştirip öyle kapatın. Hatta kapatmak istemeseniz bile isim soyisim değiştirmenizde fayda olacaktır. Zira google’da arama yapılınca en önce facebook profiliniz çıktığı için diğer insanlar sizin hakkınızda gereksiz detaya sahip olabilirler. Kapatma işleminde sorununuz olursa yorum olarak belirtebilirsiniz.

En iyi Online CSS optimizer

Temiz ve optimizasyonlu css yazabilmek için çok zaman ve bilgi gerekiyor. Css’nizi temiz tutmak sitenizin yüklenebilirliği ve hızı açısından en önemli şeylerden biridir. Css kodunuz serverınızda çoğu kaynağınızı kullanabilmekte bu da websiteniz açısından birçok problem teşkil edebilmektedir. Şanslısınız ki, burada Css’nizi kolayca optimize edebilecek birçok araç bulabileceksiniz hem de tamamen bedava! Devamı En iyi Online CSS optimizer

WordPress 2.9 RC1 Yayınlandı!

WordPress geliştiricilerinin uzun zamandır üzerinde çalıştıkları wordpress 2.9.1 en sonunda indirilebilir olarak sitesinde yayınlandı. Eğer bu anı epeydir bekliyorsanız, hiç vakit kaybetmeden blogunuzu güncelleyin ve test edin bakalım 2.9.1 beklediğiniz gibi mi. İkinci olarak ki en önemlisi herkesten kullandıkları pluginlerin sürümle uyumlu olup olmadığını kontrol etmelerini istiyorlar.

Eğer eklenti kullanıcı iseniz wordpress plugin directory den o eklentinin bulunduğu sayfadan çalışıp çalışmadığına dair oy kullanabilirsiniz. Mesela akismet eklentisi daha şimdiden 20 kişi tarafından denenip uyumlu olduğuna dair oy kullanılmış.

Eklenti yazarı iseniz tabiki readme.txt dosyasını güncellemeniz gerekir.

Eğer herşey planlandığı gibi giderse, wordpress 2.9.1 hafta sonu çıkacak. Şimdilik buradan test amaçlı indirebilirsiniz.

Versiyon 2.9.1 ile gelen ilgili değişiklikleri buradan detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

Hukuk mezununa HUS geliyor

Bilkent hukuk’ta okuyan bir arkadaşımın facebook’ta yazmış olduğu statüsüne binaen merak ettim, acaba bu sınav da nasıl bişeymiş diye. Haberleri okurken (zaten hepsi neredeyse aynı haber) algılamakta baya zorlandım diyebilirim. Ya birileri şaka yapıyor yada bu sınav sistemine karar verenler Türkiye’de yaşamıyorlar. Tus sınavını kazanabilmek için binlerce parayı dershanelere döken tıpçılardan sonra hukukçularda böyle bir mağduriyete girmesinler diye sınavı test usulü değilde klasik yapacaklarmış. Şaka gibi! Klasik sınav da hiç bir zaman adil olunduğunu düşünmüyorum. Sonuçta cevap verilecek olan matematik, fizik gibi sayısal bir ders değil ki. Yoruma dayalı olan sözel hukuk dersi. Nasıl olur da cevapların tatmin edici olup olmadığına karar verilebilir ki ? Bana göre doğru olan size göre olmayabilir en azından ben bu şekilde yazılmasını istemedim der çizersiniz kağıdımı ne diyebilirim ki ?

Böyle bir sınavın olması önümüzdeki yüzyıl için imkansız görünsede neden böyle bir sınav yapmaları gerekli olduğunu bile farkına varmak olumlu bir gelişme. Her önüne gelen hukuk fakültesi açar çoğu üniversitede de kontenjanı artırırsa zaten olmayan iş piyasasında! yığınla işsiz avukat olur. Bugün sadece izmirde bile 7000 civarında avukat varken daha ne yapmaya kontenjan artırıp, hukuk fakültesi açtırmaya izin verirsiniz ki ?

Bunun yerine hukuk fakültelerine girmeyi zorlaştırsalar, oradan mezun olanların kalitelerini yükseltmeye çalışsınlar ya? Bunu beceremedikleri yüzünden bu sınavı ortaya attılar. Tabi sınavın diğer bir boyutuda mezun olduğunuz yere yakın bir hukuk fakültesinde sınava gireceksiniz orada öğretim görevlisi kağıdı okuyacakmış. Peki bunun sene içerisinde olan vizeden, finalden ne farkı kaldı ki ?

Velev ki olduda böyle bir sınav yapmaya karar verdiniz, bunu en azından 7 sene içerisinde yapmamak lazım. Zira sırf hukuk yazabilmek için eşit ağırlığa geçmiş bir insanın hukuk fakültesinden mezun olması için en az 7 seneye ihtiyacı var. Bırakın onlarda mezun olsunlar ondan sonra ne yapıyorsanız o zaman yapın.

Alpella One Alp Bela “Parmaklara Gel”

Facebook’da önerdikleri fan sayfaları oluyor, bunlardan biri de Alp Bela idi. Dikkatimi çekince neymiş acaba diyip girdim. Alpella One’nin yıldızı Alp Bela diye birisi şarkı söylüyor. Yanlız klibinde kendisi hiç gözükmüyor sadece parmaklarını oynatıyor. Sloganı da son sözü sen söyle. Buradan da anlaşılacağı üzere dilerseniz Parmaklara gel sitesinde yazacağınız mesajı şarkı biterken söylüyor. Gönderdiğiniz mesaj hem klibin bir parçası oluyor hemde herkes tarafından okunabiliyor yani siz mesajı yazarken duvara da yazılmış oluyor. Dilerseniz sosyal mesaj bile verebilirsiniz !

Blu-ray mi HD-DVD mi?

Hd-dvd ile blu-ray’dan kısaca bahsetmek gerekirse, blu-ray’ler 25 gb kapasitesi var ve sony tarafından ilk olarak üretildi. Şimdilerde ise Philips, HP, Sidney gibi kodaman firmalarda pazardalar. HD-dvd ise 15 gb gibi biraz daha ufak kapasitesi olan teknoloji Toshiba tarafından piyasa çıktı ancak NEC, Sanyo, Intel gibi dev firmaların desteği bulunuyor. Peki neden bu kadar büyük kapasitedeki teknolojilere ihtiyacımız var diye soracak olursanız normal bir filmin 20 dakkası 175 mb iken hd olunca işin rengi değişiyor ve yaklaşık 560 mb civarında oluyor. Haliyle bunları bir yerde saklamak istersek normal dvdlerin işimizi görmeyeceği aşikar.

TTnet ADSL Aile Koruma Şifresi

TTnet’in ücretsiz olarak sunduğu hizmetlerin başında gelen aile koruma şifresi çoğu kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Peki ne işe yarıyor ? İstediğiniz sitelere engel koyabilirsiniz, bu sayede bilgisayarınızı kullananlar tarafından engellediğiniz sitelere giriş yapmayacaktır. Sizin belirlediğiniz saatler dışında internet kullanımını kapatabilirsiniz. Bilgisayarda bulunan her kullanıcıya ayrı olarak şifreleme yada kısıtlama uygulayabilirsiniz. İşte bu özellikler yüzünden çoluğunuz çoçuğunuz internette çok fazla vakit harcamaması için siz de kendi bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Daha fazla bilgiyi TTnet‘den alabilirsiniz. Sorunuz olursa buradan sormanız da yeterli ! İlerleyen yazılarda nasıl kaldırıldığıyla ilgili ve şifreniz unuttuğunda ne yapmanız gerekenleri yazacağım.

Google’dan Public Dns hizmeti

Google internet sayfalarına erişimi daha fazla hızlandırmak için kendi DNS hizmetini devreye soktu. Şimdiye kadar türk telekom tarafından kapatılan siteleri erişimi sağlayan Open Dns’nin verdiği hizmete benzer özellikler taşıyor, hatta biraz daha hızlı denilebilir. Google bu servise başlamasıyla birlikte hem buradaki pazardan payını alacak hemde insanların arattıkları bilgilere ulaşabileceğinden dolayı veritabanını genişletmeye devam edecektir.

Google DNS’yi kullanabilmeniz için ağ ayarlarından TCP/IP’nizi 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 şeklinde değiştirmeniz gerekmektedir. Son olarak Google Dns ile OpenDns kesinlikle kıyaslanması saçma olur bunun tersi olarak herhangi bir firmanın çıkıp google karşı arama motoru çıkardığını düşünün ne kadar abes olur değil mi?