İşe yaramayan içerikler!

İzmir de oturup da kemeraltına gitmemiş aynı şekilde İstanbul da yaşayıp da kapalı çarşıya gitmemiş olan yoktur herhalde. Buralarda çok fazla satıcıyla karşılaşırsınız bunlardan bazıları artık işi o kadar yüzsüzlük konumuna getirmiş ki kolundan tuttuğu gibi dükkânın taa içine kadar sokabiliyorlar. Amaçları ise alışveriş yapmayacak olsanız bile sizin de dükkânda ilginizi çekecek bir şey satın almanızı sağlamak. Bunlar iyi güzel hoş ama bazen ciddi manada can sıkıntısı, Çankaya’dan konak’a giderken sırf bu yüzden kemeraltı’nın içerisinden geçesim gelmiyor. Nitekim kendimi bir anda dükkanın içerisinde bulduğum zamanlarda ender sayılmaz. Her ne kadar zorla da olsa içeride kimi zaman güzel ürünler çıkabiliyor. Ancak bu satıcılardan bazıları var ki illallah dedirtecek cinsten. En basitinden aradığınız geniş bedenli bir erkek kot pantolonu ve genelde her yerde bulunmayabiliyor. Bu yüzden satıcılarla muhatap olmak zorunda kalıyorsunuz ki çoğu zaman hepsinde bu ürün muhakkak bulunuyordur! Adama baştan diyoruz ki bak güzel arkadaşım biz böyle böyle bu tarz bir şey arıyoruz siz de varsa bakalım, abi ne demek dükkân senin her cinsten mal var deyip hop kolumuzdan tuttuğu gibi içeriye sokması bir oluyor. Fakat sizinde tahmin edebileceğiniz gibi sonuç hep hüsran hep hüsran. Yukarda da belirttiğim gibi bazen öyle satıcılar çıkıyor ki yok artık lebron James diyesiniz geliyor. Bazılarının erkek pantolonuyla bile işi olmuyor sadece bayan ürünleri satıyorlar. Buna rağmen abi bizde olmaz da kim de olur o ürün diyip zorla sokuyorlar. Peki, amaçlarına ulaşabiliyorlar mıdır? Pek sanmam lakin ne kadar ekmek o kadar köfte misali içeriye ne kadar çok kalabalık girerse bunlardan bir kısmı da illa ki alışveriş ediyordur. Gelelim bu anlattığımın internetle hakeza konumuzla ne alakası var?
Devamı İşe yaramayan içerikler!

Toshiba Nb205 324

Uzun zamandır beklediğim netbook’um en sonunda geldi. Daha öncede belirttiğim gibi detaylı bir tanıtım yazısı yazacaktım. Açıkçası ilk izlenimlerime bakacak olursak fevkalade. Bundan daha önce kullandığım çoğu netbook biraz daha oyuncaksımsı geliyordu lakin bunda tamamen laptop’un ufaltılmış hali. Genel özelliklerinden kısaca tekrar bahsetmek gerekirse nb280 işlemcisi 1.66 Ghz ile gayet iyi performans veriyor. Programların açılmasında tabiki birkaç saniyelik gecikme oluyor lakin o kadar hissedilecek bi fark değil ayrıca kategori bazında incelediğimizde sonuçta internette sörf yapma ve office gibi yazı yazma amacıyla kullanılacak laptop olarak değerlendirmek gerekir. Müzik dinlerken aynı zamanda internette firefox ile onlarca sekme açıp sörf yapabilirsiniz ve msn’de hakeza muhabbet edebiliyorsunuz. Ram’i 1 gb ne kadar artılabileceği konusunda ise bi fikrim yok. Harddisk’in 250 gibi yüksek kapasite olması oldukça yerinde bi özellik olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca puan olarak windows’un kendi değerlendirmesinde harddiskin veri transfer hızına 7.9 üzerinden 5.9 verilmesi de bu özelliğin ne kadar iyi olduğunu belirtmeye yeter sanırım. Kötü özelliklerinden biri olarak bluetoothun olmaması karşımıza çıkıyor ki en büyük handikapı diyebilirim. Çünkü kullandığımız mouse Bluetooth ile calışabildiği için bu netbook ile birlikte kullanamıyoruz malasef. Klavyesi göründüğü gibi çok şık, açıkçası eline alan her arkadaşım klavyesinin ne kadar dikkat çekici güzellikte olduğunu söylüyor diyebilirim. Belki ses kalitesinde biraz sıkıntı olabilir çünkü diğerleri kadar iyi ses vermediği aşikâr lakin bu netbook’dan da üst seviyede ses kalitesi beklemek abesle iştigal etmekten başka bi işe yaramayacağını söylemeliyim. Her ne kadar çok yüksek derecede ses veremiyor olsa da tek başınıza film falan izlemek için oldukça yeterli. Pil ömrü ne kadar gidiyor soracak olursanız açıkçası tam olarak ölçtüm diyemem ama en aşağı 5 saat gidiyor diyebilirim, bunu söylememin sebebi de wireless falan açık internette baya işlem yaparken bu kadar dayanmıştı heralde daha az işlem olarak görülen bi yazı yazmada çok daha uzun gider diye tahmin ediyorum sonuçta wireless’ın açık olması olsun ekran parlaklığının yüksek olması olsun pilin dayanma süresini azaltıyor. Son olarak bataryasının hafif dışarıya doğru çıkıntılı olmasından ötürü kılıfa zor giriyor denilebilir belki buda bir dezavantaj olarak sayılabilir ki Toshiba’nın yeni ürünlerinden biri olan nb-305 serisinde bu çıkıntı da ortadan kaldırılmış olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar fazladan batarya büyük olsa da ultra slim olması sebebiyle yeteri kadar ufak ve bu özelliği de netbook’u yakından görenler için alınabilitesini artıracağını söyleyebilirim. Genel bağlamda Bluetooth gibi büyük bir özellikten yoksun olsa da alınmaya değer diye düşünüyorum.

Facebook kim bakmış?

Çoktandır piyasada dolanan gruplar ve bunların yanında çalıştığı söylenen uygulamalar..Peki bunlar ne kadar doğru çalışıyor ? Gerçektende sizin profilinize veyahut fotoğraflarınıza bakmış olanları söyleyebilir mi ? Teknik olarak böyle birşeyin mümkün olabilmesi için nasıl evinize gelen gideni görebilmeniz için kamera olması gerekir ve bununda kayıt tutması aynı şekilde profilinizde en azından bunları kaydetmesi için kodların bulunması gerekir. Yani başkasının yazdığı uygulama bu manada bi işe yaramaz. Peki bu tarz uygulamalara facebook izin veriyor mu? Uygulama yazarı yazdığı uygulamayı kendi sunucusunda barındırdığı için isterse zararlı kod çalıştırabilir. Ayrıca uygulamayı eklerken zaten facebook size bunun tamamıyla sizin sorumluluğunuzda olduğunu söylüyor.

Peki facebook bu tarz bilgiyi kendi belleğinde saklar mı?
Açıkçası çoktandır dikkat ettiğim hususlardan birisi de facebook anasayfamın profillerini bizzat gezdiğim arkadaşlardan oluştuğunu ve genelde aynı simaların olduğunu farkettim. Yani siz kiminle ilgileniyorsanız facebook da o kişinin yaptıklarını an itibariyle sizin anasayfanızda yerini aldırıyor. Peki bu facebooka ne kazandırır? Açıkçası bu şekilde insanlar girdiği zaman çıkmasını beceremiyorlar. Şunuda izleyim bunuda izleyim ona yorum yapayım derken epey vaktinizi harcamış oluyorsunuz.Şahsen facebook’un 400 milyon kullanıcısının olmasının ve gün geçtikçe artan bir ivmeye sahip olmasının altında bu tür zeki analizler yattığını düşünüyorum.

Google Buzz iptal etme ve kapatma

Google’n yeni çıkardığı servislerden biri olan buzz çıktığı günden bu yana gmail ile entegreli olması yüzünden tepki alıyordu. Çünkü siz isteseniz de istemesiniz de google size buzz sekmesini gmail hesabınıza ekliyordu. Artık Google buzz’u tamamen devre dışı bırakıp sağda bulunan sekmelerden kaldırabiliyorsunuz. Karşınıza çıkacak olan aşağıdaki kırmızı yazıyı onayladıktan sonra işleminiz tamamlanmıştır.

Bu işlem, Google Buzz’ı Gmail içinde devre dışı bırakır ve Google profiliniz ile Buzz yayınlarınızı siler. Aynı zamanda bağlı sitelerinizin bağlantısını kaldırır ve sizi izleyen kişilerin izlemesine engel olur.

WordPress 2.9.2 Sürümü Çıktı

WordPress 2.9.1 sürümünden sonra dün gece itibariyle WordPress ekibi 2.9.2 sürümünü yayınladı. Thomas Mackenzie bildirdiği güvenlik açığı WordPress 2.9 sürümüyle gelen çöp kutusundan kaynaklanıyor. Eğer sisteminizde birden fazla kullanıcı var ise ve bunlar arasında güvenilir olmayanlar var ise hemen güncellemenizi öneriyorlar. Çünkü bu açık yüzünden çöp kutusunda yer alan diğer yazarlara ait yazılar okunabiliyor . WordPress sürümünüz eğer 2.9 dan daha eski ise yada sadece tek yazar varsa bu güncellemeye ihtiyacınız yok.

Apple İpad tablet

Apple’ın yönetim kurulu başkanı Steve Jobs 27 Ocak’taki tanıtımda Apple’ın merakla beklenen tablet bilgisayarı iPad’i resmen tanıttı. Peki ipad nedir, ne değildir?Apple ipad
iPad’i netbooklar ile karşılaştırıp şu özellik var ama bunlar eksik demek, bu cihazı tanımak ve değerlendirmek için sağlıklı bir yol olmaz. Çünkü ipad türünün ilk örneği, şahsına münhasır bir cihaz. Bilgisayar yerine geçecek bir alet değil. O yüzden her fonksiyonu beklememek lazım. Ama evde bir bilgisayarın varsa zaten, ayrıyetten sürekli yanınızda taşımak için ipad çok ideal. iphone ve benzeri cihazlar ile netbooklar arasında bi boşluğu dolduruyor. Devamı Apple İpad tablet

SiteBilgi :: Popülarite Ölçüm Aracı

Daha öncede başka projelerinden bahsettiğim ve hali hazırda da düzenlemiş olduğu temayı kullandığım eburhanın sitebilgi projesinin yeni özelliklerinden bahsedeceğim. Henüz kendi blogunda duyuru yapmamasına rağmen dikkatimi çeken yeniliklerden söz etmeden önce ne işe yaradığına bakalım;

Sitebilgi.net aslında sadece net uzantısı değil, .com uzantısı da .net’e yönleniyor. Aslında adından da anlaşılacağı üzere istediğiniz herhangi bi site hakkında bilgi edinebiliyorsunuz. Peki bu bilgiler nelerdir ne işe yarar ?

Google pagerank değeri, Google’daki sayfa sayınız kaç tane backlink aldığınız gibi site hakkında bilginiz oluyor. Şimdilerde dmoz kaydınada ek olarak friendfeed kaydı olup olmadığı eklenmiş aslında ne işe yarar bilemiyorum bu kaydın. Hadi dmoz kaydını insanlar link alıp satarken kriter olarak görebilir ama friendfeed i sanmam. Çünkü herhangi birisi bile friendfeed’de o site ile alakalı bir link paylamış ise friendfeed kaydı varmış gözüküyor. Açıkcası bana gereksiz geldi.

Son olarak uzun zamandır eburhan’dan istediğim bişi olan sitelerin w3 uyumu olup olmamasını göstermesiydi. Bunuda diğer özellikler ile birlikte en altta site detayları kısmından ulaşabiliyorsunuz. Burada sitenin ufak bi resmi, açıklaması ve anahtar kelimeleri, alexa grafiği görebilirsiniz. W3 uyumlu olup olmadığını sol üstte yeşil varsa uyumlu yok kırmızı varsa ki zaten yanında rakam ile kaç tane hata olduğu yazıyor. Biraz daha belirginleştirilse iyi olur açıkcası yoksa ilk etapta anlaşılmıyor neden orada yeşil olduğu 🙂

Böyle bir hizmeti sunduğu için ayrıca eburhan‘a teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi almak için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Facebook yeni arayüzüne geçiş yaptı

Birkaç gündür devam eden arayüzüne geçiş aşamaları her ne kadar tam olarak tamamlanmamış olsa da duyuru yapılmasından ötürü yorum yapabiliriz. Öncelikle son zamanlarda notificationların (bildirimlerin) tam olarak çalışmadığından bahsetmekte fayda var. Eskiden anlık olarak yorum yaptığımız veyahut da bizim resimlerimize, statümüze yorum yaptıklarında bildirim alırken artık illa ki kontrol ediyoruz o sayfaları acaba yorum yapılmış diye.. Açıkçası yenilik yapmadan önce bu tarz hataları giderseler daha mantıklı olur ki henüz halen yeni arayüzle tanışamayan insanlar var. Hatırlatmakta fayda var arayüzün değişimi için herhangi birşey yapmanıza gerek yok facebook kendiliğinden değiştirecektir.

Arayüzde dikkat çeken en büyük özellik herşeyin derli toplu bir arada olması. Eskiden çok fazla dağınıktı şimdi aynı kategoride bulunabilecek menüler alt alta dizilmiş diyebiliriz. Menülerin alt alta toplanmasından dolayı logout’u öyle bir yere taşımışlar ki bulmakta biraz zorluk çekebilirsiniz zaten hiç çıkmıyorsanız facebook’dan sizin için gerekli olmayacaktır 🙂

Sol üstteki menüde bulunan mesajlara tıklayınca anında aşağı doğru açılır bi menü şeklinde, mesajların içeriğini kısaca dahi görebilmek baya hoş olmuş denilebilir. Lakin hem sağ altta hem sol menülerin dibinde online chat olması hem gereksiz hem saçma olmuş. Zaten hantal olan bir site için neden böyle yapmışlar anlaşılır gibi değil.

Yeniliklere açık olan bir site için böyle bir arayüz değişikliği bence yerinde olmuş. Anlaşılan facebook lite henüz hazır değil ki onu piyasaya sürmeden bunu çıkardılar. Umarız en kısa zamanda bu kadar çok kullanıcı olmasına rağmen biraz daha hızlı ve basit olabilir.