D3dx9_41.dll bulunamadı hatası nedir?

Genellikle oyun başlatmaya çalıştığımızda veyahut da ilgili bir program açtığımızda karşımıza çıkan .dll hatasıdır. Karşılaşılan d3dx9_41.dll hatasının sebebi çoğunluk olarak microsoft directx’ten kaynaklanır. Oyunlarda da bu programın kurulması gerektiğinden ve çoğu zamanda eski sürümü olabileceğinden dolayı microsoft directx’in son sürümünü indirip kurmak d3dx9_41.dll bulunamadı hatasını çözecektir. Oyunlarda ve grafik kullanılacak yerlerde lazım olduğu için bu tarz programları başlatırken d3dx9_41.dll bulunamadı hatası almanız gayet muhtemeldir. Dikkat edin başka yerlerden d3dx9_41.dll dosyası indirip de system32’nin içine atmayın!

Connapi.dll hatası nedir?

Connapi.dll hatasını bilgisayarınızda farklı şekillerde rastlayabilirsiniz, bunlardan sık karşılaşılanlarından bazıları şunlardı; connapi.dll bulunamadığından bu uygulama başlatılamadı. Uygulamanın yeniden yüklenmesi sorunu giderebilir yada connapi.dll bulunamadı gibi. Hatırlayacaksınız ki daha önce de msncore.dll indir yazımızda aynı tarzda hata ekranıyla karşılaştığımızı. Mantık aynı yazılımı kaldırıp tekrar yükleyeceksiniz veyahut da bir yerlerden connapi.ddl bulup indirip system32’nin için yükleyeceksiniz. Peki nereden bulabilirim?

Hatanın çözümü için yararlandığım bloglardan bir tanesinde dışardan connapi.dll yüklenmesinin güvenli olmadığından en mantıklısının orijinal kaynak kullanımı olduğundan söz etmiş. Aslında haksız da değil ki ilerde neden öyle düşündükleri yazıyı buraya aktarabilirim. Yapmanız gereken tek şey cannopi.dll hatasına sebep olan programı kaldırıp tekrar kurabilirsiniz.

Youtube açılmıyor!

Birkaç saattir youtube girebilenler karşılarında 500 Internal Server Error” veya “Http/1.1 Service Unavailable hatasını buluyorlar. Sıkıntıyı farkeden çoğu kullanıcı gerek twitter gerek facebook ve friendfeed gibi sosyal paylaşım sitelerinde ‘youtube down’ adlı iletiyi girmişler. Halen google‘dan net bir açıklama gelmemiş olmasına rağmen vidyo sayfalarının rahatlıkla gezilip izlenebildiği görülüyor. Sıkıntı sadece anasayfadan ibaret olup eğer direkt url ile giriş yaparsanız veyahut embed üzerinden bir aksilik olmadığını farkedeceksiniz.! Şu anlık sadece kullanıcı girişi gibi özelliklerden mahrumuz.

Facebook kimler takip ediyor

Hayatımızın bir parçası olan facebook, insanları gerçek hayattan çok meraklandırmaya başladı. Birçok kişinin halen facebookumu kapatmak istiyorum demesine rağmen gün geçtikçe ekmek gibi aranılan bir nimet! olmaya başladı. Daha önceleri de facebook arayüz değiştirme gelişmesinden sizleri haberdar etmiştik. Fakat halen facebook lite hakkında net olarak açıklama olmamasına rağmen en azından ilk çıktığında türkçe kullanamıyorduk ama artık girilebiliyor, bu da demek oluyor ki halen çalışmalar devam ediyor.

Son zamanlarda ortaya çıkan facebook kimler takip ediyor uygulaması olabildiğince aptal bir şekilde sizin isteğiniz dışında eğer bu application profilinizde yüklüyse sürekli deşifre ediyor! Yanlış duymadınız hem de her gün aynı saatte insanların dikkatini çekmek için güncelleme yapıyorlar. Peki listedeki sıralama her zaman değişiyor mu? Değişmeyi bırakın isimler bile değişiyor. Anladığımız kadarıyla uygulama eski listenin üstüne o günden sonra yapılan beğenileri ve yorumları baz alıyor. Bu yüzden bir gün içerisinde çok fazla bir insana yorum yaptıysanız eğer onun listesinde 1. sırada çıkmanız kaçınılmaz olacaktır. Bundan dolayı daha yeni arkadaş eklediğiniz bir kimse hemen ilk 3’de yer edinebilir böylece hemen ne ara arkadaş oldular da bu kadar sıkı fıkı oldular diye insanın aklına şüphe sokmaz da değil 🙂

Ayrıca merak eden varsa facebook u kim bulmuş diye, Mark Zuckerberg diye daha çok genç 1984’lü bir eleman kurmuş. Lakin projeninde çalıntı olduğu söylentileride mevcut.

Ave.exe virüsü kaldırma

Son 1 haftadır bahsetmeye devam ettiğimiz virüslere şimdide bir yenisi eklendi. Daha önce değindiğimiz xp security tool 2010 ve antivirüs xp 2010 kaldırma adlı virüsler aslında aynı yazılımlardan kaynaklanıyordu. Ave.exe’nin nasıl kaldırılması gerekiyor diye araştırma yaparken bununda aynı yerden sıkıntı oluşturduğunu öğrendim. Yapmamız gereken malware bytes ile temizlemek. Problem hakkındaki vereceğiniz yorumlar neticesinde sizi tekrar bilgilendirebiliriz.

Sprite’la Şöhreti Yakala! 15 dakika

İstanbul’da yaşıyorsanız eğer billboard’larda sıklıkla görebileceğiniz Sprite’n yeni kampanyasından bahsedeceğim. Daha önceleride internet reklamlarıyla adından söz ettiren Sprite bu sefer de kaliteli bir işe imza atmış gibi gözüküyor. 15dakika adlı siteye girip albüm kapağı oluşturuyorsunuz, daha sonra oluşturduğunuz albümler Türkiye’nin önde gelen bazı sitelerinde 15’er dakika yayınlanmaya başlayacak. Yapmanız gereken sadece siteye girip resminizi yükledikten sonra kendinize albüm kapağı oluşturmanız yeterli. Daha sonrada 15 dakikalığınada olsa sanal bir şöhretiniz olmuş olacak 🙂 Unutmadan neden 15 dakika diye soracak olursanız  eğer; Sprite Andy Warhol’un ” Bir gün herkes 15 dakikalığına şöhret olacak ” sözünden yola çıkarak bu reklamı oluşturmuş.

Antivirüs xp 2010 kaldırma

16 Mart 2010’da internetteki çoğu blogda adından söz ettiren xp security tool ile ilgili yazımızı okumuşunuzdur. Yorumlardan bir tanesinde Kürşat Bıçakçı adlı arkadaşımızın farklı şekilde xp security sorununu çözdüğünü detaylı bir şekilde anlatmış. Aşağıda neler yapmamız gerektiğini bulacaksınız;

Xp Security Tools virüsünü temizlerken kullanıcağınız programları indirin;

Kayıt defterinde gerekli değişikikleri yapıcak ve .exe uzantılı dosyalarımızı çalıştırabilmemizi sağlayacak ufak bir kayıt girdisi. İndirip dosyayı açmamız yeterli.

http://netload.in/dateitoLYZNUx9u/exefix.reg.htm

Anti Spyware programı

http://www.malwarebytes.org/mbam-download.php

Geçici dosylarımız silmemizi sağlayacak ufak ama yararli bir program

http://www.ccleaner.com/download

Dostyalarımızı indirdikten sonra sırasıyla programları kurun. Bilgisayarınızı yeniden başlatıp güvenli modda -üstüne basarak söylüyorum, ağ desteği ile güvenli mod değil- açın.

Sırasıyla aşağıdaki adımları izleyin.

1) .reg kayıt girdisini çalıştırın.

2) Malware bytes programı ile gelişmiş tarama -hızlı tarama ile sonuç alamazsınız- fonkisiyonu ile bilgisayarın bütün bölümlerini taratın.(Bu işlem bilgisayar yoğunluğuna göre 2.5 ile 5 saat sürebilir) Bulunan zararlı dosyaları kontrol etmeden silmemenizi öneririm. Bilgisayarınıza zarar verebilir. Bulduğu dosyaları gözden geçirmeden silmemenizde fayda var.

3) Virüsleri temizledikten sonra ccleaner programını açın ve ‘cookies’ olarak bilinen geçici dosyalarımızı komple temizleyin.

Bilgisayarı yeniden başlatın ve işlerinize kaldığınız yerden devam edin. Virüssüz günler dileğiyle 🙂

CSS3 nedir? ne işe yarar?

CSS3’ün gelmesi birçok yeniliği beraberinde getireceğe benziyor. Çoğu kullanıcının hali hazırda duymuş olmasına rağmen henüz tüm tarayıcılar tarafından desteklenmediği için çok fazla gözle görülür örnek yok. Var olan örneklere aşağıda değinmeden önce göze çarpan en önemli özelliklerden biri tasarım yaparken neredeyse artık resim kullanmayacağımız olması. İstediğimiz çoğu şeyi CSS3 sayesinde yapıyor olacağız. Mesela menü butonları yaparken resim kullanırız çünkü oval yada kenarlı falan yapmak isteriz bu yüzden CSS kendisi yeterli gelmez. Resim kullanmakta takdir edersiniz ki çok fazla siteyi yorduğu için en azından CSS’e nazaran, CSS3 bu açıdan çok işlevsel olacağa benziyor. Hatta internette gördüğüm yorumlardan biriside photoshopla kapışacak seviyeye geleceğinden bahsetmişlerdi. Örneklere geçersek; Devamı CSS3 nedir? ne işe yarar?

Xp security tool 2010 kaldırma

Son birkaç gündür çoğu insanın bilgisayarına yüklenen xp security tool 2010 adlı sözde antivirüs can sıkmaya devam ediyor. Sahte alarm vermesinden tutunda bilgisayarınızdaki çoğu programın tam manasıyla çalışmasına engel olması insanların bir an önce bu menem şeyi kaldırmak için arayışlara girmesine yol açtı.  Bu tarz programların amaçları bellidir. Yazılım şirketine para kazandırmak. Hal böyle olunca onlarda sizin üzerinizden kendilerinin reklamını yapmaktadırlar. Peki bu programı nasıl kaldırabiliriz? Aşağıdaki adımları uyguladığınız takdirde saçma sapan antivirüs programı olan xp security tool 2010 bilgisayarınızdan kalkmış olacak.

Aslında kodları direkt burada vermeyi düşünüyordum ama notepad ile yapamayabilirsiniz diye hazır kodlardan oluşmuş .reg dosyasını paylaşmayı daha uygun buldum, exefix.reg dosyasını sağ tıklayıp kaydedebilirsiniz. Daha sonrada masaüstünüzde iken çift tıklayıp kayıt anahtarına ekle demeniz yeterli olacaktır. Son olarak Spyware Doctor programını indirin güncelledikten sonra bilgisayarınızı komple taratın.

Peki bu programın bulaşıp bulaşmadığını nereden anlayabilirim? Eğer tarayıcı ayarlarınız değiştiyse, ticari reklamlar görmeye başladıysanız, kendiliğinden internete bağlanıyorsa biliniz ki sizin bilgisayarınızda da xp security tool 2010 yüklü.

Kaynak

Facebook reklam engelleme Google Chrome

Canımızı sıkan facebook reklamlarının nasıl kaldırılacağından daha önce bahsetmiştik, lakin facebook reklamları nasıl kaldırılır adlı yazımızda sadece mozilla firefox için geçerliydi. Bu yazımızda ise Google Chrome’da nasıl engelleyebileceğimizi sağlayan eklentiden bahsedeceğim. Yapmamız gereken Facebook Tweaks adlı eklentiyi google chrome’a kurmak böylece reklamlar yerine sayfamız o alana doğru daha da genişliyor. Ayrıca bu eklenti facebook sayfalarımızın google chrome’da daha hızlı açılmasınada yarıyor. Eğer internet bağlantınız zayıf kalıyorsa bu eklenti tavsiye edilir.