Facebook lite dükkanını kapadı

11 eylül’de piyasaya sürülen facebook lite versiyonu geçtiğimiz birkaç gün öncesinde yayından kaldırılmış. Kendi sayfasından duyuru yapan facebook artık hafif diye adlandırdığımız facebook lite versiyonuna destek vermeyeceklerini açıklamış. Halbuki facebook lite giriş adlı yazımızda nelerden bahsetmiştik ki bunlar facebook’un daha da güçlenmesini sağlayacak şeylerdi. Peki facebook’u bu kararı almalarına sebep olan şeyler nelerdir? Baktığımız zaman lite versiyonunda çok fazla reklam yoktu bu da demek oluyor ki oradan daha az gelir elde edeceklerdi, aynı zamanda sizin çoğunlukla takip ettiğiniz kullanıcıların yaptıklarından ziyade tamamen son yapılan aktivitileri gösteriyordu. (kim hangi vidyoyu paylaşmış, kim hangi gruba üye olmuş gibi) Açıkçası siz kiminle ilgileniyorsanız onunla ilgili iletilerin çıkması facebook açısından çok gerekli. Çünkü insanlar merak ettikleri kullanıcıların sayfalarına direkt göz atarlar ki facebook da bu istatistikleri tutuyor ve  siz kimin sayfasıyla çokça ilgileniyorsanız facebook’a giriş yaptığınız da anasayfanız o kişilerle dolduruyor.

Peki daha önceki yazımızda bahsettiğimiz yeniliklerden vazgeçecek midir? Açıkçası url’lerin anlamlı hale getiriliyor olması beni facebook’un arama motoru pazarına yöneldiğini düşündürmüştü. Eğer böyle bir niyeti varsa ki olması gayet muhtemel elindeki bu kadar veriyi kullanacaktır diye düşünüyorum, bundan kolayca vazgeçeceğini sanmıyorum. Zaten geçen hafta düzenledikleri F8 konferansından da anlayacağınız üzere artık internetin her alanında olmak istediklerini açıkça belirtmişlerdi.

Son olarak facebook lite versiyonunu kapadıktan sonra türk kullanıcıların ”facebook lite giriş” diye google üzerinden arama yapması Türkiye’de azımsanmayacak kadar facebook lite kullanıcısı olduğunu gösteriyor. Eğer bugüne kadar facebook lite kullanıyorduysanız artık facebook’un normal versiyonu üzerinden profilinize ulaşabileceksiniz.

TTNet Geleceğini Netleştir!

Ttnet ile geleceğini netleştir adlı projenin tanıtımı bugün (21 Nisan) Boğaziçi üniversitesindeydi. Konferansı 41 üniversitede yapmayı planlayan Ttnet ve Pda danışmanlık şirketi 22. yer olarak bizim okulu seçmiş. Katılıp katılmama arasında gidip gelirken, bazı arkadaşlar ttnet’in yapacağından ne olur gibisinden düşünüyordu kimisi de konferansta anlatılacak konu başlıklarından dolayı gidip birkaç kelam dinleyelim taraftarıydı, sonunda birkaç saatlik de olsa katılmaya karar verdik. Özellikle okulda dağıtılan broşürün altında şu yazması;

Önemli Not: Bu etkinliğin gerçekleştiği her üniversitede izdiham yaşanmıştır. Ayakta kalmamak için 30 dakika önce gelmeniz tavsiye edilir.

bizi daha da cezbetmişti hakikaten böyle bir rağbet olacak mıydı? Zaten demir demirgin salonuna gider gitmez ilk işimiz izdiham var mı yok mu diye bakmak oldu. Çünkü biz biliyorduk ki bu etkinlikte de böyle bişi yaşanması söz konusu değildi tam aksine salon umarım dolar da konuşmacılar geldiklerine pişman olmaz diyorduk. Daha önceki event’larda da gördüğümüz üzere (bkz. Google’n baş ekonomisti gelmişti) böyle bişi için mümkünatı yok boğaziçi öğrencisini toplayamazsınız. Etkinliğin okul ayağı olan Compec Bilişim kulübüne de böyle bir mekanı seçmelerinden dolayı takdir ettim. Daha büyük salonu imkanı yok dolduramazlardı. Ama sanılmasın ki etkinlik kalitesiz de tam aksine beklediğimizin üstündeydi diyebilirim. Yada etkinlikten hiçbir beklentimiz olmadığı içinde olabilir 🙂 Son olarak konuşan Abdülkadir ÖZBEK’in söylediklerinden anlaşılacağı üzere; ”bize buranın da dolmayacağını belirttiler ama siz genede buraya gelip bizi dinlediğiniz için teşekkür ederiz.” haklı çıkmış olduk.

Etkinlikte yapılan konuşma konularını detaylı olarak tek tek yazmayı istediğim için burada sadece konuşmacıların ve konuların adlarından bahsedip hızlıca burayı geçiyorum.

Konferans – 21 Nisan 2010 – TTNet Ürün Geliştirme – Ali Servet EYÜBOĞLU (İnternet, mobil ve bilişim dünyasında son gelişmeler, Sosyal ağlar ve sosyal medya kavramı, Dünyada web 2.0 ve web 3.0 trendleri, İnternet girişimciliği ile ilgili Türkiye’den ve Dünya’dan başarı öyküleri

– PDA Danışmanlık Eğitmeni Hakan TURGUT ve Canten KAYA (Kendini en iyi şekilde nasıl anlatırsın, CV yazma, Mülakat teknikleri, Etkili konuşma ipuçları)

– PDA Danışmanlık Genel Koordinatörü Abdülkadir ÖZBEK (Hafızanı güçlendir, hafıza teknikleri gösterisi, onlarca maddeyi tek duyuşta hafızaya alma, isim ve yüz hafızası teknikleri, dersleri hafızaya kodlama)

Son olarak friendfeed’de paylaşımlarından tanıdığım Ömer KARAPINAR‘ı etkinlikte görmek fakat o mu değil mi diyip çelişkiye düşüp yanına gitmeyerek tanışamamanın üzüntüsüyle yazımızı noktalıyoruz. Halen üniversitesinde bu etkinlik yapılmamış olan arkadaşlara ısrarla tavsiyem ne olursa olsun vaktinizi ayırıp bu etkinliğe mutlaka katılın. Almasını biliyorsanız eğer size çok şey katacaktır.

WordPress 3.0 için 8 yararlı kod

Ay başında WordPress 3.0 beta sürümünün yayınlamasının ardından kararlı sürümün çıkacağı tarih iyice yakınlaşmış oldu. Şimdilik WordPress 3.0 için en yakın tarih 1 Mayıs’ı gösteriliyor. Gerçekten bir devrim niteliğinde olacak bu güncelleme, blog yazılımından daha ziyade içerik yönetim sistemine (cms) daha çok benzetilmiş. Daha önceki WordPress 3.0 sürümü yazımızda bir kısım özelliklerden bahsetmiştik ki muhtemelen kararlı sürümi deneyip daha detaylı inceleme yazısı yazdığımızda nelerin değiştiğini daha net görebileceksiniz. Bu yazımızda WordPress 3.0 kullanmaya başlarken lazım olabilecek 8 yararlı kod’dan bahsedeceğiz.

Devamı WordPress 3.0 için 8 yararlı kod

Opera ile Youtube’da “Old Flash? Go upgrade!” hatası

Opera ile youtube’a girdiğinizde son günlerde “Old Flash? Go upgrade” diye bir hata ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu, youtube’un yeni sayfa düzeni ile opera 10.5x sürümünün uyumsuzluğundan kaynaklanıyor. Opera buna yakın zamanda bir çözüm getirir. Ancak bu update gelene kadar beklemek istemiyosanız bu sorunu nasıl aşacağınızı anlatalım.

1. Öncelikle aşağıdaki metni bir txt dosyası içine kopyalayın.

// ==UserScript==
// @name YoutubeProtectionRemover
// @include http://www.youtube.com/*
// @description Removes lame protection on Youtube
// @copyright 2010, Snap
// ==/UserScript==

window.opera.addEventListener(
'BeforeScript',
function (ev){
ev.element.text = ev.element.text.replace("yt.flash.update(swfConfig,forceUpdate);","");
},

false);
//end

2. Sonra dosya ismini (uzantısı ile birlikte) “YoutubeProtectionRemover.js” şeklinde değiştirin

3. Opera’da “Ayarlar/Tercihler/Gelişmiş/İçerik” kısmına gidin, “Javascript Seçenekleri” butonuna tıklayın, alttaki kutucukta yazılı adresteki klasörü açın. Eğer kutucuk boş ise oraya siz “C:\Program Files\Opera\program\javascript” yazın ve gidip o isimde bir klasör oluşturun.

4. Sonra bu klasörün içine “YoutubeProtectionRemover.js” dosyasını atın.

Bilgisayarı restart ettikten sonra sorun çözülmüş olacaktır.
iyi eğlenceler…

Windows 7 dns değiştirme

Önceki yazılarımızda youtube açılmıyor sorunundan ve buna çözüm olarak google dns ayarlarından bahsetmiştik. Google public DNS’leri sayesinde Türkiye’de erişimi yasaklanmış bütün sitelere erişebilirsiniz. Ayrıca google public DNS’lerini kullanmanın bir başka avantajı ise internetinizdeki kısmi hız artışıdır. Daha çok internet hızı 1mbps olanların sayfa yüklemesi sırasında dikkat çeken bir hızlanma bu.

Şimdi ise google DNS ayarlarını nasıl yapacağınızı resimli olarak anlatacağız. Resimleri tıkladığınızda büyük halini görebilirsiniz! Devamı Windows 7 dns değiştirme

X3daudio1_4.dll bulunamadı hatası nedir?

Genellikle oyun başlatmaya çalıştığımızda veyahut da ilgili bir program açtığımızda karşımıza çıkan .dll hatasıdır. Karşılaşılan X3daudio1_4.dll hatasının sebebi çoğunluk olarak microsoft directx’ten kaynaklanır. Oyunlarda da bu programın kurulması gerektiğinden ve çoğu zamanda eski sürümü olabileceğinden dolayı microsoft directx’in son sürümünü indirip kurmak X3daudio1_4.dll bulunamadı hatasını çözecektir. Oyunlarda ve grafik kullanılacak yerlerde lazım olduğu için bu tarz programları başlatırken X3daudio1_4.dll bulunamadı hatası almanız gayet muhtemeldir. Dikkat edin başka yerlerden X3daudio1_4.dll dosyası indirip de system32′nin içine atmayın!

WordPress 3.0 Beta 1

Geçtiğimiz ay bahsettiğimiz wordpress 3.0 sürümünün beta versiyonu önceki hafta kullanıcıların deneyimine sunulmuştu. Muhtemel ay sonuna yetişmesi beklenen wordpress 3.0 sürümünün bu haftada wordpress 3.0 beta 2 versiyonu çıkarılacak. WordPress 3.0 beta 1 versiyonu çıktığında yapılan açıklamaya göre henüz bahsedilen tüm özellikler bitirilmemiş. Örneğin menü sistemi beta 2 versiyonunda tamamlanmış olacakmış.

Şu an beta testerlardan gelen bug’ları düzeltmeye çalışıyorlarmış. Nihayetinde gün geçtikçe artan blog yazarlarının büyük çoğunluğu wordpress gibi esnek bir altyapıyı kullanıyor. Hal böyle olunca çat diye hadi biz yaptık buyrun kullanın denilmiyor kılı kırk yararcasına geliştirilme yapıldığına inanıyorum. Öbür türlü vay efendim bir yazılım bu kadar sıklıkla güncellenirmiymiş diye kullanıcılardan duymak gayet doğal oluyor.

Eğer şu an wordpress kullanıyorsanız beta sürüme geçmeyi düşünür müsünüz? Beta tester plugini deneyebilirsiniz. Beta testerlar karşılaştığınız hataları wordpress’e iletmeyi unutmayın! Yok sıfırdan ayrı bir yere kurup denemek istiyorum derseniz wordpress 3.0 beta indir yapabilirsiniz. En kısa zamanda gelecek yeni özellikleri hakkında daha detaylı yazı yazacağım.

Youtube neden açılmıyor?

Yazıyı okumadan evvel youtube açılmıyor haziran yazımıza göz atın! Son birkaç gündür devam eden youtube açılmıyor sorunu Türkiye’den erişmeye çalışan bazı kullanıcılarda halen devam ediyormuş. Geçtiğimiz şubat ayında da youtube açılmıyor 2010 problemi ile karşılaşmııştık o zaman host dosyalarında yaptığımız ufak değişiklik veya da google dns ayarları sayesinde çözmüştük. Anlattıklarımızı uygularsanız sorunu çözeceksiniz. Muhtemelen gene ip değişikliğinden kaynaklı bir sıkıntıdır ve sizin bilgisayarınızda eski ip’den bağlanmaya çalıştığı için erişemiyorsunuzdur. Çünkü youtube açılmıyor sorunu dile getiren çoğu forum ve blog’u incelediğimizde aynı evde bulunan bir bilgisayarın girip diğerinin girmemesi gibi sorunları okuyacaksınız. Yani youtube neden giremiyorum sıkıntısı bilgisayarınızdan kaynaklanıyor internet sağlayıcınızdan değil.

Youtube’un ülkemizde bu kadar popüler olduğunu bu şekilde daha iyi anlamış oldum. Açıkçası bu kadar insanın youtube giriş isteği beni hayli şaşırttı desem yeridir. Neticede güzel ülkemizde yasak olan bir siteye bile girilebilitesi ne kadar yüksek olduğunu tekrar tekrar görmüş olduk. Alexada şu an ülke sıralamamızda 4.sırada yerini almış durumda. Güzel ülkemin araştırmacı ve yılmaz halkının bu başarısını takdir ediyorum. Devekuşu misali kafanızı toprağa gömdüğünüz zaman sadece size gece oluyor diğer insanlar için hayat devam ediyormuş, keşke bunu herkes anlayabilse..

Ziyaretçi sayısı aylık 10.000 oldu!

Yazı yazmak için illa birşeylerin tetiklemesi gerekiyor malasef. Kaç zaman oldu hatırlamıyorum ama turkcekaynak.net’in gidişatı hakkında yazı yazmak istiyordum, lakin bir sebep arıyordum. Aslında sebebi bile bulmuştum. 25 hazirandan beri yazmaya başladığım turkcekaynak.net geçtiğimiz günlerde 100 yazıya ulaşmıştı. Dışardan bakıldığı zaman belki çok büyük rakam olarak gözükmese de en azından benim için kırılma noktası ifade ediyor. Peki madem 100. yazıya böyle bir giriş yapsaydınız ya diye düşünüyor olabilirsiniz ama önceki yazılarımı incelediğimde farkettim ki bazı yazıların kaldırılması gerekiyor her ne kadar şu ana kadar bu düşüncemi fiile geçirmemiş olsam bile yapmıcağım manasına gelmez. Bazı yazılar da kaldırılınca bu sefer 100. yazının hikmeti ortadan kalkacağı için bunu bu yazıma saklamayı uygun buldum. Ve nihayet dün itibariyle (10 mart-9 nisan tarihleri arası 1 aylık süreç) aylık 10.000 ziyaretçiye ulaşmış oldum. Birkaç ay evvel de 10.000 sayfa gösterimine ulaşmıştım ama o zamanlar 7.000 kişi ziyaret etmişti.

Gelelim asıl mevzumuza turkcekaynak.net ne alemde? İstenilen başarıya ulaştı mı? Yoksa hedeflerinin çok altında mı kaldı? İnternet ile yakından ilgilendiğimi bilen çoğu arkadaşım bu sitede nasıl bir hedefim olduğunu soruyor, yanıt çok basit aslında ve benim içinde klişe hale gelmiş bir laf; ”adından da mı anlaşılmıyor?” Hoşgeldin 2010 yazımda yakın tarihte neler yapmak istediğimden aşağı yukarı bahsetmiştim ama üzerinden yaklaşık 4 ay gibi muazzam bir süre geçmesine rağmen bir arpa boyu kadar bile ilerlediğimi düşünmüyorum. Peki bu vahim durum ne zamana kadar sürecek? Şu an üzerinde çalıştığım birkaç tane proje var ve insanoğlunun da vakti 24 saat gibi kısa süre ile sınırlandırılmış olduğu için açık söylemek gerekirse buraya bir müddet daha uzun soluklu vakit ayıramayacakmışım gibi gözüküyor. Birkaç defa bazı arkadaşlarıma yazarlık teklif ettim lakin üniversite hayatından dolayı zaman sıkıntısı olduğu için istenilen performansa ulaşamadık. Profesyonel yapmak gerekiyor ve bunun içinde reklam almak lazım. Şu anlık büyük bir reklam sponsorumuz da olmadığı için o iş yaş.

İnternet derya olmasına rağmen ciddi manada çoğu alanda türkçe kaynak sıkıntısı mevcut olduğu aşikar. Geçenlerde derste işlediğimiz şifreleme teknikleri ile ilgili (konuya merakımdan dolayı) araştırma yaptığımda topu topu 1 adet yazı ve her yerde aynı yazının kopyalanmış halini buldum. Anlaşılan bu insanlar işe yaramayan içerikler yazımıza henüz göz atmamışlar. Böyle bir eksiklik olduğunu görünce insanın durmadan yazası geliyor. Kendi kendine motive ediyor ama gel gelelim nereden başlayacağını bilmiyor. Yazılması, çizilmesi gereken o kadar çok alan var ki saymaya kalksak aman sabahlar olmasın deriz. Dikkat ettiyseniz turkcekaynak.net’in şu anki halindeki kategorileri bile oldukça fazla ki genel bir yazı yazdığımda artık direkt internet kategorisine ekliyorum. Gün geçtikçe artacak kategori yoğunluğunun altından nasıl kalkınılır merak ediyorum.

Yazımızı yavaştan noktalamak gerekirse, yazımız turkcekaynak.net’in gidişatını değerlendirmekten çok, ziyaretçi sayısının 10.000’i bulduğu ile alakalı olmuş oldu. Gelecek yazılarda iyi bir değerlendirme yazısı yazmayı düşünüyorum. En yakın tarihi de haziran olarak versem ayıp olmaz sanırım 🙂 Daha nice 10.000 ziyaretçilere..

Ücretsiz Web Güvenliği Tarayıcısı Netsparker

Ferruh Mavituna‘nın 3 sene kadar üzerinde çalıştığı Netsparker adlı web güvenliği tarayıcı kısa bir zaman öncesinde yayınlanmıştı. Şimdilerde ise daha çok insana hitap edebilmek için community edition adını verdikleri halk dilinde amme hizmeti dediğimiz sürümü yayınladılar. Tabiki bedava.

Peki bu program ne işe yarıyor? Aslında bir canavar yapmışlar, hali hazırda programa yüklemiş oldukları bilgiler sayesinde hızlı bir şekilde siteyi taratabiliyorsunuz. Bu da demek oluyor ki başkaları (sizin sitenizi hacklemek isteyen insanlar) taramadan önce sitedeki açıklardan haberdar olabilirsiniz. Neticede yazılımını siz yazmış olsanız bile sitenizin yaptığınız hatanın farkında olmayabilirsiniz. İlerki yazılarımda detaylı bahsetmek istediğim için nasıl kullanıldığı ve ne işe yaradığını şimdilik es geçiyorum.

Programı nereden indireceğim diye soracak olursanız, netsparker indir linkinden edinebilirsiniz. Fiyatını merak edenler için 1000 dolar standard sürümü, daha profesyonel sürümü ise 3000 dolar. Gelişmeleri takip etmek isterseniz netsparker blog‘unu ziyaret edebilirsiniz.