Turkcell’den Gezenzi servisi

Türkiye’nin en prestijli operatörü diyebileceğimiz Turkcell 2 gün önce lokasyon bazlı mobil iz bırakma servisi olan gezenziyi yayına soktu. Webrazzi’den öğrendiğimiz üzere 2009 yılında ön gösterimde bulunan Turkcell servisini büyük ölçüde geliştirerek yayına aldı. İnternette gezenzi üzerine yorumda bulunanlar foursquare.com’un klonu olduğunu söylüyorlar. Haksız da değiller hani ama tam olarak aynısı demek yanlış olur oradan da esinlenmişler diyebiliriz.

Şimdilik beta aşamasında olan site sadece davetiye ile üye olunabiliyor. Ve hali hazırda iphone tarzında telefonlar içinde uygulamalar hazır değil. Peki turkcell bu projeyi tamamlamadan ne diye piyasaya soktu?

Açık söylemek gerekirse hayatımda gördüğüm en kötü giriş oldu diyebilirim. Beta diye adlandırdığımız sürümde hali hazırda yapılabilen yapılmıştır ve en kötü bug ile falan karşılaşırsa kullanıcılar şaşırmasınlar diye beta adı verilir. Ama bütün sayfaları en azından eksiksiz olması gerekir diye tahmin ediyorum.

Anasayfada 5 tane tıklanabilir kutucuk var ve bunların 3’ü çalışmıyor 🙂 Bu mudur Turkcell kalitesi? Blog kısmını anladık hadi o boş olsun, api kısmına da hadi diyelim uygulamalar falan yok henüz ee bari bi zahmet iletişim kutusu yapaydınız ya? Hadi onu da geçtim madem onu bile yapmıyorsunuz en azından bir adet email yazaydınız da insanlar sizle iletişime geçeydiler ?

Friendfeed üzerinde yorum yapan arkadaşların birinin dediği gibi; Çok kalitesiz bir front-end bu yorumun üstüne inanın katılacak pek birşey yok. Teşekkürler Turkcell!

Zero Facebook Bedava!

Facebook blog’da duyurusu yapılan yeni özellik facebook zero cep telefonundan bağlananların yüzünü güldürecek. Daha önceleri de facebook lite ile birazcık da olsa hafifleştirilmeye çalışılan facebook şimdilerde 0.facebook.com’u kullanıcılarına sundu. Normalde telefondan bağlandığınızda sizi m.facebook.com’a yönlendiriyordu ve hem yavaş hem de ücretliydi. İşte bu 2 bariyeri ortadan kaldırmaya çalışan facebook ekibi zero adlı versiyonuyla hem hafifletmişler sistemi hem de bedava!

Aradaki fark sadece resimlerin görülmemesi, tabi isterseniz görüntüleyebiliyorsunuz ancak gene ücretini ödeyerek. 45 ülkede 50 mobil iletişim şirketiyle anlaşma yapan facebook’a Türkiyeden 3 operatör ile de ücretsiz bağlanabilirsiniz.

Ayrıca Mevlana M. Gürbulak’ın yaptığı haberde resmi çekilmiş önizlemeyi görebilirsiniz.

Facebook kullanımının amacı

Hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz mekan olan facebook bizden neler aldığının farkında mıyız? Çevremdeki çoğu insan herhangi problemde sorunun sebebini çok rahat tespit ededbiliyor aynı zamanda çözümde üretirken genelde uygulamada başarılı olduğu söylenemez. Aynı bu şekilde insanların bir bölümü facebook’da çok fazla zaman harcadıklarını düşünürler ama iş oradan ayrılmaya geldiğinde geyiki bırakıp çekip gidemiyorlar malasef. Acaba düşünse orada harcadığı vaktin ne kadar değerli olduğunu ve o zaman zarfı içerisinde neler yapılabileceğini hesaplamaya kalksa inanın altından kalkamayacak derecede fatura çıkar. Bu yüzden battı balık yan gider hesabı takılmaya devam ediyoruz. Peki facebook’da ne var da bizi bu kadar kendisine bağlayabiliyor?
Devamı Facebook kullanımının amacı

Twitter Bug ve İnternet

10 Mayısı muhtemelen kimse unutmayacaktır. Kimileri için Deniz Baykal’ın istifasını hatırlatacak, kimileri için de twitter da bulunan bug’u. Başlıktan da anlaşıldığı ve bizi ilgilendiren kısım olan twitter bug üzerine yazımızı kaleme aldık. Twitter’da bulunan ufacık bir hata ki ona birazdan değineceğim dünyayı karıştırmaya yetti!. Bulunan bug ortalığı karıştırdı karıştırmasına ama dikkatle baktığımızda internet alemine gösterdiği çok da farklı şeyler var. Aslına bakarsanız twitter’in ne kadar popüler olduğu ve Türkiye’de de yadsınamaz derecede kullanıcısı aynı zamanda ünlü kullanıcıları olduğunu çoğu insan biliyordur veyahut da tahmin edebilir ancak 140 karakterlik bir mesaj servisi nasıl olur da bu kadar popüler olabilir? Twitter hakkında ilerleyen günlerde geniş bir zaman aralığında değinmek üzere burada twitter’i bitirip sadece bulunan bug’un bize gösterdiklerine başlayabiliriz. Analiz kısmına geçmeden önce açığın nasıl birşey olduğu ve nasıl bulunduğuna dair bulan kişiden alıntı yaparak bilgi vereyim; Devamı Twitter Bug ve İnternet

Youtube nasıl girerim? Mayıs 2010

25 Mart’da bahsetmeye başladığımız youtube sorunları halen Türkiye’de malasef ki devam ediyor. Mart ayında yazdığımız youtube açılmıyor yazısında sadece birkaç saatlik siteye ulaşamam söz konusu idi. Bu sefer geçtiğimiz Nisan ayında bahsettiğimiz youtube açılmıyor nisan 2010 aldı sıkıntı mayıs ayında halen devam ettiğini farkettik. Eğer halen youtube neden açılmıyor diyorsanız google public dns kullanmanızı tavsiye eder, ayrıca yukarda verdiğimiz tüm yazıları altındaki yorumlarıyla beraber okumanızı tavsiye ederim.