Faceook’a yeni rakip Diaspora!

15 eylül’de kaynak geliştiricilere açılması planlanan Diaspora adlı sosyal ağ projesi Facebook’a rakip olarak bahsedilmeye başlanmış bile. Peki Diaspora’nın Facebook’dan farkı nedir? Nasıl oluyor da 550 milyon kullanıcıya sahip bir projeye benzer birşey yapıp ona rakip olmayı planlıyorsunuz? diye soracak olursanız projelerinin tanıtıldığı sitenin girişinde bu sorunun cevabını görebilirsiniz.

The privacy aware, personally controlled, do-it-all, open source social network.

Sene başında da gizlilik eleştirileriyle gündem olmayı başaran Facebook’un bu tavrından sıkılan 4 tane üniversite öğrencisi açık kaynak kodlu sosyal paylaşım sitesi yapmayı planlamış. 3 bilgisayar mühendisi ve 1 matematikçi ile başlayan projelerinin ilk etapta yatırımları olmamasına rağmen bağış yoluyla 6500 kişiden toplam 200 bin dolar civarında para toplamışlar.

En büyük farklarının insanlarının bilgilerini katiyen saklamayacak olmaları olması ile anlatılan projede insanlar neyi diğerleriyle paylaşacaklarını neyi paylaşmayacaklarını kendileri karar verecekler. Peki bu yeterli olacak mı? Tabiki sadece değişiklik bu olmayacaktır ve bunu ilerleyen günlerde kullandıkça da anlamış olacağız. 550 milyon kullanıcının içerisinde özellikle bizim ülkemizde acaba kaç kişi takıyordur gizliliği? Uluorta kendimizi sergilemeyi istediğimiz bu kadar aşikarken sırf bu özellik için çok ama çok az bir kullanıcı tayfası facebook’dan vazgeçecektir.

Çoğu haber sitesinin 15 eylül’de kullanıcıyla buluşacak denmesine rağmen blog sayfalarında belirttikleri üzere alpha sürümü ile kullanıcılar için ekim ayında yayında olacakmış ve davetiye sistemi ile muhtemelen yayında olacağı için mail listesine kayıt olmakta fayda var.

Anayasa değişikliği referandum maddeleri

Televizyonları izliyorum, referandum tercihleri konusunda mikrofon tutulan insanların neden evet/hayır/boykot dediklerine dair tek bir mantıklı söz göremedim şimdiye kadar. Değişikliği istenilen 26 maddeden en can alıcı, hukukla ilgili maddeleri-HSYK ve Anayasa Mahkemesi üyelerinin seçimi ile ilgili maddeler- aslında kafa karışıklığına sebep olan çok teknik konular. Yani bu konular değil Türkiye, Finlandiya’da gündeme gelse insanlarda kafa karışıklığına sebep olur bence. İnsanların eğitim seviyeleri veya demokrasi algılarıyla açıklanamaz bu bilgisizlikleri.

Devamı Anayasa değişikliği referandum maddeleri

Google like.com’u satın aldı

1 ay önce metaweb’i satın alan Google şimdi de CTO’su bir Türk olan Like.com adlı siteyi 100 milyon dolara satın aldı. Like.com adlı site online alışveriş sitelerini toplamış bir nevi arama motoru. Ancak google gibi kelime bazlı aramadan ziyade visual search yani görsel arama yaparak sonuç getiriyor. Örnek vermek gerekirse siz bir adet kırmızı ayakkabı seçiyorsunuz size  çizmesinden botuna kadar envai çeşit kırmızı ayakkabı bulup getiriyor.

2005 yılında kurulan like.com rakiplerinden oldukça ileri bir seviyede olduğu gözüküyor. Kullanıcıların arama yaparken istediklerini tam olarak bulabilmesi için birçok filtre koymuşlar. Mesela şu kadar para aralığında veyahut da sadece şu markadan giyinmek istiyorum dediğinizde size o sonuçlara göre cevap veriyor.

Daha önceki satın alma olayında da Google’n artık aramalarda daha fazla derinlik kazandırmak istediğini bahsetmiştik, bu yüzden bu tarz bi alım olayı oldukça iyi bir strateji olmuş diyebiliriz. Ayrıca Ocak ayında webrazzi’nin Burak Göktürk ile yapmış olduğu röportajdan da göreceğiniz üzere ilerleyen zamanlarda like.com.tr adı altında Türkçe bir projede yapmayı planlıyorlarmış.

Like.com adından anlaşılacağı üzere hem benzer hem beğen manasına geliyor, bu yüzden internetteki bazı kullanıcılar facebook like butonun ayyuka çıkması hasebiyle facebook tadında sosyal bir platform oluşturacağını düşünüyor olsalar da muhtemelen Google, arama motoru olarak kullanmak için bünyesine katmıştır.

Security tool silme / kaldırma?

Security tool türkçe adıyla güvenlik aracı olan bu program aslında fake/sahte bi yazılımdır. Bilgisayarlara istem dışı yüklenip insanların zorla bu programı satın almalarına neden olacak cinsten. Peki programı almadan da kaldıramıyor muyuz? Pek tabi ki bu da mümkün. Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimizde bu tarz sahte programların nasıl silinebileceğini yazmıştık.

http://turkcekaynak.net/yazilim/xp-security-tool-2010-kaldirma.html

http://turkcekaynak.net/yazilim/antivirus-xp-2010-kaldirma.html

Yazılanlar ve yorumlar eğer faydalı olmadıysa aşağıda yorum olarak belirtirseniz, detaylı araştırma yapıp en güncel bilgiyi size vereceğiz.

Avea harbi tarife

Geçtiğimiz günlerde kullandığım öğrenci paketinden avea’nın değişik bir tarifesine geçmeyi düşünüyordum. Yaptığım araştırmalar sonucunda benim için uygun en iyi tarifenin avea harbi tarife olduğunu gördüm ve ona geçmeye karar verdim. Açıkçası 1 aya yakındır kullanıyorum ve çok memnun kaldım. Diğer insanların da bu tarife hakkında bilgilenmesi adına nasıl yapıldığına, ne kadar kullanışlı olduğuna değineceğim.

Bundan önce kullandığım tarife avea genç tarifesi idi. Normalde mobil öğrenci olan hattım nasıl olduysa bu tarifeye geçiş yapmıştı ve çok rahattı! Nasıl bir katakulli döndü de biz o tarifeye geçtik halen bilinmeyen bir durum. Neyse her aramamda 50 kuruş düşüyordu 10 dakika konuşsam da konuşmasam da ve bana sağladığı en büyük fayda! güya 30 lira yükleyince vermiş olduğu 180 dakika avea içi paket pardon bunu da 120 dakika yapıp her yöne yapmışlar. Aveadan yemiş olduğumuz habersiz kazıkların ikincisi olmuştu. Devamı Avea harbi tarife

Youtube nasıl girerim?

Son zamanların en çok aratılanı olarak ön sıralarda yer alan youtube nasıl girerim sorununa çok defa çözümleriyle bahsetmiştik. Şimdilik comodo dns ile işimizi gördüğünü söyleyebilirim ancak çoğu tanıdıktan internetin yavaşladığı hakkında duyumlar aldığımızı da söylemeden geçmeyim. Ayrıca Dns değiştirmeyi resimli olarak anlatmıştık.