Google “Instant” yayında!

Satın alma operasyonlarıyla gündemden düşmeyen Google şimdi de asıl hizmeti olan arama motoruna yeni bir servis ekledi, Instant. Türkçe karşılığı anlık olan servis henüz tüm dünyada kullanılabilir durumda değil. İlerleyen günlerde tüm dillerde yayında olması beklenen hizmetin birçok artısının yannda web site sahiplerine getirmiş olduğu dezavantajlarda var.

Devamı Google “Instant” yayında!

Facebook “subscribe” özelliği test aşamasında

Çok az bir kullanıcıyla birlikte yeni bir uygulamayı test eden Facebook, subscribe özelliği ile twitter gibi insanların  takip edebilmelerini sağlamayı hedefliyor. Allfacebook’un duyurmuş olduğu bu özellik sayesinde, güncellemelerini kaçırmak istemediğiniz insanları bu şekilde takip ediyor olacaksınız.

Ünlü insanların rahatsız edilmeden (dürtmek!, mesaj yollamak, arkadaşlık isteği yollamak) takip edilmesini zaten Facebook Fan sayfaları sayesinde sağlıyorlardı, bu yeniliğin diğerinden farkı ne? sayfayı beğenmek ile kişiyi subscribe etmek arasında ne gibi değişiklik olacak? Beğendiğiniz sayfaları takip ederken orada yapılan güncellemeler normal anasayfanızda görünürken, test edilen özellikte ise takip ettiğiniz kişilerin yaptıkları güncellemeler bildirim (notification) olarak bildirilecek. Yani siz özellikle takip etmek istediğiniz arkadaşlarınızı subscribe özelliği neticesinde yakın takibe alacaksınız. Kısaca Facebook fan sayfaları ile işlevsel olarak çakışmakan ziyade çok sevdiğiniz bir sayfayı da subscribe ederek yakın takibinize alabilirsiniz. Zaten stalk butonu olarak değerlendirilen özelliğin kelime manası avcı izi sürme demek.

Devamı Facebook “subscribe” özelliği test aşamasında

Google sosyal oyun şirketi Socialdeck’i satın aldı

2010 yılından bu yana yapmış olduğu satın almalarıyla da niyetini açıkça belli eden Google, kendi oyun platformunu kurmaya devam ettiği şu sıralarda, sosyal oyun şirketi olan SocialDeck’i de satın aldı. Geçtiğimiz aylarda Facebook’un meşhur oyunları Mafia Wars ve Farmville’yi geliştiren şirket Zynga ile ortak olma yoluna giderken bu alanda ne kadar iştahlı olduğunu göstermişti. Google’n  önümüzdeki günlerde açmasını beklediğimiz (henüz net tarih söz konusu değil) oyun platformunu bu satın alma ile daha da güçlendirdiği gözlemleniyor. Peki SocialDeck adlı oyun sitesinin diğerlerinden farkı nedir de, bu satın alma gerçekleşti?

2008 yılında kurulan SocialDeck’in hedefi (anywhere, anytime, anyone) adlı sloganından da anlaşılacağı üzere kim nerede ne zaman isterse oyun oynayabilmesi. İphone, Blackberry, Facebook gibi sosyal oyun platformlarında oynanacak cinsten oyunlar üretmekte. Bu platformlar sayesinde İphone’da oynadığınız oyunu geçiş yaptığınız takdirde kaldığı yerden Facebook üzerinden oynama imkanı sunuyor. Düşünsenize, evde bilgisayarda oynadığınız oyunu yolda veri kaybetmeden İphone üzerinden devam edebiliyorsunuz.

SocialDeck’in bünyesinde Shake & Spell, Color Connect ve Pet Hero adlı oyunlar da bulunuyor. 2009 yılında yazmış oldukları blog yazısına göre o zamana kadar toplam 1 milyon kez bu oyunlar indirilmiş.

Satın almayla ilgili bir fiyat belirtilmezken, SocialDeck ilk yatırımını 2009’un Mart ayında BlackBerry Partners Fund adlı şirketten ($250,000) almıştı.

Like.com ve Burak Göktürk

2 hafta önce satın alma işlemi gerçekleştirilen like.com hakkında yazı yazmak için bilgi edinmeye çalışırken dikkatimi çeken birkaç anektod olmuştu onları da paylaşalım istedik. Daha önceki satın almaları ve yapılmış projeleri de incelersek, ortak özelliklere sahip olmasından ötürü aşağıdaki notlar proje yaparken dikkat edilmesi hususlar olarak da nitelendirilebilir.

Devamı Like.com ve Burak Göktürk