WordPress 3.0.4 Sürümü Çıktı

Yılbaşında wordpress 3.1 stabil sürümüyle karşımıza çıkmayı planlayan WordPress ekibi yılın son gününde wordpress 3.0.4 ile acil kritik güncellemesi duyurdu. Olabildiğince erken güncelleme yapmanızı belirten duyuruda, çok önemli hataların giderildiğini belirtiyor. Çok fazla dosyada değişiklik yapmamış olan wordpress ekibi hemen güncelleyebilmemiz için yönetim panelinin en tepesine uyarı olarak güncellemeyi yerleştirmiş.

Ayrıca yeniyıl tatili sırasında böyle bir güncellemenin hoş olmadığını da yineleyerek, aksi takdirde kötü zihniyetli kullanıcılar tarafından blog’unuzun zarar görebileceği vurgulanmış.

Eğer güvenlik ile ilgilenen biriseyseniz değişiklik kodlarına bakıp geri besleme istediklerini söylemişler. Muhtemelen wordpress 3.1 sürümünü yayınlamadan evvel daha başka yerlerde XSS uyarısı verebilecek açık kalıp kalmadığını kontrol etmek istiyorlar.

Dünyanin en sosyal paylaşım sitesi: İnploid.com

Yurt dışında yayına başlayan Dragons Den adlı program geçtiğimiz günlerde Türkçe formatıyla beraber yayına girmişti. Programdan kısaca bahsetmek gerekirse 4 tane kodaman abi 1 tane de ablamızın yatırımcı olarak katıldıkları programa projesi olan insanlar da başvurup bir miktar para karşılığında hisselerin belli bir bölümünü yatırım yapmak isteyen oradaki yatırımcılara satıyorlar. 10 gün öncesinde de 5 yatırımcının beraber ortak olarak yatırım yaptığı dünyanın en sosyal paylaşım sitesi inploid.com yüzde 60’ını 150 bin liraya satmış oldu. Siteye üye olmadan inceledim açıkçası ilk şunu söylemeliyim ki türkiye’den proje çıkmayacağının kanıtı gibi duruyor.

Devamı Dünyanin en sosyal paylaşım sitesi: İnploid.com

WordPress 3.0.3 Sürümü Çıktı

WordPress 3.0.2 sürümüne daha ay başında güncelleme yapmamıza rağmen 8 günden sonra tekrar güncelleme yapmak zorundayız. Güncellemeye neden olan ise gene güvenlik açığı. Ancak herkesin acilen yapmasına gerek yok gibi duruyor. Çünkü güvenlik zaafiyetine sebep olan durum, blogunuzda uzaktan yayınlama özelliğini kullanıyorsanız oluşuyormuş.

Daha öncesinde bahsettiğimiz bloglar için ScribeFire firefox eklentisi‘ni kullanabilmeniz için uzaktan yayınlamanın açık olması gerekiyordu. Eğer açık değilse güvenlikden ötürü gelen wordpress güncellemesi sizi açıkçası pek bağlamıyor. Ayrıca açıktan ötürü oluşan güvenlik probleminin sonucunda yazarlar ve katkıda bulunanlar olarak atanmış üyelere yazıları silme, düzenleme ve yayınlama hakkı veriyormuş.

WordPress uzaktan yayınlamanın açık olup olmadığına bakmak için Ayarlar>Yazma kısmında bulunan Uzaktan yayınlamanın iki seçeneğini de kontrol edebilirsiniz.

Ziyaretçi sayısı neden düşer?

Hitlerim çok düştü diye forumlarda birçok konu açılıyor. Ziyaretler çok çeşitli olduğundan dolayı bunun da birçok sebebi bulunuyor. Ana başlık olarak sıralamak gerekirse  (ziyaretçilerinizin büyük çoğunluğunun google üzerinden geldiğini varsayalım); google kaynaklı dalgalanmalar, çok sayıda ziyaretçi getiren kelimelerin sıralamasının değişmesi, kelimelerin arama hacminin değişmesi,

Devamı Ziyaretçi sayısı neden düşer?