Apple İpad tablet

Apple’ın yönetim kurulu başkanı Steve Jobs 27 Ocak’taki tanıtımda Apple’ın merakla beklenen tablet bilgisayarı iPad’i resmen tanıttı. Peki ipad nedir, ne değildir?Apple ipad
iPad’i netbooklar ile karşılaştırıp şu özellik var ama bunlar eksik demek, bu cihazı tanımak ve değerlendirmek için sağlıklı bir yol olmaz. Çünkü ipad türünün ilk örneği, şahsına münhasır bir cihaz. Bilgisayar yerine geçecek bir alet değil. O yüzden her fonksiyonu beklememek lazım. Ama evde bir bilgisayarın varsa zaten, ayrıyetten sürekli yanınızda taşımak için ipad çok ideal. iphone ve benzeri cihazlar ile netbooklar arasında bi boşluğu dolduruyor.

iPhone gibi cihazlar internete her zaman bağlanmanızı sağlıyor ancak ekranlarının boyutunun internette gezinmek için ne derece yeterli olduğu tartışılır, kişiye göre değişir. Ben cep telefonu boyutunda bir ekranda internette gezinmenin pek de yeterli ve zevkli olmadığı kanısındayım. O yüzden, internete her yerde ulaşmak gibi bir amaca yönelik olarak, bunların yerine netbookları tercih ederdim. Netbook ucuzlaştırılmış ve özellikleri düşürülmüş bir bilgisayardır. ipad ise netbooktan da notebooktan da çok daha “keyifli” bir şekilde internette gezebileceğiniz, medya oynatabileceğiniz daha hızlı, daha kullanışlı, daha küçük, ince ve hafif, daha şık bir cihaz.
Apple ipad
ipad bu açıdan çok kullanışlı olacak bence. 10″ ekranı ile iphone ve benzeri cihazlara göre daha geniş bir çalışma alanı sağlarken, 13mm inceliği ve 700gr ağırlığı da netbooklara nazaran en önemli tercih sebebi olacaktır. Aslında bu iki unsur ipad’in çıkışının temelini oluşturuyor.

Ipad’i kullanmanız için zaten bilgisayarınız olmak zorunda. Cihazı aynı iPhone gibi bilgisayara bağlıyorsunuz. Üzerinde USB port ve card reader olmaması ilk bakışta bir eksi gibi görünebilir ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta; bu ürün boyutları küçültülmüş bir bilgisayar değil, boyutları büyültülmüş ve daha fazla fonksiyonu olan bir “ipod touch” diyebiliriz. Mac OS kullanılmamış zaten dikkat ederseniz, iPhone OS kullanmışlar ipad’de de. Zaten tanıtımda Steve Jobs’un konuşmasının başında da söylediği gibi; eğer bu cihaz ucuzlatılmış küçültülmüş bir bilgisayar olursa, var olmak için bir nedeni yoktur dedi. Başka birşey olmalı dedi. Cihazın öncelikli amacı daha iyi surf deneyimi, daha iyi e-book okuma imkanı, iPhone ile yapılabilecek diğer uygulamalar ve daha fazlası.

Ancak eksileri de yok değil tabiki. En başta flash desteğinin olmaması, webcam olmaması ve hafızasının azlığı en büyük eksiklikler diyebiliriz. Hadi tamam, webcam’den vazgeçilebilir ama flash desteğinin mutlaka olması gerekiyordu. Web amaçlı bir cihaz hazırlanıp da flash desteğinin olmaması, akıl kârı bir iş değil doğrusu.

İpad daha yeni doğdu. Biraz zaman vermek lazım. Yeni nesillerde eksiklikler kapatılacak, daha makul bir cihaz olarak karşımıza çıkacaktır.

Daha fazla incelemek isteyenler için:
http://www.apple.com/ipad/features/

Tanıtım Videosu:
http://www.youtube.com/watch?v=Jfme1Kfm5eY&feature=related

Apple ipad

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *