Asus eee Pc 1000ha

Blogumu ilk açtığım zamanlarda arkadaşlarımdan bir tanesi 1 haftalığına kullanmam için LG X110 10-inch Notebook vermişti.Daha sonra bu laptop ilgili bende izlenimlerimi paylaşacaktım ne yazıkki araya türlü türlü şeyler girdi,yazı kaldı malasef.Dün gece başka bir arkadaşım sayesinde eee pc 1000h ile kullanma fırsatı buldum.Bu sefer izlenimlerimi vakit geçirmeden buraya aktaracağım.Tabi aktarmadan önce epey bir google’da araştırma yapmış oldum orada okuduklarımdan da bahsedeceğim.

Teknik olarak özelliklerinden kısaca bahsetmek gerekirse ;
10 inç,80GB/160GB HDD,1.45 kg atom işlemci 1.60,1 gb ram daha fazla..

Aleti kullanmadan önce dandik gözüyle bakmıştım zira piyasaya sürülmeden önce çocuk laptopu diye hitap edilmesi kötü bi reklamdı.Ama daha sonra öğrendim ki bundan önceki modelleri hakikaten öyleymiş.4 gb harddiskler ki boyutuna harddisk demeye bin şahit ister : ) Ama bu modelinde asus çıtayı artırmış ve bence son noktasını koymuş.Kötü reklamın etkisi olmasaydı piyasada çok fazla rağbet görürdü,şimdiki durumu nasıl bilmiyorum ama fiyatını bile öğrenemedim henüz..

Ayrıntılara girecek olursak;

7 saate kadar pil ömrü gittiğinden bahsediyorlar ki bu muazzam bir süre.en azından izmir-istanbul arası otobus yolculugu yaparken heralde inesiye kadar kullanabilirsiniz.

Klavyesi olarak da parmaklara uyum sağlayabiliyor.Çünkü normal bir klavyenin neredeyse yüzde 92’si kadarmış.Ancak birkaç sıkıntısı var ki hakikaten bu yazıyı yazarken çok zorladı.Çünkü satır başlarını büyük yapmak istediğimde kullandığım sağ shift tuşunun malasef yeri yön tuşların ilerisinde kalmış bu yüzden farkında olmadan sürekli yön tuşları ıle karıştırabiliyorum.

Bağlantı olarak WiFi 802.11 n var gayet iyi gibi ancak dışarda nasıl onu denemedik henüz.Dikkat ederseniz çoğu laptopda g yazar ama bu n özelliğine sahip,yani g bağlantısındna kat kat iyi ancak yüksek performans alabilmek için wireless modeminizde n uyumlu olması gerekiyor.Ayrıca Bluetooth’u var.Kullandığım mouse ile baya uyum sağlamış.

Renk konusunda beyaz,kırmızı,siyah,yeşil gibi 6 renk var diğerlerinin tam olarak türkçesini bulamadım, resme bakmak için.Siyah olanları çok fazla iz yaptığını söylüyorlar (yazıyı yazasıya kadar iz cıkmadık yer kalmamıs hakketten) ama laptopda beyaz alıcaksan sadece apple alacaksın o da bu üründe olmadığından siyah iyidir.

İnternette araştırma yaparken dikkatimi çeken bir unsurda harddiskin büyüklüğü idi çoğu 80gb harddiskten bahsedince acaba benim kullandığım ürün farklı mı diye düşünmeye başladım bendeki 160lıktı.Meğer 2 seçenek sunuluyormuş.Ramde 2 gb’a kadar çıkarılabiliyormuş.Ancak 1 slot oldugundan tekli 2 gb almanız gerekecektir.

Cd-rom,dvd-rom gibi bir optik okuyucusu bulunmamaktadır ama ihtiyaca binaen harici harddiskler gibi harici optik okuyucu kullanılabilir.

Kutusundan ayrıca kılıfda çıkmış tam baska bir cantanın içerisine koyabilmek için hazırlanmış,açıkcası ben çok beğendim.

Yararlandığım kaynaklar;

Asus Donanımhaber

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *