Google like.com’u satın aldı

1 ay önce metaweb’i satın alan Google şimdi de CTO’su bir Türk olan Like.com adlı siteyi 100 milyon dolara satın aldı. Like.com adlı site online alışveriş sitelerini toplamış bir nevi arama motoru. Ancak google gibi kelime bazlı aramadan ziyade visual search yani görsel arama yaparak sonuç getiriyor. Örnek vermek gerekirse siz bir adet kırmızı ayakkabı seçiyorsunuz size  çizmesinden botuna kadar envai çeşit kırmızı ayakkabı bulup getiriyor.

2005 yılında kurulan like.com rakiplerinden oldukça ileri bir seviyede olduğu gözüküyor. Kullanıcıların arama yaparken istediklerini tam olarak bulabilmesi için birçok filtre koymuşlar. Mesela şu kadar para aralığında veyahut da sadece şu markadan giyinmek istiyorum dediğinizde size o sonuçlara göre cevap veriyor.

Daha önceki satın alma olayında da Google’n artık aramalarda daha fazla derinlik kazandırmak istediğini bahsetmiştik, bu yüzden bu tarz bi alım olayı oldukça iyi bir strateji olmuş diyebiliriz. Ayrıca Ocak ayında webrazzi’nin Burak Göktürk ile yapmış olduğu röportajdan da göreceğiniz üzere ilerleyen zamanlarda like.com.tr adı altında Türkçe bir projede yapmayı planlıyorlarmış.

Like.com adından anlaşılacağı üzere hem benzer hem beğen manasına geliyor, bu yüzden internetteki bazı kullanıcılar facebook like butonun ayyuka çıkması hasebiyle facebook tadında sosyal bir platform oluşturacağını düşünüyor olsalar da muhtemelen Google, arama motoru olarak kullanmak için bünyesine katmıştır.