Dmoz kaydı nedir ? Ne işe yarar ?

Dmoz Nedir ?

Kısaca bahsetmek gerekirse Web dünyasının en büyük dizinidir.Diğer dizinlerden farkı gönüllü editorlerin katkılarıyla inşa edilmiştir ve varlığı onlar tarafından sürdürülmektedir..Hakkında daha fazla bilgi almak için buradan devam edebilirsiniz.

Site Nasıl Önerilir ?

Öncelikle dmoz‘da önereceğimiz site ile alakalı kategoriyi buluruz.Bulduktan sonra o kategorinin sağ üst köşesinde adres öner kısmı var,oradan işleme devam edebiliriz.Site önermenin asıl zor kısmı burası.Burada bize siteyle alakalalı bilgiler sorulmaktadır.Eğer bilgileri dmoz’un standardlarında verirsek sitemizin dmoz’da yer almaması için herhangi bir sebep yok. Devamı Dmoz kaydı nedir ? Ne işe yarar ?

DMOZ – Sitem neden dizinden silindi ?

Site sahiplerinden ve dizini kullananlardan duyduğumuz üzere daha önce dizinde listenen fakat şu anda artık DMOZ’da yer almayan bazı siteler varmış. Genel itibariyle bu duruma sebep olabilecek 3 sebep gösterilir, bu nedenlerden ötürü site geçiçi veyahut da kalıcı olarak dizinden kaldırılmış olabilir. Bu sebepleri aşağıda detaylıca inceleyelim;

Otomatik araçlar dizini tararken siteniz açılmamıştır.

Editörler dizini güncel tutmak için bazı araçlar kullanmaktadır. Bu araçlar belli aralıklarla dizindeki sitelerin açılıp açılmadığını kontrol ederler. Eğer site açılmıyorsa, incelemek üzere dizinden kaldırır. Daha sonra o kategoride bulunan editörler siteyi tekrar incelediklerinde site açılıyorsa dizinde tekrar listelenir, yok açılmıyorsa belli süre bekletilikten sonra (yaklaşık 4 ay) halen siteye ulaşılamıyorsa artık dizinden silinir. Bazen oluyor bazı domainlerin süresi dolduğu için dizinden kaldırılıyor bazen siteye iframe virüsü bulaştığından başka site açılabiliyor. Bu durumlar kalıcı olarak silinmeye sebep olabilmektedir.

Bazı zamanlarda ise siteye birkaç saatliğine ulaşılamıyor olabilir (sunucu kaynaklı gibi) bu durumda siteniz yayına başladığında tekrardan listelenecektir.

Siteniz başka kategoriye taşınıyordur.

DMOZ her geçen gün gelişen ve değişen bir dizindir. Bu yüzden gün geçtikçe listenen site sayısı arttığı için bazı kategoriler çok büyür ve kompleks hale gelirler. Bu durumda dizinin daha da gelişebilmesi için editörler kategoriyi daha küçük alt kategorilere bölmeye karar verirler. Tabi yeni kategoriler açılırken bazı siteler orijinal kategoriden yeni açılan kategoriye taşınacaktır.

Bazı durumlarda ise site taşıma işlemi yapılırken sitenin tekrardan incelenmesi gerekebilir, bu yüzden editörün onayına kadar site halka açık olan dizinden kaldırılır.

Siteniz artık listelenmeyecek düzeydedir.

Son olarak sitenizin içeriği değişmiştir ve istenmeyen (yasal olmayan [warez, crack] gibi) içerikler barındırıyor olabilir.

DMOZ editörü olmak için başvuru kılavuzu

Çoğu zaman editör olmak isteyenlerden nasıl bir yol izlenmeli, formu nasıl doldurursak şansımız daha fazla olur gibi soruları duyar olduk.Bizde bu yazımızda editör olmak isteyen adaylara yönelik tutorial hazırladık.

Kategori seçmek

Editör başvuru formunun en önemli aşamalarından biri başvurulacak kategorinin seçimidir, çünkü yeni editor olarak girdiğiniz zaman öncelikle o kategoride düzenleme yapmanız gerekiyor eğer kategori hakkında bilginiz yoksa çok zorlanırsınız çünkü hem araştırmanız gerekecek hem de çok vaktinizi alabilir. Ayrıca kategori seçerken genelde küçük kategori seçmeye çalışın tavsiye edilen içinde 50’den fazla site listelenmiyor olması.

Başlamak için en iyi yol ilgilendiğiniz alanlardaki kategorileri seçebilirsiniz, ayrıca sayfaların sağ üst köşesinde bulunan “Açıklama” kısmından ne tür sitelerin listelenmesi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yukarda değindiğimiz gibi editörlüğe yeni başlayacaklar küçük kategorilere ve çok fazla alt kategori içermeyenlere başvurmalıdır.Genelde editör adayları çok büyük, kompleks kategorilere başvuruyorlar ve bu yüzden reddediliyor. Eğer ufak bir kategori ile başlarsanız endişelenmenize gerek yok, ilerde daha büyük kategorilerde düzenleme yapabilmek için izin isteyebilirsiniz.

Bazı insanlar işleriyle yada hobileriyle alakalı kategorileri seçiyor, sizde kendinize uygun olan kategoriyi bulduktan sonra sayfanın altında bulunan Bu kategoriyi düzenlemek için gönüllü olun. bağlantısından editör formunu doldurabilirsiniz. Devamı DMOZ editörü olmak için başvuru kılavuzu

DMOZ Sorular & Cevaplar

Dmoz‘la alakalı olarak forumlarda ve benzeri yerlerde sorulan soruları toplayıp cevaplarını yazdım, sorular belli bir düzende gitmeyip ve genelde birbirinden bağımsız olup lazım olanları okuyabilirsiniz.Sorunuz varsa, altta yazarsanız en kısa sürede cevabını buraya ekleriz.

Kategoride editör var mı yok mu nasıl anlıyoruz?

Sayfanın en altında yazı bulunur, eğer editörü varsa; Kategori editörü:”Editörün adı” eğer editor yoksa; Bu kategoriyi düzenlemek için gönüllü olun. yazar.

Editörün sitemi ziyaret ettiğini nasıl anlarım ?

Sayfanıza yerleştirdiğiniz google analytics, sayyac.com gibi siteler ziyaretçilerin nerelerden geldiğini gösterir, yönlendirme sitelerinde editors.dmoz.org gibi site gözüküyorsa editor ziyaret etmiştir. Ancak  editörün sizin sitenizin adresini kopyalayıp tarayıcıya yapıştırarak da girebilececeğini unutmayın!

Sitemle alakalı cevap ne zaman gelir ?

Malasef sitenizin durumu ilgili olarak size geri dönüş yapılmıyor. Onaylandıysanız siteniz zaten dizinde listelenir halde görülecektir, eğer listelenmiyorsanız ya daha incelenmemiştir yada reddedilmiştir.

Herhangi bir site hakkında bilgi alabilir miyiz ?

DMOZ‘daki siteler hakkında yazılan editör notlarının dışarı çıkarılması yasaktır.Bundan dolayı sitenizin hangi aşamada öğrenmeniz mümkün değildir.

Devamı DMOZ Sorular & Cevaplar