DMOZ editörü olmak için başvuru kılavuzu

Çoğu zaman editör olmak isteyenlerden nasıl bir yol izlenmeli, formu nasıl doldurursak şansımız daha fazla olur gibi soruları duyar olduk.Bizde bu yazımızda editör olmak isteyen adaylara yönelik tutorial hazırladık.

Kategori seçmek

Editör başvuru formunun en önemli aşamalarından biri başvurulacak kategorinin seçimidir, çünkü yeni editor olarak girdiğiniz zaman öncelikle o kategoride düzenleme yapmanız gerekiyor eğer kategori hakkında bilginiz yoksa çok zorlanırsınız çünkü hem araştırmanız gerekecek hem de çok vaktinizi alabilir. Ayrıca kategori seçerken genelde küçük kategori seçmeye çalışın tavsiye edilen içinde 50’den fazla site listelenmiyor olması.

Başlamak için en iyi yol ilgilendiğiniz alanlardaki kategorileri seçebilirsiniz, ayrıca sayfaların sağ üst köşesinde bulunan “Açıklama” kısmından ne tür sitelerin listelenmesi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yukarda değindiğimiz gibi editörlüğe yeni başlayacaklar küçük kategorilere ve çok fazla alt kategori içermeyenlere başvurmalıdır.Genelde editör adayları çok büyük, kompleks kategorilere başvuruyorlar ve bu yüzden reddediliyor. Eğer ufak bir kategori ile başlarsanız endişelenmenize gerek yok, ilerde daha büyük kategorilerde düzenleme yapabilmek için izin isteyebilirsiniz.

Bazı insanlar işleriyle yada hobileriyle alakalı kategorileri seçiyor, sizde kendinize uygun olan kategoriyi bulduktan sonra sayfanın altında bulunan Bu kategoriyi düzenlemek için gönüllü olun. bağlantısından editör formunu doldurabilirsiniz.

Önerilecek site seçimi

Başvuracağımız kategoriyi bulduktan sonra kategoride listelenebilecek kalitede örnek site bulma aşamasına geldik.Bu aşamanın amacı editör olmadan önce site seçimi kriterlerini iyice öğrenilip öğrenilmediğini belirlemek. Önerilecek sitenin o kategoriye uygun olması, içeriğinin eşsiz olması (alıntı içerik barındırmaması) gibi kriterlere uyması gerekir.Bazen yeni sitenin nerede listeleneceği konusunda belirsizlik olabiliyor.Bu blog yazısı site seçiminde size faydası olacaktır. (Blog yazısı ilerleyen günlerde türkçe olarak sitemizde yayınlanacaktır.)

Seçtiğiniz kategori türüne bağlı olarak yeni sitenin nerede listeleneceği konusunda gerek arama motorlarına gerek ticari kuruluşlara, derneklere başvurabilirsiniz. Resmi site olanlarda gerçekten böyle bir şirket, dernek olup olmadığını kontrol etmek gerekir.

Başvuru formunda örnek site olarak en az 2 site (tercihen 3) önermiş olmanız gerekiyor.Eğer listelenebilecek en azından 2 site bulamıyorsanız farklı kategoriye başvurmanız daha akıllıcadır.Çünkü başvuru formunu tam olarak doldurmamış olursunuz. Bu yüzden bu tür kategoriler yeni editörler için ideal değildir.

Site açıklaması yazmak

Kategoriyi belirledikten ve örnek siteleri bulduktan sonraki aşama ise önerilecek sitelere açıklama yazmaktır.Genelde en kolay yolu kategoride listelenen sitelerin açıklamalarını örnek alabilirsiniz. Unutmayın ki site açıklamalarında objektif olmak zorundasınız. Reklam, viral amaçlı site açıklaması yazmamanız gerekir. Yanlış bir açıklama örneği; Türkiyenin en ucuz bilgisayar satan firması gibi. Açıklama yazarken dikkat edilecek diğer bir husus ise türkçe yazım kurallarıdır ki bu kural başvuru formunun heryerinde geçerlidir.Daha fazla örnekleri ve detayları Düzenleme yönergelerinde bulabilirsiniz.

İlişkili siteleri açıklamak

DMOZ suistimallere karşı ciddi şekilde önlem aldığından dolayı editör olacak adaylardan bağlantılı oldukları siteleri açıklamasını isterler. Tasarımında emeğinizin geçtiği, içerik oluşumunda katkıda bulunduğunuz gibi siteleri açıklamanız gerekmektedir.  Bu konuyla ilgili detayları Çıkar Çatışmaları konusunda bulabilirsiniz.

Başvuruyu yollama

Başvuru formunu tamamen doldurduktan sonra bir kez daha kontrol edip yollayabilirsiniz, bir tane kopyasını almak mantıklı olacaktır bazen ilk başvuruda red cevabı alıyorsunuz ilerde başvurunuzu düzenler tekrar yapabilirsiniz.Başvuru formunuz üst editörler tarafınden değerlendiriliyor. Ancak yolladıktan hemen sonra size bir email geliyor eğer emailinizi doğrulamazsanız başvuru formunuz ulaşmamış oluyor. Gelen emaili konu kısmını değişitrmeden cevaplamak zorundasınız, bazen e mail spam, junk klasorune düşebiliyor bu tarz durumlarda dmoz.org güvenilir adresler kısmına ekleyebilirsiniz.

Size kabul yada red diye bir email geliyor, bu emailin gelme süresi tam olarak belli olmasa da birkaç hafta sürebiliyor. Red cevabı gelen maillerde bazen neden red olunduğuna dair altta editör notu düşülüyor.Bunu dikkat e alarak tekrardan başvuruda bulunabilirsiniz.

İlk başvurunuzda reddedilebilirsiniz ki bu çok normal şu an mükemmel düzeyde düzenleme yapan çoğu editör ilk seferde reddedilmiştir. Tekrar başvuruda bulunmaktan çekinmeyin, başvuru formunuzu tekrar gözden geçirin , düzenleme yönergelerini tekrar okuyun muhakkak yanlış yaptığınız bir yer vardır bu hatayı bulmaya çalışın.

One thought on “DMOZ editörü olmak için başvuru kılavuzu”

  1. dmoz artık gün geçtikçe içindeki sitelerin yönetiminin saçma bir hal aldığını ve bazı kişilerin kendi sitelerini ve tanıdıklarının sitelerini eklediğini düşünüyorum. artık google dmoz yi fazla umursamadığı apaçık ortadadır

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *