Dmoz kaydı nedir ? Ne işe yarar ?

Dmoz Nedir ?

Kısaca bahsetmek gerekirse Web dünyasının en büyük dizinidir.Diğer dizinlerden farkı gönüllü editorlerin katkılarıyla inşa edilmiştir ve varlığı onlar tarafından sürdürülmektedir..Hakkında daha fazla bilgi almak için buradan devam edebilirsiniz.

Site Nasıl Önerilir ?

Öncelikle dmoz‘da önereceğimiz site ile alakalı kategoriyi buluruz.Bulduktan sonra o kategorinin sağ üst köşesinde adres öner kısmı var,oradan işleme devam edebiliriz.Site önermenin asıl zor kısmı burası.Burada bize siteyle alakalalı bilgiler sorulmaktadır.Eğer bilgileri dmoz’un standardlarında verirsek sitemizin dmoz’da yer almaması için herhangi bir sebep yok.

Sorulan Sorular?

Site Adresi: Dizine önereceğimiz sitenin url’sini buraya giriyoruz.Girmeden önce hemen aşağısında bulunan önerileri dikkatle okumanızda fayda var.Neler geçiyor mesela ,

Dizinde zaten ekli olup içeriği sizinkiyle aynı olan sitelerinizi önermeyin.Halen yapım aşamasında olup hali hazırda içerik ve tasarıma sahip olmayan siteleri önermeyin. Telif haklarını ihlal eden içerik bulunduran siteleri önermeyin.Bkz.Forumunda mp3,crack,warez gibi materyaller bulunan.Diğer gerekli maddeleri başvuracagınız yerde bulabilirsiniz.

Site Başlığı: Siteniz yayındayken kullandıgı başlığı tercih edebilirsiniz.Sitenizi öven,reklamını yapan ifadelerden kaçınınız.Çoğu forumda olduğu tümünü büyük harfle yazmayın.

Site Açıklaması: Buradada gene siteninizi öven,reklamını yapan kelimelerden kaçının.Site başlığı ile aynı olmasın.Sitenin içerisinde bulunan içeriklerden bahsedebilirsiniz.Örneğin editoru oldugum kategoride açıklama yaparken “dernek hakkında bilgi,resim galerileri ve mezunların birbiriyle iletişimlerini saglayabilecegi forum bulunuyor” diye yazarım.

Dmoz’un websitesine faydası nelerdir ?

 

Eklenmek istiyorsanız eğer ;Kopya içerikten uzak durun,eğer alıntı yaptığınız yer mevcut ise altına kaynağını belirtin.İçerisinde gizli keywordlerin bulunduğu,alakasız link alışverişinin olduğu ve aşırı reklamların yer kapladığı belirlenen siteler eklenemez.Daha fazla detayı burada birinci adımda bulabilirsiniz.

Dmoz ile alakasız çıkan yorumlar ;  

Dmoz editorlerinin gönüllü olarak orada bulunmadıklarını, aylık maaşla çalıştığını zannedenler var.

Editorun kendi kategorisinde kendisine rakip olan sitelerin linklerin sildiğini söyleyenler var. Şunu belirtmeliyim ki , bir siteyi dizinden çıkarmak istenildiğinde yorum eklemeden dizinden çıkartmak mümkün değidlir.Eklenilen yorum diğer editorler tarafından görülebilmekte,tamamen şeffaf çalışıldıgını bilmenizi isterim. Buna ilaveten kesinlikle bu yorumların dışarıya aktarılması yasaklanmıştır.Bundan dolayı benim sitem neden eklenmedi veyahut da sitem neden dizinden çıkarıldı diye editorleri sorgulamayın.Onların cevap vermeleri mümkün değildir,aksi takdirde editörlükten uzaklaştırma cezası verilmektedir.

Eğer haksız yere dizinden çıkarıldığınızı düşünüyorsanız “ki bu da mümkündür sonuç itibariyle ambarı geniş olan yerin faresi eksik olmazmış” , yada editorluk yetkisini suistimal ettiğini düşünüyorsanız[para veyahut da başka bir gelir karşılığında sizin sitenizi ekleyeceğinizi söylüyorsa] Report / Abuse başvurmaktan katiyen çekinmeyin.

En başta belirttiğim gibi açık kaynak dizini olan Dmoz’a kesinlikle site eklenmez! Sadece bu sitede dizinde yer alabilecek kadar kaliteli diye düşünüp dmoz’a önerebilirsiniz.Site önerildikten sonra o kategorinin editoru siteyi dmoz standardlarına göre inceler eğer kategoride editor mevcut değilse bir üst kategori editörü siteyi inceler.Bundan dolayı bazen aksamalar ve gecikmeler meydana geliyor.

Dmozla alakalı daha fazla bilgi almak için Dmoz Blog ‘ a, yakın zamanda yayına giren baş editorlüğünü Selim Şumlu‘nun yaptığı Dmoz Blog Türkiye adresinde öğrenebilirsiniz. Ayrıca Resource-Zone adlı forum’ada üye olup sorularınızı türkçe bölümde sorabilirsiniz.

Unutmayınız ki buralar sadece bilgi paylaşım amaçlı olan yerlerdir,buralarda sitemkar cümlelerle şikayetini belirtmek yersiz aynı zamanda çok abestir.

Dmoz’da listenen siteler aynı zamanda Google Directory‘de yer almaktadır.Böylece ziyaretçilerin arama motorlarından sitenizi bulmaları daha kolaylaşır.Ayrıca en basitinden bir toplist olarak dmoz’a bakarsak bile sitenize sağlam bir backlink elde etmiş olursunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *