DMOZ – Sitem neden dizinden silindi ?

Site sahiplerinden ve dizini kullananlardan duyduğumuz üzere daha önce dizinde listenen fakat şu anda artık DMOZ’da yer almayan bazı siteler varmış. Genel itibariyle bu duruma sebep olabilecek 3 sebep gösterilir, bu nedenlerden ötürü site geçiçi veyahut da kalıcı olarak dizinden kaldırılmış olabilir. Bu sebepleri aşağıda detaylıca inceleyelim;

Otomatik araçlar dizini tararken siteniz açılmamıştır.

Editörler dizini güncel tutmak için bazı araçlar kullanmaktadır. Bu araçlar belli aralıklarla dizindeki sitelerin açılıp açılmadığını kontrol ederler. Eğer site açılmıyorsa, incelemek üzere dizinden kaldırır. Daha sonra o kategoride bulunan editörler siteyi tekrar incelediklerinde site açılıyorsa dizinde tekrar listelenir, yok açılmıyorsa belli süre bekletilikten sonra (yaklaşık 4 ay) halen siteye ulaşılamıyorsa artık dizinden silinir. Bazen oluyor bazı domainlerin süresi dolduğu için dizinden kaldırılıyor bazen siteye iframe virüsü bulaştığından başka site açılabiliyor. Bu durumlar kalıcı olarak silinmeye sebep olabilmektedir.

Bazı zamanlarda ise siteye birkaç saatliğine ulaşılamıyor olabilir (sunucu kaynaklı gibi) bu durumda siteniz yayına başladığında tekrardan listelenecektir.

Siteniz başka kategoriye taşınıyordur.

DMOZ her geçen gün gelişen ve değişen bir dizindir. Bu yüzden gün geçtikçe listenen site sayısı arttığı için bazı kategoriler çok büyür ve kompleks hale gelirler. Bu durumda dizinin daha da gelişebilmesi için editörler kategoriyi daha küçük alt kategorilere bölmeye karar verirler. Tabi yeni kategoriler açılırken bazı siteler orijinal kategoriden yeni açılan kategoriye taşınacaktır.

Bazı durumlarda ise site taşıma işlemi yapılırken sitenin tekrardan incelenmesi gerekebilir, bu yüzden editörün onayına kadar site halka açık olan dizinden kaldırılır.

Siteniz artık listelenmeyecek düzeydedir.

Son olarak sitenizin içeriği değişmiştir ve istenmeyen (yasal olmayan [warez, crack] gibi) içerikler barındırıyor olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *