DMOZ Sorular & Cevaplar

Dmoz‘la alakalı olarak forumlarda ve benzeri yerlerde sorulan soruları toplayıp cevaplarını yazdım, sorular belli bir düzende gitmeyip ve genelde birbirinden bağımsız olup lazım olanları okuyabilirsiniz.Sorunuz varsa, altta yazarsanız en kısa sürede cevabını buraya ekleriz.

Kategoride editör var mı yok mu nasıl anlıyoruz?

Sayfanın en altında yazı bulunur, eğer editörü varsa; Kategori editörü:”Editörün adı” eğer editor yoksa; Bu kategoriyi düzenlemek için gönüllü olun. yazar.

Editörün sitemi ziyaret ettiğini nasıl anlarım ?

Sayfanıza yerleştirdiğiniz google analytics, sayyac.com gibi siteler ziyaretçilerin nerelerden geldiğini gösterir, yönlendirme sitelerinde editors.dmoz.org gibi site gözüküyorsa editor ziyaret etmiştir. Ancak  editörün sizin sitenizin adresini kopyalayıp tarayıcıya yapıştırarak da girebilececeğini unutmayın!

Sitemle alakalı cevap ne zaman gelir ?

Malasef sitenizin durumu ilgili olarak size geri dönüş yapılmıyor. Onaylandıysanız siteniz zaten dizinde listelenir halde görülecektir, eğer listelenmiyorsanız ya daha incelenmemiştir yada reddedilmiştir.

Herhangi bir site hakkında bilgi alabilir miyiz ?

DMOZ‘daki siteler hakkında yazılan editör notlarının dışarı çıkarılması yasaktır.Bundan dolayı sitenizin hangi aşamada öğrenmeniz mümkün değildir.

Sitem dmoza eklendi ancak arama motorlarında ve arama yapınca gözükmüyor ?

DMOZ’a eklenip eklenemediğinizi öğrenmenin en kısa ve garantili yolu listelenebilecek kategoriye gidip siteler arasında aramanızdır. Arama sonuçlarında çıkabilmesi için DMOZ’un veritabanını güncellemesi gerekiyor ki bu bazen epey vakit alabiliyor.

Sitemi önerdiğim kategori güncellendi ancak listelenmedim ?

Öncelikle her önerilen site listelenecek diye bir şey yok, ayrıca kategoride çok ufak düzenleme yapılması bile (örneğin, listelenen bir sitenin açıklamasının değiştirilmesi) kategorinin güncellenmesine sebep olur.  Böyle durumlarda ya siteniz daha incelenmemiştir yada incelenip başka kategoride listelenmesi uygun görüldüğünden oraya taşınmıştır, son ihtimal olarak da listelenmeye uygun görülmediğinden dolayı silinmiştir.

Sitemi önerdim ne kadar süre beklemem gerekir ?

Öneri yapıldıktan sonra ile sitenizin incelenmesine kadar geçen süre 1 gün ile 2 yıl arasında değişmektedir. Sitenizi tekrar önermeden önce Site Seçimi Kriterleri adlı yazıya göre sitenizi  kontrol edebilirsiniz.

Dmoza Kayıt Olurken Nasıl Bir Açıklama Yapmalıyız ?

Başlık ve açıklama yönergelerini okuyabilirsiniz. Ayrıca ilgili kategoride listelenen siteleride baz alarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Alanında kaliteli, google’da bol indexli, iyi pr li sitemi kabul etmediler ?

Öcelikle şunu belirtmek gerekir ki soruda bahsedilenlerin hiçbiri DMOZ için kriter değildir. Bundan dolayı editorler siteyi  incelerken bu sitenin pr si kaç, arama motolrarında site aranılınca yeri nasıldır diye bakmaz.

Başvuru yapmadığım halde sitem dizinde listelenmiş ?

Editörler düzenleme yaparken sadece gelen başvurular ilgilenmeyip bunun yanında dizinde listelenmesi için kaliteli siteler bulmaya çalışırlar. Ayrıca Dmoz’da “site ekleme” ekleme diye değil “site öner” olduğu için belki başkaları tarafından önerilmiş olabilirsiniz.

Dizinde yer alan sitem değişiklik yapmadığım halde dizinden kaldırılmış ?

Bunun birkaç sebebi olabilir, birkaç gün sitenize ulaşılmadığı için editör sitenizi tekrar incelemek üzere başvuruların arasına almıştır, yahut da bazı kategorilerin açıklamasında yer alan (güncel olması gerekir) ibareden dolayı eğer  sitenizde uzun zamandır güncelleme yoksa dizinden kaldırılmıştır.(Güncel haber siteleri için geçerli olan açıklama)

One thought on “DMOZ Sorular & Cevaplar”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *