DMOZ editörü olmak için başvuru kılavuzu

Çoğu zaman editör olmak isteyenlerden nasıl bir yol izlenmeli, formu nasıl doldurursak şansımız daha fazla olur gibi soruları duyar olduk.Bizde bu yazımızda editör olmak isteyen adaylara yönelik tutorial hazırladık.

Kategori seçmek

Editör başvuru formunun en önemli aşamalarından biri başvurulacak kategorinin seçimidir, çünkü yeni editor olarak girdiğiniz zaman öncelikle o kategoride düzenleme yapmanız gerekiyor eğer kategori hakkında bilginiz yoksa çok zorlanırsınız çünkü hem araştırmanız gerekecek hem de çok vaktinizi alabilir. Ayrıca kategori seçerken genelde küçük kategori seçmeye çalışın tavsiye edilen içinde 50’den fazla site listelenmiyor olması.

Başlamak için en iyi yol ilgilendiğiniz alanlardaki kategorileri seçebilirsiniz, ayrıca sayfaların sağ üst köşesinde bulunan “Açıklama” kısmından ne tür sitelerin listelenmesi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yukarda değindiğimiz gibi editörlüğe yeni başlayacaklar küçük kategorilere ve çok fazla alt kategori içermeyenlere başvurmalıdır.Genelde editör adayları çok büyük, kompleks kategorilere başvuruyorlar ve bu yüzden reddediliyor. Eğer ufak bir kategori ile başlarsanız endişelenmenize gerek yok, ilerde daha büyük kategorilerde düzenleme yapabilmek için izin isteyebilirsiniz.

Bazı insanlar işleriyle yada hobileriyle alakalı kategorileri seçiyor, sizde kendinize uygun olan kategoriyi bulduktan sonra sayfanın altında bulunan Bu kategoriyi düzenlemek için gönüllü olun. bağlantısından editör formunu doldurabilirsiniz. Devamı DMOZ editörü olmak için başvuru kılavuzu