En iyi Online CSS optimizer

Temiz ve optimizasyonlu css yazabilmek için çok zaman ve bilgi gerekiyor. Css’nizi temiz tutmak sitenizin yüklenebilirliği ve hızı açısından en önemli şeylerden biridir. Css kodunuz serverınızda çoğu kaynağınızı kullanabilmekte bu da websiteniz açısından birçok problem teşkil edebilmektedir. Şanslısınız ki, burada Css’nizi kolayca optimize edebilecek birçok araç bulabileceksiniz hem de tamamen bedava!

CSS Drive – Hem temel hem de gelişmiş optimizasyon modülü mevcut. Testlerimde herkes ikisini de kullandım gelişmiş de sadece birkaç tane daha seçenek koymuşlar o kadar. Aracı kullabilmeniz için Css kodunuzu direkt yapıştırabiliyorsunuz, upload etme şansınız ne yazık ki yok. 3 tane sıkıştırma seçeneğiniz var bunlardan “normal” seçmeniz daha makul, diğerleri tekrar düzenleme esnasında sıkıntı oluşturabilir.

CSS Compressor – Size neleri sıkıştırabileceğine dair seçenekler sunmuş. Güzel ve basit bir arayüze sahip. Ciddi manada çok hızlı çalışıyor ve sonuçları kolayca gösteriyor. Ayrıca size bir mesaj kutusunda nerelerde değişiklik yapmanız gerektiğine dair bilgi veriyor.

CSS Optimizer – Bu araç test sonuçları arasında en iyisi olarak kabul edileblir. Kulanımı en kolay olan denilebilir. Ayrıca css dosyanızı ister bilgisayarınızdan yükleyin, ister manuel olarak isterseniz direkt url adresini yazabilirsiniz. Ayrıca sitede neden optimize etmemiz gerektiğinden baya bahsedilmiş ve bazen çıkan sonuçların okunabilir olmadığından bu yüzden değişiklikleri her zaman orijinal dosya üzerinden yapıp daha sonra sıkıştırıp sunucuya yüklememiz önerilmiş. Tavsiye edilir!

Clean CSS – Arayüz açısından en beğendiğim bu oldu. Ayrıca çok iyi çalışıyor ve birçok dil seçeneği mevcut. Ancak türkçe dil seçeneği henüz eklenmemiş. Sonuçların renkli olması ve sıkıştırma esnasında baya seçenek sunmasından dolayı kullanılabilitesi yüksek.

PHP Insider – Kullanım açısından en basiti ise bu araç. Sadece 2 tıkla sıkıştırma işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Ancak malasef ki gelişmiş seçenekleri mevcut değil.

SevenForty – Bu araç da iyi sonuçlar veriyor. Dezavantajlarından birisi siteye sadece css dosyanı upload edebiliyorsun. Ayrıca çok basit sıkıştırma seçenekleri sunuyor.

Lottery Post – Testlerdeki en basit ve etkili ikinci araçtır.  Çok güzel sonuçlar veriyor ancak sıkıştırma seçeneği yok ama çok güzel arayüzü var, css kodunuzmu manuel olarak yapıştırabiliyorsunuz. Ayrıca araç JavaScript içinde çalışabiliyor.

Arantius – Bu araç diğer güzel sıkıştırma yapanlardan biri. Çok fazla seçeneği olmamasına rağmen aşırı derecede hızlı. Deneyerek nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Flumpcakes – Test sonuçlarına göre en kötüsü bu araçtır. Css kodunuzu gene de optimize eder, azaltır ancak default ayarları sonucu yapılan sıkıştırma diğerlerine nazaran yeterli gelmez. Burada da Css kodunuzu ister direkt yapıştırın ister bulunduğu yerin url’sini yazın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *