Facebook friendship özelliğini yayınladı

Facebook yeni ürünü olan friendship’i bugün kullanıcıları için yayınladı. Friendship özelliği sayesinde iki arkadaş arasında eskiye dayanan ne kadar var yok tek sayfada yayınlanıyor. Seçtiğiniz iki kişinin birlikte etiketlendiği albümden tutunda, beraber katılmayı arzuladıkları veya katıldıkları ortak etkinliklerden, beğendikleri ortak sayfalar, birbirlerinin duvarlarına yazmış oldukları yazılar ve tabiki ortak arkadaşlar yer alıyor. Bu sayede iki arkadaşın friendshipi ölümsüzleşmiş oluyor, eskiyi yad edebiliyorsunuz!

Bahsedilen friendshipi görebilmek için ikisinden birinin arkadaşınız olması gerekiyormuş, yani alalede iki kişi arasında ortaklıkları göremeyeceksiniz. Tanımadığınız iki insan hakkında acaba bunlar arasında ortak arkadaş var mıdır diye bakamayacaksınız malasef. Ayrıca gene bu iki kişinin profilleri açık olması gerekiyor ki facebook oradan bilgi alabilsin. Bahsettiğimiz özellik şu an herkeste gözükmüyor olsa da http://www.facebook.com/profile.php?id=653274460&and=811680857 gördüğünüz iki adet uzun rakam yerine bakmak istediğiniz kişilerin profil id’sini yahut da nickname’lerini yazıp deneyebilirsiniz.

Tanımadığımız iki insan hakkında bilgi alamamız sanırım gizlilik sorunundan olsa gerek. Ancak tanıdık iki kişi hakkında bu kadar bilgi almak bile korkutucu derecede. Bu özellik sayesinde Facebook size çok yakın birilerini çok daha rahat önerebilecek. Eskiden sadece ortak arkadaşa göre belki tanıyorsun da çıkardığı insanlara şimdi daha da kısıtlayarak ortak fotoğrafınız olan yada aynı iletiye yorum yaptığınız insanları göstererek size doğru kişiyi bulmanızı sağlayacak! Sağlayacak diyorum Facebook bu hızla giderse size eş bulma konusunda çok profesyonel derecede yardımcı olacaktır. Düşünsenize alalede iki insanın belli miktarda ortak özelliği var, (ortak arkadaş ve etiketlendiği resimler hariç) beğendikleri sayfalar, katıldıkları etkinlikler, bulundukları yerler (places özelliği getirildi ancak Türkiye’de pek yaygın değil) gibi, böylece bu iki insanı ortak arkadaşı olmamalarına rağmen siz birbirinize çok yakışacaksınızdır diyerek önerebilir 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *