Facebook kullanımının amacı

Hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz mekan olan facebook bizden neler aldığının farkında mıyız? Çevremdeki çoğu insan herhangi problemde sorunun sebebini çok rahat tespit ededbiliyor aynı zamanda çözümde üretirken genelde uygulamada başarılı olduğu söylenemez. Aynı bu şekilde insanların bir bölümü facebook’da çok fazla zaman harcadıklarını düşünürler ama iş oradan ayrılmaya geldiğinde geyiki bırakıp çekip gidemiyorlar malasef. Acaba düşünse orada harcadığı vaktin ne kadar değerli olduğunu ve o zaman zarfı içerisinde neler yapılabileceğini hesaplamaya kalksa inanın altından kalkamayacak derecede fatura çıkar. Bu yüzden battı balık yan gider hesabı takılmaya devam ediyoruz. Peki facebook’da ne var da bizi bu kadar kendisine bağlayabiliyor?

İşin aslında yanlızlık dediğimiz bir faktör var ki bu en önemli argüman olarak görüyorum. İnsanlar yanlız kaldıklarında uğraşacak birşeyler arar ve 2004 model oyuncak olan facebook bunun için paha biçilemez bir nimettir. İyice irdelemeye kalkarsak , sizde farkedeceksiniz ki;

İnsanlar ne diye bodrumda tatil yaptığını facebook’da durum kısmına girer?
Veyahut da gittiği yerlerin hangi maksatla fotoğraflarını yükler?
Daha başka olarak tanımadığı insanların yada topluluk profillerini ne diye listelerine kabul ederler?

Yukardaki 3 soruyla kısıtlayacak olsam da aslında tek cevap var, o da yanlızlık.

Durum kısmına ileti yazarlar çünkü oraya gitmekle artık tatmin olmuyordur diğer insanlarında ağzının suyunun akmasını ister yoksa başkalarını da davet etme gibi amaçları yoktur. Sakın birisi bodrumda diye, ”aa acaba bizi mi çağırıyor, gitsek mi ki?” diye aklınızdan geçirmeyin. Amaç sadece yanlız kaldığı için bu tarz şeylerle tatmin olma kısaca hava atma ve egosunu tatmin etme.

Fotoğraf yükleme apayrı birşey zaten. İnsanımızda çekinme diye birşey kalmadı. Gösterilmeyecek fotoğraflarını bile ulu orta sergileyecek hale geldik ne yazık ki. Peki bu insanlar ne diye resimlerini yüklerler? Cevap gene çok basit yanlızlık ve ego tatmini. Muhtemelen o elbiseyi giydiği için kimseden iltifat duymamıştır ama facebook’da ise kralını duyar. Çünkü birkaç güzel söze ihtiyacı vardır insan oğlunun ama bunun yolu facebook olmamalı. Çık gez dışarda hava ne kadar güzel ama malasef fırsat maliyeti dediğimiz şeyden ötürü bunları elinizin tersiyle geri çeviriyorsunuz. Fotoğraf yükleyen bir insan illa ki yorum bekler, lütfen yorum yapın! arkadaşınıza. Yoksa onun için hayal kırıklığı olacaktır normal yaşamda kimse beğenmiyor bari burada beğenin diye eklediği fotoğraflardan da umduğunu bulamazsa vay onun haline. Ayrıca yorum yapın ki o da gün gelir siz resim yükleyince yapacaktır emin olun. Bu işler böyledir sen beni beğen bende seni beğeneyim. Ortalık da o kadar yapmacık hareketler var ki sormayın gitsin.

Maksat arkadaş sayısı artsın, ne kadar populer olduğumu görsün işte alem diye. Para parayı çeker misali arkadaş da diğerini çeker böylece daha çok arkadaşım olur hesabı sakın sakın kimsenin teklifini reddetmeyin yoksa açık da kalırsınız benden demesi 🙂

One thought on “Facebook kullanımının amacı”

  1. Bence aksine çok yararlı oldu. Arkadaşlarınızın gerçek hayatta bilmediğiniz bir çok, nadiren iyi çoğunlukla kötü yönlerini görebileceğiniz mükemmel bir kaynak.

    Dip not: Bilmiyorum haberin var mı ama site sürekli otomatik yenileme yapıyo. Çok sinir bozucu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *