En etkili ve en basit arayüzü ile Facebook Lite yayında

Bundan bir ay öncesine kadar belli kullanıcılarına yeni sürümü olan lite’ı test ettiren Facebook en sonunda Lite adlı arayüzünü kullanıcılarına sundu. Şimdilik sadece ingilizce kullananlar girebiliyormuş tabi hali hazırda kullanmıyorsanız bile geçiş yapıp deneme imkanına erişebilirsiniz. Lite versiyonuna girebilmek için Lite Facebook‘dan giriş yapın.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bundan önceki arayüzünü hiç beğenmemiştim çünkü sırf video paylaşım sitesine benziyordu. Ve bunu başarmıştı o zamandan beri  arkadaşlarımın paylaştığı şeyler genelde video içerik oluyordu.  Değişikliklere bakarsak, ilk anda göze çarpan en büyük değişikliklerden biri üst menünün büyütülmesi ve “Home” adı verilen gereksiz menünün ve “arkadaşlar”  menüsünün kaldırılması. Sanki yanındaki logoyo tıklayınca anasayfaya gitmiyormuş gibi “home”n orada durması zaten hataydı. Üst menüde onun yerine etkinlikler gelmiş şu an herhangi bir etkinliğim bulunmadığı için en yakın doğum günleri gözüküyor. Ayrıca inbox’un üzerine gelince aşağıya doğru sarkan zımbırtıyıda kaldırmışlar. Aslına bakarsanız üst menünün genişletilmesi ve daha 2 önce duyurduğumuz Google arama ekranını büyüttü adlı yazıda bahsettiğimiz benzer boyutlara getirilmesi tesadüf olabilir mi ?

Bunların yanında hemen farkedilmeyen ancak videoların ve fotoğrafların bulunduğu sayfaların “url”lerinin anlamlı hale getirilmesi özelliği. Peki bunun ne faydası olabilir ? Daha önceden arama özelliğini artıracağını söylemişti belki de video arama özelliği ekleyebilirler veyahut videoları dışardan gelen ziyaretçilere açıp arama motolarında çok daha üst sıralarda çok rahat yer edinebilir. Ayrıca daha önce aldığımız facebook kullanıcı adları da daha belirginleşmiş. Öncesinde profilimizin üzerine geldiğimizde alakasız karakter içeren url’ler çıkarken şimdi direkt facebook.com/kullanıcı adı gözükmekte.  Son olarak sağdaki video menüsünü kaldırması açıkçası şaşırttı çünkü çoğu insan sırf video paylaşım için girerken, video içeriklerin gözümüzün önünde kaldırılması kullanma oranı azaltabilir diye düşünüyorum.

Son olarak 2006’dan beri gördüğüm en basit ve görsele daha çok önem verilmiş bir arayüz olduğunu düşünüyorum. Ayrıca yukarda bahsettiğim özellikler sadece belli başlı olmakla birlikte çok fazla detaya girmedim, örneğin artık fotoğraf ve video yorumları altta değil hemen yan tarafta çıkıyor, eskiden görünüm 3 kolon iken artık 2’ye düşürülmüş gibi. Eğer sizinde Facebook Lite kullanma şansınız olursa kullanıcı düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.