Facebook lite dükkanını kapadı

11 eylül’de piyasaya sürülen facebook lite versiyonu geçtiğimiz birkaç gün öncesinde yayından kaldırılmış. Kendi sayfasından duyuru yapan facebook artık hafif diye adlandırdığımız facebook lite versiyonuna destek vermeyeceklerini açıklamış. Halbuki facebook lite giriş adlı yazımızda nelerden bahsetmiştik ki bunlar facebook’un daha da güçlenmesini sağlayacak şeylerdi. Peki facebook’u bu kararı almalarına sebep olan şeyler nelerdir? Baktığımız zaman lite versiyonunda çok fazla reklam yoktu bu da demek oluyor ki oradan daha az gelir elde edeceklerdi, aynı zamanda sizin çoğunlukla takip ettiğiniz kullanıcıların yaptıklarından ziyade tamamen son yapılan aktivitileri gösteriyordu. (kim hangi vidyoyu paylaşmış, kim hangi gruba üye olmuş gibi) Açıkçası siz kiminle ilgileniyorsanız onunla ilgili iletilerin çıkması facebook açısından çok gerekli. Çünkü insanlar merak ettikleri kullanıcıların sayfalarına direkt göz atarlar ki facebook da bu istatistikleri tutuyor ve  siz kimin sayfasıyla çokça ilgileniyorsanız facebook’a giriş yaptığınız da anasayfanız o kişilerle dolduruyor.

Peki daha önceki yazımızda bahsettiğimiz yeniliklerden vazgeçecek midir? Açıkçası url’lerin anlamlı hale getiriliyor olması beni facebook’un arama motoru pazarına yöneldiğini düşündürmüştü. Eğer böyle bir niyeti varsa ki olması gayet muhtemel elindeki bu kadar veriyi kullanacaktır diye düşünüyorum, bundan kolayca vazgeçeceğini sanmıyorum. Zaten geçen hafta düzenledikleri F8 konferansından da anlayacağınız üzere artık internetin her alanında olmak istediklerini açıkça belirtmişlerdi.

Son olarak facebook lite versiyonunu kapadıktan sonra türk kullanıcıların ”facebook lite giriş” diye google üzerinden arama yapması Türkiye’de azımsanmayacak kadar facebook lite kullanıcısı olduğunu gösteriyor. Eğer bugüne kadar facebook lite kullanıyorduysanız artık facebook’un normal versiyonu üzerinden profilinize ulaşabileceksiniz.

Facebook kimler takip ediyor

Hayatımızın bir parçası olan facebook, insanları gerçek hayattan çok meraklandırmaya başladı. Birçok kişinin halen facebookumu kapatmak istiyorum demesine rağmen gün geçtikçe ekmek gibi aranılan bir nimet! olmaya başladı. Daha önceleri de facebook arayüz değiştirme gelişmesinden sizleri haberdar etmiştik. Fakat halen facebook lite hakkında net olarak açıklama olmamasına rağmen en azından ilk çıktığında türkçe kullanamıyorduk ama artık girilebiliyor, bu da demek oluyor ki halen çalışmalar devam ediyor.

Son zamanlarda ortaya çıkan facebook kimler takip ediyor uygulaması olabildiğince aptal bir şekilde sizin isteğiniz dışında eğer bu application profilinizde yüklüyse sürekli deşifre ediyor! Yanlış duymadınız hem de her gün aynı saatte insanların dikkatini çekmek için güncelleme yapıyorlar. Peki listedeki sıralama her zaman değişiyor mu? Değişmeyi bırakın isimler bile değişiyor. Anladığımız kadarıyla uygulama eski listenin üstüne o günden sonra yapılan beğenileri ve yorumları baz alıyor. Bu yüzden bir gün içerisinde çok fazla bir insana yorum yaptıysanız eğer onun listesinde 1. sırada çıkmanız kaçınılmaz olacaktır. Bundan dolayı daha yeni arkadaş eklediğiniz bir kimse hemen ilk 3’de yer edinebilir böylece hemen ne ara arkadaş oldular da bu kadar sıkı fıkı oldular diye insanın aklına şüphe sokmaz da değil 🙂

Ayrıca merak eden varsa facebook u kim bulmuş diye, Mark Zuckerberg diye daha çok genç 1984’lü bir eleman kurmuş. Lakin projeninde çalıntı olduğu söylentileride mevcut.