Facebook friendship özelliğini yayınladı

Facebook yeni ürünü olan friendship’i bugün kullanıcıları için yayınladı. Friendship özelliği sayesinde iki arkadaş arasında eskiye dayanan ne kadar var yok tek sayfada yayınlanıyor. Seçtiğiniz iki kişinin birlikte etiketlendiği albümden tutunda, beraber katılmayı arzuladıkları veya katıldıkları ortak etkinliklerden, beğendikleri ortak sayfalar, birbirlerinin duvarlarına yazmış oldukları yazılar ve tabiki ortak arkadaşlar yer alıyor. Bu sayede iki arkadaşın friendshipi ölümsüzleşmiş oluyor, eskiyi yad edebiliyorsunuz!

Bahsedilen friendshipi görebilmek için ikisinden birinin arkadaşınız olması gerekiyormuş, yani alalede iki kişi arasında ortaklıkları göremeyeceksiniz. Tanımadığınız iki insan hakkında acaba bunlar arasında ortak arkadaş var mıdır diye bakamayacaksınız malasef. Ayrıca gene bu iki kişinin profilleri açık olması gerekiyor ki facebook oradan bilgi alabilsin. Bahsettiğimiz özellik şu an herkeste gözükmüyor olsa da http://www.facebook.com/profile.php?id=653274460&and=811680857 gördüğünüz iki adet uzun rakam yerine bakmak istediğiniz kişilerin profil id’sini yahut da nickname’lerini yazıp deneyebilirsiniz.

Devamı Facebook friendship özelliğini yayınladı

Facebook “subscribe” özelliği test aşamasında

Çok az bir kullanıcıyla birlikte yeni bir uygulamayı test eden Facebook, subscribe özelliği ile twitter gibi insanların  takip edebilmelerini sağlamayı hedefliyor. Allfacebook’un duyurmuş olduğu bu özellik sayesinde, güncellemelerini kaçırmak istemediğiniz insanları bu şekilde takip ediyor olacaksınız.

Ünlü insanların rahatsız edilmeden (dürtmek!, mesaj yollamak, arkadaşlık isteği yollamak) takip edilmesini zaten Facebook Fan sayfaları sayesinde sağlıyorlardı, bu yeniliğin diğerinden farkı ne? sayfayı beğenmek ile kişiyi subscribe etmek arasında ne gibi değişiklik olacak? Beğendiğiniz sayfaları takip ederken orada yapılan güncellemeler normal anasayfanızda görünürken, test edilen özellikte ise takip ettiğiniz kişilerin yaptıkları güncellemeler bildirim (notification) olarak bildirilecek. Yani siz özellikle takip etmek istediğiniz arkadaşlarınızı subscribe özelliği neticesinde yakın takibe alacaksınız. Kısaca Facebook fan sayfaları ile işlevsel olarak çakışmakan ziyade çok sevdiğiniz bir sayfayı da subscribe ederek yakın takibinize alabilirsiniz. Zaten stalk butonu olarak değerlendirilen özelliğin kelime manası avcı izi sürme demek.

Devamı Facebook “subscribe” özelliği test aşamasında