Faceook’a yeni rakip Diaspora!

15 eylül’de kaynak geliştiricilere açılması planlanan Diaspora adlı sosyal ağ projesi Facebook’a rakip olarak bahsedilmeye başlanmış bile. Peki Diaspora’nın Facebook’dan farkı nedir? Nasıl oluyor da 550 milyon kullanıcıya sahip bir projeye benzer birşey yapıp ona rakip olmayı planlıyorsunuz? diye soracak olursanız projelerinin tanıtıldığı sitenin girişinde bu sorunun cevabını görebilirsiniz.

The privacy aware, personally controlled, do-it-all, open source social network.

Sene başında da gizlilik eleştirileriyle gündem olmayı başaran Facebook’un bu tavrından sıkılan 4 tane üniversite öğrencisi açık kaynak kodlu sosyal paylaşım sitesi yapmayı planlamış. 3 bilgisayar mühendisi ve 1 matematikçi ile başlayan projelerinin ilk etapta yatırımları olmamasına rağmen bağış yoluyla 6500 kişiden toplam 200 bin dolar civarında para toplamışlar.

En büyük farklarının insanlarının bilgilerini katiyen saklamayacak olmaları olması ile anlatılan projede insanlar neyi diğerleriyle paylaşacaklarını neyi paylaşmayacaklarını kendileri karar verecekler. Peki bu yeterli olacak mı? Tabiki sadece değişiklik bu olmayacaktır ve bunu ilerleyen günlerde kullandıkça da anlamış olacağız. 550 milyon kullanıcının içerisinde özellikle bizim ülkemizde acaba kaç kişi takıyordur gizliliği? Uluorta kendimizi sergilemeyi istediğimiz bu kadar aşikarken sırf bu özellik için çok ama çok az bir kullanıcı tayfası facebook’dan vazgeçecektir.

Çoğu haber sitesinin 15 eylül’de kullanıcıyla buluşacak denmesine rağmen blog sayfalarında belirttikleri üzere alpha sürümü ile kullanıcılar için ekim ayında yayında olacakmış ve davetiye sistemi ile muhtemelen yayında olacağı için mail listesine kayıt olmakta fayda var.