Facebook “subscribe” özelliği test aşamasında

Çok az bir kullanıcıyla birlikte yeni bir uygulamayı test eden Facebook, subscribe özelliği ile twitter gibi insanların  takip edebilmelerini sağlamayı hedefliyor. Allfacebook’un duyurmuş olduğu bu özellik sayesinde, güncellemelerini kaçırmak istemediğiniz insanları bu şekilde takip ediyor olacaksınız.

Ünlü insanların rahatsız edilmeden (dürtmek!, mesaj yollamak, arkadaşlık isteği yollamak) takip edilmesini zaten Facebook Fan sayfaları sayesinde sağlıyorlardı, bu yeniliğin diğerinden farkı ne? sayfayı beğenmek ile kişiyi subscribe etmek arasında ne gibi değişiklik olacak? Beğendiğiniz sayfaları takip ederken orada yapılan güncellemeler normal anasayfanızda görünürken, test edilen özellikte ise takip ettiğiniz kişilerin yaptıkları güncellemeler bildirim (notification) olarak bildirilecek. Yani siz özellikle takip etmek istediğiniz arkadaşlarınızı subscribe özelliği neticesinde yakın takibe alacaksınız. Kısaca Facebook fan sayfaları ile işlevsel olarak çakışmakan ziyade çok sevdiğiniz bir sayfayı da subscribe ederek yakın takibinize alabilirsiniz. Zaten stalk butonu olarak değerlendirilen özelliğin kelime manası avcı izi sürme demek.

Mesela kız arkadaşınızı yakından takip etmek istiyorsunuz ne yapıyor neler paylaşıyor gibi, her gün onun profilini özellikle ziyaret etmektense subscribe özelliği sayesinde takibe alabilirsiniz. Tabi bu durumu kendi açımızdan düşünürsek hiç hoş durmuyor; mesela sevgilinizin veyahut da patronunuzun sizi sürekli gölge gibi takip etmesi..

Allfacebook duyurduktan sonra Facebook’dan sadece onaylama babında resmi bir açıklama geldi. Henüz detaylı olarak açıklama yapılmazken, birçok soru da ne yazık ki cevapsız kalıyor. Mesela;

-Herkesin profilini takip edebilecek miyiz yoksa sadece arkadaşımız olanları mı?
-Herhangi bir kimse bizi takip etmeye başladığında bize bildirim gelecek mi?
-Eğer bildirim gelecekse izin verme veyahut reddetme seçeneği olacak mı yoksa twitterdaki gibi düz mantık bizi takip edebilecek mi? (eğer takip edebiliyorsa çok tehlikeli)

Gizliliğinden ötürü zaten sürekli eleştiri alan Facebook’un bu özelliği test ederken bunu çok dikkatli yapması gerekiyor. Eğer kullancıyı tatmin edemezse birçok insan facebook kapatmak istiyorum aramalarına başlayacaktır. Yukarda da bahsettiğimiz gibi eğer isteyen istediğini takip edebilme imkanına kavuşursa çoğu kişi rahatça birşeyler paylaşamayacağı gibi çok fazla tedirgin olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *