Facebook yeni arayüzüne geçiş yaptı

Birkaç gündür devam eden arayüzüne geçiş aşamaları her ne kadar tam olarak tamamlanmamış olsa da duyuru yapılmasından ötürü yorum yapabiliriz. Öncelikle son zamanlarda notificationların (bildirimlerin) tam olarak çalışmadığından bahsetmekte fayda var. Eskiden anlık olarak yorum yaptığımız veyahut da bizim resimlerimize, statümüze yorum yaptıklarında bildirim alırken artık illa ki kontrol ediyoruz o sayfaları acaba yorum yapılmış diye.. Açıkçası yenilik yapmadan önce bu tarz hataları giderseler daha mantıklı olur ki henüz halen yeni arayüzle tanışamayan insanlar var. Hatırlatmakta fayda var arayüzün değişimi için herhangi birşey yapmanıza gerek yok facebook kendiliğinden değiştirecektir.

Arayüzde dikkat çeken en büyük özellik herşeyin derli toplu bir arada olması. Eskiden çok fazla dağınıktı şimdi aynı kategoride bulunabilecek menüler alt alta dizilmiş diyebiliriz. Menülerin alt alta toplanmasından dolayı logout’u öyle bir yere taşımışlar ki bulmakta biraz zorluk çekebilirsiniz zaten hiç çıkmıyorsanız facebook’dan sizin için gerekli olmayacaktır 🙂

Sol üstteki menüde bulunan mesajlara tıklayınca anında aşağı doğru açılır bi menü şeklinde, mesajların içeriğini kısaca dahi görebilmek baya hoş olmuş denilebilir. Lakin hem sağ altta hem sol menülerin dibinde online chat olması hem gereksiz hem saçma olmuş. Zaten hantal olan bir site için neden böyle yapmışlar anlaşılır gibi değil.

Yeniliklere açık olan bir site için böyle bir arayüz değişikliği bence yerinde olmuş. Anlaşılan facebook lite henüz hazır değil ki onu piyasaya sürmeden bunu çıkardılar. Umarız en kısa zamanda bu kadar çok kullanıcı olmasına rağmen biraz daha hızlı ve basit olabilir.