Bloglar için ScribeFire firefox eklentisi

ScribeFire Blog Editor 3.4.1 eklentisi firefox üzerinde çalışmaktadır. İnternetiniz olmadığı durumda bile yazınızı yazıp eklenti üzerinde kaydetme olanağı var, hatta istediğiniz ileri bir tarihte bile yazıyı yayımlaması için ayarlarını yapabiliyorsunuz. Kurulumu oldukça basit olmakla birlikte “blogunuzda” birkaç değişiklik yapmanız gerekecek. WordPress tabanlı blog kullandığımız için “wordpress”e nasıl kurulduğundan bahsedeceğiz.

Öncelikle eklentiyi firefoxa kurduktan sonra F8 ile veya aşağıda çıkan eklenti ikonuna tıklayarak ayarlar kısmına geçilir. Add (Ekle) diyerek sitenin url si girilir, daha sonra sizden API’nın url si istenir ve son olarak da yönetim panelinize girdiğiniz admin ve şifresi sorulur.Son aşamada ise kendi blogunuzdan “wordpress” Ayarlar>Yazma kısmında bulunan Uzaktan yayınlamanın ikinci seçeneği XML-RPC aktif hale getirilir yoksa eklenti bloga baglanmıyor.Bütün bunları yaptıktan sonra “wordpress” blogunuza bağlandınız demektir!

Birden fazla blogunuzu aynı şekilde ekleyebilirsiniz, bundan dolayı sağ köşede bulunan Blogs kısmında eklediğiniz siteler sıralanır, çalışmak istediğinizin yanına “.” işaretini koymanız yeterlidir.Daha sonra hangi blogunuza bağlı iseniz onun yazıları, kategorileri gözükür.

Sol taraftanda yazınızı yazmaya başlayabilirsiniz!  Yazınızı yazdıktan sonra yayımlamak istediğiniz kategoriyi seçtikten sonra isterseniz Save as Note (Not olarak kaydet) deyip eklentinin içerisine kaydedebilirsiniz, isterseniz publish to “sizin blogun adı” deyip yazıyı direkt blogunuza gönderebilirsiniz, gönderirken 2 seçenek var isterseniz direkt yayımlayabilirsiniz (save entrys  in draft tikini kaldırarak) eğer kaldırmazsanız yazı direkt olarak sitede “taslak” olarak kaydolur.