Formspring neden kullanılır?

Yakın geçmişimizin popüler alanlarından biri de formspring.me sosyal ağıydı. Şimdilerde eskiye nazaran pek kullanılmıyor olsa da (en azından bizim ülkemiz için veyahut da sosyal medyada gördüğümüz kadarıyla) gene de hatrı sayılır bir kullanıcısı halen kullanıyor. Peki bu kullanıcıların formspring.me yi kullanmasının sebepleri nelerdir, hangi amaç için kullanıyor olabilirler? Çok kısa olarak da formspring.me nedir diye bahsetmek gerekirse, herhangi bir insanın üye olmadan bile kayıtlı kullanıcılara soru sorabileceği yer. Siz aklınıza esen herhangi bir kişiye sormak istediğiniz soruyu formspring.me ye üyeliği varsa eğer sorma imkanına sahip olduğunuz mekan. (Yazıyı yazarken aklıma geldi, aslında insanlar üye olmalarına gerek olmadan onlara soru sorabilme şansımız olsaydı? Eminim daha fazla tutulur, ancak soru sahibine soruyu ulaştırmak sitenin kendisine düşen bir vazife olacaktı ki bunun altından da pek kalkınabileceğini sanmıyorum. )

Formspring.me kullanan kullanıcılarının çoğunun amacı tamamen farklı. Kimi birisinin kız arkadaşı olup olmadığını öğrenmek ister, kimi doğum gününde hediye almayı düşündüğü arkadaşının oradan zevklerini anlamayı ister, kimi yüzüne karşı söyleyemediği lafı söylemek ister vs. Listeyi çok ama çok uzatabilirim, ancak neden kullanıldığı konusunda birkaç ana başlık yapmak gerekirse bunlardan en önemlisi herhalde üye olmadan yani kimliğimizi belli etmeden karşı tarafa sorumuzu sorabilmek. Formspring.me üzerinde ünlü olmak gibi bir kaygı taşınmıyor olsa gerek kimse bana şu kadar soruldu ben o kadarını yanıtladım diyemez, sonuçta kendisi de oturup diğer tarayıcıdan soruları sormuş olabilir!

Peki insanlar tanımadıkları insanların sorusunu neden yanıtlarlar? İnsan doğasında her zaman beğenilme, takdir edilme, takip edilme hissi bunun yanından ihtiyacı vardır. Mesela yığınla facebook takipçilerin kim uygulaması dolaşıyor! Hal böyle olunca diğerleri tarafından takip edilerek onu mu yaptın bunu mu yapacaksın diye soru sorulması o insanın hoşuna gittiğinden eminim. Hangi işin içine mistik bir duygu girerse o iş her zaman takip edilir. İnsanın doğasında var olan başka birşey de meraktır. Boşuna denmemiş zaten insanın başına ne gelirse ya meraktan ya .. diye.

Formspring.me‘yi yoğun olarak kullananlar arasında diğer dikkat çekici durumda, kullananlar yaşının küçük olması. Yani hiçbir aklı başında bir insan oturup da tanımadığı bir insandan ne soru bekler (apaçık diğer sosyal ağlarda beyler! bakın aha bu da benim hesap diye paylaşıyorlar.), ne de cevaplarlar. Yahu adam oradan kız arkadaşın var mı diye yazmış, madem yok dersem senin için bir ümit kaynağı olacak, çık gel yüzümüze karşı sor değil mi? Ne o öyle oradan buradan gizli kapaklı soru sormak? Ama yaşı ufak insanlar kendi aralarında böyle şeyleri soramayacaklarından olsalar buraları kullanmayı tercih ediyorlar gibime geliyor.

Formspring.me de soru sorulmasını isteyen insanları görünce hep aklıma incisözlük geliyor, evet beyler ben … bilmem kimim sorularınızı alayım! Bu yüzden de olsa gerek hepsinin liseli olduğunu da düşünüyor olabilirim. Siz hiç gördünüz herhangi bir devlet büyüğünün formspring.me hesabı olduğunu? Düşünseniz barrack obama’ya soru soracaksınız da size cevaplayacak, zeki mürende bizi görecek miydi?

Aslında formspring.me kısmen de olsa eski internet kullanıcılarını hatırlatıyor, nickname dönemini yani. Tabi tek farkla burada karşındaki insanı bilebiliyorsun ama eskiden hatice diyip bekir de çıkabilirdi! Her ne kadar internet geçmişinde nickname kullanarak chat yapılmış olsa da formspring.me kullanmam kullananları da kınamam!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *