Friendfeed geliştirilmeli!

Facebook tarafından geçtiğimiz sene alınan Friendfeed’in artık daha fazla geliştirilmeyeceğini okumuştum. Geçenlerde de şu an Facebook CTO’su konumunda bulunan Bret Taylor (Friendfeed kurucusu) geliştirilmeyeceğini sadece bu düzenle devam edeceğini yineledi ve kapanma riski olmadığını da belirtmiş. Peki friendfeed bu hızla giderse bi yere toslamaz mı? Yoksa hali hazırda kendi piyasasında monopol olduğundan dolayı tekelciliğe devam edebilir mi?

Açık söylemek gerekirse ülkemizde friendfeed çok fazla insan tarafından kullanılmıyor (facebook ve twitter baz alınırsa) bu yüzden friendfeed kapansa da olur kapanamasada olur gibi. Lakin yapılan paylaşımlardan çok fazla faydalandığım için (her ne kadar pek fazla yorum yapmadığımdan dolayı çoğu kişi takipten çıkarsa bile) kepenkleri indirip yok olmasını istemem. Fakat bu halinden de hiç ama hiç memnun olmadığımdan değişmesini istiyorum, sebebi de muhtemelen mekanı sevdiğimden dolayı oraya aidiyetlik duygusu hissediyorum ve bu yüzden güzelleşmesini istiyorum. Normal olarak hiçbir insan yaşadığı yerin pis veya düzensiz olmasını istemez değil mi? Herhangi bir programlama dili de bilmediğimden dolayı develop aşamasında zerre kadar faydam olamayacağını bilsem de çektiğim sıkıntıları buraya aktarmak istiyorum. Olur da friendfeed tarzında bir model oluşturmak isteyen birisinin gözüne çarpar.  Tabiki burada fikirleri alıp da friendfeed modeli oluşturunca tutacak garantisi yok ancak bu tarz yeniliklere ciddi anlamda ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Friendfeed her ne kadar çok fazla insan tarafından kullanılmasa da Türkiye üzerinden küçümsenmeyecek derecede kullanıcıya sahip olduğunu biliyoruz. (her ne kadar sadece twitter gibi sosyal ağlardan gelen yorumlarla dolu olan profillerde nimetten sayılsa da) Bu yüzden de geliştirilmesi burayı kullanan birçok insan için çok faydalı olacağı kanaatindeyim. Mesela ilk olarak şunu örnek verebilirim, bazen firmalar  veyahut da herhangi bir kişi tarafından proje yaptırabilecek birileri aranıyor. Son olarak gördüğüm facebook uygulama yazdırmak isteyenler gibi. Peki friendfeed de facebook uygulaması yazan var mı? Açıkçası benim birebir de tanıdığım yok ancak çoğu yorumda gördüğüm üzere Özkan altuner adında birisi iphone uygulaması yazıyormuş. Peki bu arkadaş sizce bu ilanlardan kaçından haberi vardır? Takip ettiği kategorilere de o iletiler gönderildiyse eğer yada takip ettiği kişiler Özkan’ın görebilmesi için o iletiye yorum yada beğeni yaptılarsa bu ilanlardan haberi olacaktır. Peki Özkan’ın bu ilanları atlaması mümkün mü? Cevap malasef ki evet. Her ne kadar çok kişi kullanmıyor desek de takip ettiğimiz kategori ve insan sayısı eğer fazla ise friendfeed o kadar aktif bir mekan ki durdurak bilmediğinden dolayı o ilanlar sizin anasayfanızdan çoktan uçup gidecektir. Peki bun yerine ne yapılabilir? Facebook’taki gördüğüm yapı bunun için cuk diye oturacaktır. Yapılması gereken sadece iletiye birisini davet et butonu olması. Bu sayede facebook’taki sayfalara gruplara davet etme gibi sizde o ilan için uygun gördüğünüz kişiyi davet edebiliyor olacaksınız.

İkincisi, quizy.me ile ilgili türkçe dil hatalı olarak çalıştığından dolayı ileti yazmıştım. Ancak daha sonrasında farkettim ki çok daha öncesinde bir başka kişi tarafından bu sıkıntı dile getirilmiş. Sıkıntı diyorum cidden çok komik duruyor, prestij için en kısa zamanda giderilmesi gerekiyor. (belki de o iletiyi görmüşlerdir ancak uygulanabilirlik de sıkıntı olmadığı için es geçilmiş olabilir) Peki iletiyi yazdığımızdan quizy.me ekibinin yada Ömer Ekinci’nin bu durumdan haberi var mı? Haberi olup olmadığını bilemiyorum ancak bilgisi olması için quizy.me etiketini ekliyoruz. Tabi bu etiketi görebilmek için illa ki oturup friendfeed de arama yapması gerekiyor. Bunun yerine yukarda bahsettiğimiz yapı gibi bu iletiden Ömer ekincinin yada quizy.me ekibinin haberdar olması sağlanamaz mı? (sakın madem bu kadar düşüncelesin de neden quziy.me iletişim sayfasından iletişime geçmiyorsun gibi bir cümle kurmayın çünkü verdiğim sadece bir örnek diğer tüm firmaları bu örnekle ilişkilendirebilirsiniz bkz. müşteri şikayetleri gibi) Sağlanabilir çok da faydalı olur. Belki de acaba hakkımda şikayet yada ona benzer birşeyler var mıdır diye firmalar arama yapmak zorunda kalmaz.

Üçüncüye gelecek olursak, Ferruh Mavituna’nın yeni blog yazısını okurken konuyla alakalı olarak daha önceden friendfeed de yazmış olduğu bir iletiye yaptığım yorum aklıma geldi ve tekrar okumak istedim. Ancak bu iletiyi bulup yorumu okumak epey vaktimi aldı,  sebebi ise bahsettiğim ileti çok önceden yazıldığından dolayı çoktan anasayfadan kalkmıştı. İki türlü bulabilirdim ya kendi yaptığım yorumları tek tek inceleyecektim yada Ferruh Mavitunanın iletilerini. Malasef iki yolda da çok fazla yazıyla karşılaştığımdan uzun sürdü. Bunun yerine Facebook’un geliştirmiş olduğu facebook friendship tarzında bi yapı olsa aramızdaki yorumları direkt bulsak hoş olmaz mı?

Dördüncü olarak, belki friendfeed’in konseptine aykırı birşey olacak ama insanları takip ederken beğenileri, yorumları ve iletileri 3 farklı yoldan izlenebilir olmalı. Mesela ben birisinin yaptığı yorumlardan zevk alırken paylaştığı resimlerden iletilerden haz almıyorum sırf bu yüzden de takip ettiğim listeden çıkarmak zorunda kaldım. Bun yerine o insanın sadece yorumlarını takip edebilme seçeneğim olsa fena olmaz mı? Veyahut da varını yoğunu ileti olarak giren insanlar var ve bu tür girdileri çok fazla görmek istemiyorum ancak bazılarının beğenileri çok hoşuma gidiyor muhtemelen beğendiği şeyi bende beğeniyorum ancak sırf yazdığı iletilerinden ötürü takipten vazgeçtiklerim oldu, tabi haliyle beğenilerini de ne yazık ki takip edemez olduk.

Son olarak, sanırım friendfeed’in gelişitirilmesiyle ilgili özellik saymakla bitmez. Ancak en azından facebook ve twitterin sağ kolonundaki gibi takip edebileceğim tavsiye kategori veya arkadaş seçenekleri bulundurun! Hergün aynı kategorileri, aynı kişilerin iletilerini görmek de bir yere kadar yani.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *