Google ad planner nasıl kullanılmalı?

Google’n birkaç sene öncesinde beta olarak başlattığı google ad planner 2 ay evvel ilk defa Top 100 adında türkiye’de en fazla ziyaret edilen siteleri listeledi. Bu yüzden google ad planner’in ülkemizde daha çok kullanılacağını düşündüm ve nasıl bu araçtan maksimum verim alınabilir ki diyerek bulunan verileri nasıl algılamamız gerektiğini yazalım istedim. Listeden herhangi bir siteyi yeni sayfada açarsanız o site ile alakalı birçok detay bulabilirsiniz. Bu detaylarda neler var? sitenin içeriğine göre kategorize edilmesi, ziyaretçi sayısı hakkında bilgi, ziyaretçilerin başka nereleri gezdiği ve nelerle ilgilendiği son olarak o sitenin hangi google reklamları yayınladığı.

Google ilk defa Türkiye verisini sunmasına rağmen daha öncelerinde Top 1000 olarak da tüm dünyadaki listeleri sıralıyordu. Bu listede sitelerin hemen yanında kategori olmasına rağmen henüz Türkiye verisinde kategorize sistemi yok ancak herhangi bir siteyin detayına indiğinizde hangi verilerden oluşuyorsa ona göre kategorize yapıyor (öyle sanıyorum) bu sayede sitenin ne ile alakalı olduğunu çıkarabilirsiniz. İncelerken büyük bir eksiklik farkettim facebook’un bulunduğu Social Networks kategorisi içinde ayrıca bir liste olmuş olsaydı ve oradaki siteleri kendi kategorisinde değerlendirmiş olurduk.

Ziyaretçi sayısı gibi hiçbir yerde bulunmayacak (eğer sahibi paylaşmazsa) bir veriyi paylaşması muazzam birşey olmuş. Düşünün ki kendinizi rakiplerinizle kıyaslabiliyor, herhangi bir piyasada monopol konumundaki sitenin ne kadar kitlesi olduğunu görebilir ona göre stratejinizi belirleyebilirsiniz. Ancak tam olarak bu bilgiyi aldanmamanızda fayda var çünkü Google verileri yaklaşık olarak veriyor. Gerek kendi sitelerimle gerek Ersan Özer’in paylaştığı timsah.com ve uzmantv.com sitelerinin verileriyle karşılaştırdığımda birebir aynısı olmadığını gördüm. Ama en azından fikir verme açısından bile olsa çok muazzam bir bilgi.

Ziyaretçi sayısı muhtemelen google’dan gelen kullanıcıları baz alıyordur diyenler oldu ancak toplamı hesaba kattığını düşünüyorum, kasım ayında ilk 100’de olup da sadece pop up ile açılarak o listede yer alan bir sitenin varlığından dolayı bu sonucu çıkarttım.

O siteye giren kullanıcın başka nerelerde gezindiğini göstermesi de en çok hangi içerikle alakalı ziyaretçi geldiğinin göstergesi. Mesela izlesene.com verisine bakacak olursak alakalı sitelerin içeriğinden de anlaşılacağı üzere en fazla izlesene’ye video klip için geliniyor diyebiliriz. Bu sayede incelediğimiz sitenin muadil versiyonlarını görebiliriz, alım yapacaksak eğer buradan bir site seçilebilir. Veyahut da ona göre paravan site açılabilir. Peki bu veriyi google neyi baz alarak gösteriyor?

Google analytics kullanıp günlük olarak anahtar kelimelerden gelen ziyaretçileri takip ediyorsanız eğer, anahtar kelimelerinizin aratılması durumunda çıkan siteleri listelemiş gibi duruyor. Zaten birinci sitede aradığını bulamayıp ikinciye geçtiyse kullanıcı, onu ziyaret eden bunu da ziyaret etmiştir diyip bize sonuç gösterebilir. İkinci olarak google kullanıcılarda çerez uygulaması yapıyordu adwords için. Önceki gezdiğin sayfalara göre diğer gideceğin sayfada sana eski sayfalarla alakalı reklam gösteriyordu muhtemelen bu veriyi de kullanmıştır.

Son olarak, Google ad planner sayesinde edindiğiniz bilgiler ışığında sitenizi tekrardan gözden geçirip yeniden konumlandırabilirsiniz. Diğer bir yazıda google top 100 listesini değerlendreceğim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *