Google arama ipuçları

Ülkemizde arama motoru denilince akla gelen ilk isim google’dır hatta internet denilince bile ilk akla gelenlerden biri olabilir. Google gün geçtikçe arama motorunu geliştirmesine rağmen bazen istediğimiz sonuçları ne yazık ki bulamıyoruz belki de tam olarak arama yapmasını bilmiyor olabiliriz ?

Bu yazıda google da nasıl arama yapılıp doğru sonuca ulaşabilmekten bahsedeceğiz ;

1-) inurl: şeklinde arama yapmak ; bildiğiniz üzere url demek sitenin adresi demektir, bu şekilde arama yaparsak eğer sitenin adresinde geçmesini istediğimiz kelimeyi yazıp aratmamız gerekecektir. Örneğin denizlinin çivril ilçesindeki kamu kurumlarına ait websitelerine bulmak istiyorum. Yapmamız gereken arama inurl:gov.tr çivril dir. Arama sonuçlarında dikkat ederseniz eğer url’sinde gov.tr geçmiş sitelerin arasında çivril kelimesi geçenleri listelemiş (çivril url de olsun yada olmasın). Unutmayın ! “inurl:” ile sonraki kelime arasında boşluk olmamalıdır.

2-) allinurl: şeklinde arama yapmak ; eğer bu şekilde arama yaparsak arattığımız kelimelerin kesinlikle url de geçiyor olması gerekiyor.

3-) site: araması yapmak ; bu tarz aramada site: yazdıktan sonra aratmak istediğiniz sitenin adresini yazıyorsunuz örneğin site:turkcekaynak.net yaptığımızda arama sonuçları sadece bizim sitemizin sayfalarından gelmektedir. Bunu biraz daha genişletirsek eğer bizim sitemizde “msn” araması yaparsak görmüş olduğunuz üzere sonuçlarda “msn” kelimesinin geçtiği sayfalar gözükmektedir.