Google fflick’i satın aldı

Google daha öncesinde aldığı youtube’u geliştirmek amacıyla şu an yayında olan twitter tabanlı sinema tavsiye servisi fflick‘i satın aldı. (Satın alma haberi fflick anasayfasında duyurulmasına rağmen fiyat konusunda herhangi bir açıklama yok ancak yabancı web servislerde 10 milyon dolar gibi bir meblağdan bahsediliyor) Satın alımın duyurulmasından sonra fflick’in ansayfasında da anlaşılacağı üzere youtube gibi vidyo servisini de işin içine katarak daha büyük bir servis haline getirecekler gibi duruyor. Peki neydi fflick’i bu kadar değerli kılan şey, Google 10 milyon dolar gibi bir parayı ödedi?

fflick, geçen sene Digg adlı servisin 4 çalışanı tarafından inşa edildi. Çalışma mantığı oldukça basit; twitter hesabınızla giriş yapıyorsunuz ve filmler hakkında diğer ileti yazanların görüşlerini görebiliyorsunuz. Görüşler tabiki pozitif, negatif, ilginç gibi bazı etiketlerle sınıflandırarak filmler hakkında kullanıcıların yorumlarına göre analiz yapılıyor. Maalesef servis şu an için türk filmlerinin analizi için gerekli alt yapıya sahip değil. Bu servis sayesinde filmlerin insanlar üzerindeki etkileri kolaylıkla analiz edilirken trendler de belirlenmiş oluyor.

Google bu satın almalarıyla internette tek oyuncu olma yolunda ısrarla ilerlemeye devam etse de kullanıcısı açısından devasa bir pörtföye sahip olan facebook karşısında bu tarz servisler çok kullanışlı olmayacağı düşüncesindeyim. Her ne kadar servisi bir sosyal ağ olarak kullanmayacak gibi olsa da en azından Google kendi içerisinde (arama motoru açısından) filmlerde sıralama yaparken kullanıcı görüşünü de algoritmasında yer verecektir.

Satın almada dikkat çeken başka bir husus ise kuranların Digg çalışanı olması. Bir nevi trendyol.com’un arkasında İpek yol gibi büyük bir markanın var olması gibi fflick’in kurucularının başarılı başka projelerinin de var olması satın alma kararlarını daha kolaylaştırıyor sanırım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *