Google “Instant” yayında!

Satın alma operasyonlarıyla gündemden düşmeyen Google şimdi de asıl hizmeti olan arama motoruna yeni bir servis ekledi, Instant. Türkçe karşılığı anlık olan servis henüz tüm dünyada kullanılabilir durumda değil. İlerleyen günlerde tüm dillerde yayında olması beklenen hizmetin birçok artısının yannda web site sahiplerine getirmiş olduğu dezavantajlarda var.

Peki bu yenilik biz kullanıcılara neler sunuyor? Mevcut google.com.tr aramasında birşey ararken size onu tamamlayacak yakın şeyler öneriyordu ve sizde arama yapmak istediğiniz kelimeye geldiğinizde enter tuşuna basıp arama yapıyordunuz. Şimdi ise siz daha arama yapmaya başladığınız andan itibaren enter tuşuna basmaya gerekmeksizin alt tarafta arama sonuçları gözükmeye başlıyor, yani büyük ölçüde kullanıcıyı düşünen Google artık kullanıcının enter tuşuyla vakit kaybetmesini istemediği için arama yapılaacak kelime yazılırken sonuçları anında getiriyor. Aslında Google translate kullanıyorsanız bu özelliğe yabancı olmamanız gerekiyor, orada da çevirisi yapılacak kelimenin yazımına başlanmasından itibaren sonuçlar görünmeye başlıyordu. Şimdi bu özellik genel aramalara yansımış oldu.

Yenilik tabiki sadece enter tuşunun kalkmasından ibaret değil. Arama yapılacak kelimenin yazılımına başlangıcından itibaren ona en yakın (arama hacmi büyük) olan kelime gri tonda arama çubuğunda belirmiş oluyor. Böylelikle arama yapmak istediğiniz kelimeye gelmeden yazmayı durdurabilirsiniz.

Bu yenilik kullanıcı açısından oldukça mükemmel birşey olmuş. Yapılan açıklamaya göre her aramada 2 ile 5 saniye arasında zaman kazanılacakmış. İlk etapta çok az bir zaman gibi gözükse de toplam kullanıcı da 11 saat yapıyormuş. Arama yaptıkları kelimeyi beğenmedikleri halde arama sonuçlarının 3. 4. sayfalarına gitmektense anında başka bir benzer kelimeye geçecekler. Böylelikle arama yaptıkları sorunun cevabını bulmadan aramayı sonlandırmayacaklardır.

Bu yeniliği web site sahipleri ve webmasterlar açısından baktığımızda ise, kullanıcılar artık ilk sayfa hariç çok fazla gezmeyeceklerdir diye düşünüyorum. Tek kelimeden ziyade kelime öbeklerine yöneleceklerdir, bu yüzden esas kelimeden gelen ziyaretçi azalacak alt kelimelerde yoğunluk artacak. Bu da sadece anasayfaya optimizasyon yeterli olmayıp alt sayfalara da bir o kadar ilgi göstermek demek oluyor.

Son olarak Google bu servisinin yanında anasayfasında da değişiklikler yapmışa benziyor. Arama yapmaya başlar başlamaz logosunu hemen sol üst köşeye alıyor ve sonuçları göstermeye başlıyor. Logosu daha da büyüyen Google, bunun yanında arama çubuğunu da genişletmiş. 11 eylül’de buna benzer değişiklik olmuştu muhtemelen gene google ekranı büyüdü aramaları yapılmaya başlanacaktır. Ayrıca henüz değişiklik her yerde geçerli olmadığı için bende bir değişiklik yok diye düşünmeyin muhtemelen kullandığınız tarayıcıdan veyahut bulunduğunuz lokasyondan kaynaklanıyordur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *