Google Metaweb’i satın aldı

Uzun zamandır aramalarda derinlik kazandırmaya çalışan Google wikipedia gibi açık kaynak olan Freebase‘i de içerisinde bulunduran Metaweb‘i satın aldığını duyurdu. Blog’da yapılan açıklamaya göre artık sadece kelime bazlı aramaların günümüz dünyasında çok fazla ehemmiyetinin olmadığını ve aramaların gittikçe daha komplike bir yapı haline gelmesinden ötürü böyle bir karar aldıkları yazıyor.

Kullanıcı gözüyle bakacak olursak google aramalarına hergün yeni içerik katıyor olsa da kimi zaman istenilen şeyi tam manasıyla veremiyor. Örnek olarak boston kelimesini göstermişler. Hem boston diye Massachusetts’de bir şehir bulunuyor hem de boston adında bir rock band bulunuyor, haliyle kullanıcıya cevap vermede karışıklık yaşanıyor. Yapmak istedikleri, barrack obama’nın doğum tarihi diye arama yaptırınca direkt sonuç vermek. Ayrıca (events in San Jose) arama yapıldığında ise San Jose de yapılacak etkinliklerden bahsetmek. Çünkü son birkaç senede patlama yaşayan facebook, twitter gibi sosyal ağların kullanımının bu kadar yaygın olması insanların bu tarz şeyler de arama yapabileceğini gösteriyor.

Satın alınma hakkında fiyat belirtilmezken ilginç bir detay da dikkat çekiyor. Google’n arama alanındaki rakip sayılabilecek firmalardan biri olan Microsoft’un Bing’i de görsel aramalarında metaweb’i kullanıyormuş. Henüz Microsoft satın alınmayla ilgili olarak açıklamada bulunmadı.

Freebase hali hazırda 12 milyona yakın veri bulundururken, ücretsiz olarak da devam etmesi bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *