Google sosyal oyun şirketi Socialdeck’i satın aldı

2010 yılından bu yana yapmış olduğu satın almalarıyla da niyetini açıkça belli eden Google, kendi oyun platformunu kurmaya devam ettiği şu sıralarda, sosyal oyun şirketi olan SocialDeck’i de satın aldı. Geçtiğimiz aylarda Facebook’un meşhur oyunları Mafia Wars ve Farmville’yi geliştiren şirket Zynga ile ortak olma yoluna giderken bu alanda ne kadar iştahlı olduğunu göstermişti. Google’n  önümüzdeki günlerde açmasını beklediğimiz (henüz net tarih söz konusu değil) oyun platformunu bu satın alma ile daha da güçlendirdiği gözlemleniyor. Peki SocialDeck adlı oyun sitesinin diğerlerinden farkı nedir de, bu satın alma gerçekleşti?

2008 yılında kurulan SocialDeck’in hedefi (anywhere, anytime, anyone) adlı sloganından da anlaşılacağı üzere kim nerede ne zaman isterse oyun oynayabilmesi. İphone, Blackberry, Facebook gibi sosyal oyun platformlarında oynanacak cinsten oyunlar üretmekte. Bu platformlar sayesinde İphone’da oynadığınız oyunu geçiş yaptığınız takdirde kaldığı yerden Facebook üzerinden oynama imkanı sunuyor. Düşünsenize, evde bilgisayarda oynadığınız oyunu yolda veri kaybetmeden İphone üzerinden devam edebiliyorsunuz.

SocialDeck’in bünyesinde Shake & Spell, Color Connect ve Pet Hero adlı oyunlar da bulunuyor. 2009 yılında yazmış oldukları blog yazısına göre o zamana kadar toplam 1 milyon kez bu oyunlar indirilmiş.

Satın almayla ilgili bir fiyat belirtilmezken, SocialDeck ilk yatırımını 2009’un Mart ayında BlackBerry Partners Fund adlı şirketten ($250,000) almıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *