Google’dan Public Dns hizmeti

Google internet sayfalarına erişimi daha fazla hızlandırmak için kendi DNS hizmetini devreye soktu. Şimdiye kadar türk telekom tarafından kapatılan siteleri erişimi sağlayan Open Dns’nin verdiği hizmete benzer özellikler taşıyor, hatta biraz daha hızlı denilebilir. Google bu servise başlamasıyla birlikte hem buradaki pazardan payını alacak hemde insanların arattıkları bilgilere ulaşabileceğinden dolayı veritabanını genişletmeye devam edecektir.

Google DNS’yi kullanabilmeniz için ağ ayarlarından TCP/IP’nizi 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 şeklinde değiştirmeniz gerekmektedir. Son olarak Google Dns ile OpenDns kesinlikle kıyaslanması saçma olur bunun tersi olarak herhangi bir firmanın çıkıp google karşı arama motoru çıkardığını düşünün ne kadar abes olur değil mi?

27 thoughts on “Google’dan Public Dns hizmeti”

 1. google hizmetleri bitmiyor ama internet üzerine daha fazla işler yapabilir mesela güvenilirlik ve virüsten korunmak gibi … teşekkürler bildilendrime için.

 2. ya bende dns ayarlarını değiştirdim normal dns ayarı ama bu sonra youtube açılmıyor önceden açılıyordu fakat bu google dns ayarlarını nasıl değiştireceğim şaştım kaldım :S

 3. @cadde, normal dns ayarlarını değiştirdiğiniz yerde girdiğiniz 2.2.2.1 yerine bu sefer google dns hizmetinin vermiş olduğu 8.8.8.8 veya 8.8.4.4 yapmanız takdirde youtube gibi erişime yasaklı sitelere ulaşabilirsiniz.

 4. DNS kısmına bu sayıları girdim fakat değişen bir şey olmadı. Yukarıda TCP/IP demişsiniz ama böyle bir IP kabul etmiyor. Tek çözüm bu mu?

 5. @dns, kabul etmiyor derken? veyahut da host dosyasında değişiklik yapabilirsiniz;
  Youtube’e giremeyenler varsa host dosyasındaki girdiyi 208.117.236.71 youtube.com 208.117.236.71 http://www.youtube.com YERİNE 74.125.127.100 youtube.com 74.125.67.100 http://www.youtube.com yapmalılar
  host dosyası C:WINDOWSsystem32driversetc burada yer alıyor.

 6. @Admin Host dosyasinda dedigin degisikleri yaptim dns ayarlarim yapilmis durumda,ev arkadaslarimin hepsi youtube a girerken ben giremiyorum ,neden olabilir?

 7. önce paylaşım için teşekkürler.. youtube açılmıyordu herşeyi denedim derken host ayarlarını””74.125.127.100 youtube.com 74.125.67.100 http://www.youtube.com “” değiştirdim sorun çözüldü ..teşekkürler admin

 8. ya bende de açılmıyor bi türlü youtube ne yaptımsa boş çıktı su host dosyası kaldı onuda bi türlü açamadım yada bır sürü program var hangisiyle açacam yardımınız için şimdiden teşekkürler..

 9. Benim Sorunumda Arkadaslarin Belirtigi Gibi Host Sayfasindan Dediginiz Gibi Degistirdim ama Kayit etmiyor yada ben Yapamadim Lutfen Yardim Edin..

 10. Ben burda yazılanı yazılmayan bir çok şeyi yaptım ama şuan giremiyorum sayfa görüntülenemiyor. diyor bunun için yapmam gereken birşey varsa yardımlarınızı bekliyorum…

 11. google dns ayarlarını kullanıyodum ben zaten , bugün bende de youtube açılmıyor, jacker yükledim tekrar, önceden kaldırmıştım. şimdi sayfa görüntülenemiyor hatası vermeye basladı.

 12. Bende 20-04-2010 tarihinde giremeyenlerdendim, bu yazıdakileri uyguladım sizde uygulayın youtube karşınızda beynine sağlık Admin!
  C:WINDOWSsystem32driversetc ,SONDAKİ etc Yİ ,BAŞLAT-Tüm programlar-Donatılar-Not defteriyle açıp üstteki değerleri ,
  1. SATIRA (74.125.127.100 youtube.com )
  2.SATIRA (74.125.67.100 http://www.youtube.com )
  Yazıp tamam deyin işlem tamam!

 13. benim pc dingil olduğu için olduğu için çalışmadı önceleri ben 4.2.2.2.2 2.2.2.2.2 youtubum gayet güzel gıcır gıcır çalışıyordu bilgisayarıma yeni ekran kartı taktırdım hatta daha önceleri bile kendisi sayfayı giriyordu fakat video izlenilmiyordu canım videolarımı bile burdan indirmiştim :(( ama neden çalışmıyor sorun nettemi bnm pcdemi yoksa benim kafadamı var anlamadım 😀 😀

 14. alttaki tarifi uyguladım açıyor çok teşekkürler adminim aklına sağlık. host dosyasını not defteriyle açıp uygulayın alttaki tarifi.

  veyahut da host dosyasında değişiklik yapabilirsiniz;
  Youtube’e giremeyenler varsa host dosyasındaki girdiyi 208.117.236.71 youtube.com 208.117.236.71 http://www.youtube.com YERİNE 74.125.127.100 youtube.com 74.125.67.100 http://www.youtube.com yapmalılar
  host dosyası C:WINDOWSsystem32driversetc burada yer alıyor.

 15. admin kardeş bende hepsini denedim olmuyor . bilgisayarım asus almanyadan geldi ve windows 7 bişey fark edermi ? neden olmuyor yaaa….emeğin için teşekkürler bu arada herkes adına 😉

 16. ya bende giremiyorum youtube ye.bir tarifler yapılmış da bende ”hosts” dosyası yok sadece ”etc” var içinde ”hosts” diye bir dosya yok. C:WINDOWSsystem32driversetc sadece buraya kadar yol var yani.
  help diyorum:) F1 diyorum:)

  pardon ya dosyanın adı ”host” imiş ama bende ”host” da yok ne yapacam:)

  host dosyası bulup yükledim ama açılmıyor

 17. teşekkürler beyler herşey için 1 1,5 belki de 2 aydır giremiyordum salaklık bende ama neden üstüne gitmem ki teşekkürler

 18. Sadece masa üstü pc.. giremiyor youtube .. laptop’ kullananlarda problem olacağını sanmıyorum …

 19. @noname,

  Bu kanıya nasıl vardınız açıkçası pek merak ettim? Öyle birşeyin olması imkansız çünkü sıkıntı bilgisayardan değil tam aksine ip bazlı bir sorundan kaynaklanıyor. Bu durumda da her 2 bilgisayar da aynı yeri kullandığına göre arada nasıl bir fark olabilir sence?

 20. Noname haklı..bende hem laptop var hem masaüstü..laptopta sorun yok tıkır tıkır giriyor hiçbişede ayarlamadım,pcye ise burda sölenilenlerin hepsini yaptım yinede açmadı..splitter ile kablo çektim yani aynı net ama biri girio diğeri girmio..

 21. ya arkadaşlar ben de hosts dosyasında söylediğiniz dns lerle değiştiriyorum. Fakat bu sefer de kaydedemiyorum. hosts dosyası oluşturamıyor diyo. galiba değiştirilemez bi dosya. nası düzeltebilirim?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *