Hayat 3.0

Ferruh Mavituna’nın Hayat 2.0 yazısını okurken, acaba bir gün gerçekten düşündüğü şeyler olur mu, yoksa hayatımız darmadağın 2.0 olarak kalır mı? Açıkçası düşledikleri insanlığın faydası için çok ama çok yararlı olacak şeyler. Şu an sadece network sahiplerinin işine yarayan bizim istatistiklerimizin birgün bizim elimize geçmesi durumunda ciddi manada hem zaman kazandırıcı olacak hem de denenmiş birşeyi tekrar denememiş olacağız. Sonuçta hayatımız Şu an neden bizim elimizde değil çünkü sosyal ağlar birbirinden o kadar dağınık ki hepsi bir yerde buluşturabilecek bir ortam malasef henüz yok.

Böyle bir ortamı hayal ettim ve içine kendimi koydum; Mesela halen ders seçimlerinde acaba kimden ders alsam diye herkese sorma gereksiniminde bulunuyorum, ve muhtemelen çoğunda da malasef ki bu durum hayal krııklığıyla sonuçlanıyor, peki neden? Çünkü bana öneride bulunan kişiler tek parametreye göre düşünüp öyle cevap verdi. Belki bu dersi aynı hocadan aldık ancak o arkadaşın aldığı dönem güz benimki bahar olabilir, o arkadaş birçok sayısal dersin yanına tek sözel ders almış olabilir ben alırken birçok sözel dersin yanına o sözel ağır gelmiş olabilir. Sınavlar öncesinde o arkadaşın morali çok iyiyken ben hasta olmuş olabilirim, o arkadaşın sınav günleri çok esnek iken benim aynı günde 3 adet sınavım olmuş olabilir diyerek uzattıkça uzatabilirim. Görüldüğü üzere elimizde öyle bir veri olmalı ki her ihtimali düşünerek bana cevap verebilmeli. Bunun içinde tabi insanların çok aşırı derecede internette birşeyler paylaşıyor olmalı ki bunu yapıyorlar, aynı zamanda bu ortamların tümünün bir arada olmalı.

Mesela sınav öncesinde İmdb’den film aramışım daha sonrasında da twitter’dan komedi filmi izlediğimi yazmışım diye varsayalım. Ertesi günde sınavın kötü geçtiğini öğrenci tabiriyle patladığını düşünelim. Buna bakarak nasıl çıkarımlarda bulunabiliriz? Sınav öncesi gece filmi izlememek gerekirmiş diyebilir miyiz? Hayır, film tek başına değişken değil. Belki komedi filminden kaynaklandı, belki gece geç yatmaktan kaynaklandı film izlemeyip de sabaha kadar oturabilen öğrencileri hepimiz biliyoruz, belki de tamamen farklı bir sebepten kim bilir değil mi.

Aslında Ferruh Mavituna’nın istediği şey tüm insanların bir yerlerde ortak birşeyler paylaşıyor olması ve bizimde kendimize benzer özellikler gösteren en basitinden x ülkesinde y üniversitesinde okuyup yarınki sınavda başarılı olan öğrenciyi bize önererek onun yaptıklarını yapmamız durumunda başarılı olacağımızı söyleyecek bir sistem olması. Veyahut bu durumla daha öncesinde karşılaşılmış olabilir. Tabi bu sistemde de değişik parametreler olacak mesela onun okuduğu ülkede kış olduğundan hemen uykuya dalmış olabilir bizimse yaz olduğundan uykumuz gelmediğinden sınavda uyuklayabiliriz gibi ancak bu sistem sayesinde bu farklıkları kesinlikle en aza indirebileceğimizden şüphemiz olmayacaktır.

Peki böyle bir sistem mümkün mü? Yapılması her ne kadar zor gözükse de bugüne kadar yapılan diğer büyük yenilikleri göz önüne aldığımızda neden olmasın diyebiliriz. Eğer yapılırsa, yazının son paragrafında da belirttiği gibi bu kadar data verimli işlendiğinde, büyüyen trendleri hatta ekonomik krizleri bile tahmin etmek çok kolay olabilirdi, cümlesinin gerçek olması hayal değil.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *