Hoşgeldin 2010!

Geçen sene (16 aralık) bi hevesle başladığım blog yazma eylemini daha sonra beceremediğimi farkettim ancak wordpress tabanlı site açmaktan vazgeçmemiştim.  Kişisel blog yazmaktan vazgeçmiştim bunun yerine  her telden çalan ve herkese hitap edebilecek bir site yapmayı düşünüyordum . Lakin bunun olabilmesi için bazı şeyleri değiştirmek gerekiyordu en basitinden yeni bir domain. O zamanlar eski bir domainin sub klasöründe kurduğum sitede yazıyordum. Bu yüzden yeni bir isim düşünmeye başlamıştım.  Oraya şubat ayında da yazmayı bırakmıştım. İsim düşünürken en azından dar kapasitede birşey olmamalı diyordum ve haziran ayında turkcekaynak.net domainini aldım. Tabi herşey istediğiniz gitmeyebiliyor. Hergün birkaç yazı yazma hedefimden çok kısa sürede vazgeçtim hem çok yeni olduğundan ziyaretçi gelmiyordu ve bu yüzden insanın yazası da gelmiyordu. Host sıkıntıları da cabası. Tam yazıyı bitirip yayınlamak üzereyken sunucu bir anda kapanıyordu tabi herşeyi baştan alma durumunda kalıyordum ki hiçbir zaman tekrar yazmayı denemedim yaptığım tek şey malasef bilgisayarı kapatmak oldu 🙂 En sonunda sunucuyu değiştirmeyi karar verdim en azından turkcekaynak.net için farklı bir yer aramaya başladım ve eylül sonuna doğru şu an bulunduğu yer olan byethost.com’a taşındım hem çok ucuzdu 2.99 dolar hem de bir arkadaşım orayı kullanıyordu ki benim sitem onunkinin yanında yavru kalırdı. Madem onunki babalar gibi çalışıyorsa bizimkide çalışır dedim ve bunu eyleme geçirmem uzun olmadı. Şu ana kadar üzerinden neredeyse 4 ay falan geçti ve hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadım açıkcası. Diğer yere ne oldu diye soracak olursanız malasef halen orada barınan sitelerim mevcut ve neredeyse hergün destek maili atmak durumunda kalıyorum. Oradan komple taşınma işini de en geç bu sene sonunda yapmayı planlıyorum. Orada yaşadığım sıkıntıları ve yeni yer ile ilgili görüşlerimi ilerleyen zamanlarda başka yazılarda paylaşacağım.

Buraya yazmaya başlamadan önce sitenin 2 tane dili olmasını düşünüyordum. Türkçenin yanında yazmış olduğum yazıları da ingilizce yazacaktım lakin bırakın ingilizce yazıya çevirmeyi ben türkçe yazı bile 10 günde bi yazıyordum. Bu yüzden bunun tam tersini yapmaya karar verdim ve  ingilizce bloglarda bulduğum kaliteli yazıları buraya çevirerek aktarmaya başladım. Tabi turkcekaynak.net sadece o tür yazılardan oluşmuyor arada kendi yorumlarımı içeren yazılarda yazıyorum. Keşke çok kaliteli yazıları çevirmeye çok daha fazla vakit ayırabilsem ancak bunun tek başıma olmasının mümkünatı olmadığına karar verdim. İlerleyen günlerde muhtemelen bir çeviri ekibi kurup çok beğendiğim yazıları ve günlük yazı yazan bazı blogları takip ederek aynı gün içerisinde çevrilmiş halini sitemizde bulabileceğinizi düşünüyorum umarım bu fikrimi arayı çok uzatmadan fiile dökebilirim 🙂

Yeni yılın gelmesiyle bazı değişiklikler yapacağımı diğer siteler gibi bende söylemek istedim, tabi yukarıda yazdıklarım yapmayı istediklerimin yanında  devede kulak kalır. Gene yukarıda bahsettiğim sıkıntılar hariç bazı siteler içeriğimi çalmaya başladı çalmak diyorum keşke alıntı yaparken altına sitemin url’sini ekleseler lakin bunu dahi beceremiyorlarsa hırsız derim. Tabi sadece içerik hırsızları yok bunun yanında spam yorum yapıp benim vaktimi çalan hırsızlarda mevcut belki gelecek günlerde bunları burada ifşa edebilirim.

Yeni değişikliklerden biri de haliyle çok fazla yazı bulunması istediğimden dolayı kategorizasyon genişleyecek bunlardan ilkini netbook olarak başlatmayı düşünüyor(d)um. Hatta geçmiş sitemde yazdığım yazıyı buraya taşıyarak bu kategoriyi açtım.

2010 umarım iyi olan herkes adına iyi bir yıl olur. sağlıklı ve afiyetli bir yıl geçirmenizi temenni ederek yazımı burada noktalandırıyorum. Umarım tüm aksiliklerin üstesinden gelip düşüncelerimi hayata geçirebilirim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *