Hukuk mezununa HUS geliyor

Bilkent hukuk’ta okuyan bir arkadaşımın facebook’ta yazmış olduğu statüsüne binaen merak ettim, acaba bu sınav da nasıl bişeymiş diye. Haberleri okurken (zaten hepsi neredeyse aynı haber) algılamakta baya zorlandım diyebilirim. Ya birileri şaka yapıyor yada bu sınav sistemine karar verenler Türkiye’de yaşamıyorlar. Tus sınavını kazanabilmek için binlerce parayı dershanelere döken tıpçılardan sonra hukukçularda böyle bir mağduriyete girmesinler diye sınavı test usulü değilde klasik yapacaklarmış. Şaka gibi! Klasik sınav da hiç bir zaman adil olunduğunu düşünmüyorum. Sonuçta cevap verilecek olan matematik, fizik gibi sayısal bir ders değil ki. Yoruma dayalı olan sözel hukuk dersi. Nasıl olur da cevapların tatmin edici olup olmadığına karar verilebilir ki ? Bana göre doğru olan size göre olmayabilir en azından ben bu şekilde yazılmasını istemedim der çizersiniz kağıdımı ne diyebilirim ki ?

Böyle bir sınavın olması önümüzdeki yüzyıl için imkansız görünsede neden böyle bir sınav yapmaları gerekli olduğunu bile farkına varmak olumlu bir gelişme. Her önüne gelen hukuk fakültesi açar çoğu üniversitede de kontenjanı artırırsa zaten olmayan iş piyasasında! yığınla işsiz avukat olur. Bugün sadece izmirde bile 7000 civarında avukat varken daha ne yapmaya kontenjan artırıp, hukuk fakültesi açtırmaya izin verirsiniz ki ?

Bunun yerine hukuk fakültelerine girmeyi zorlaştırsalar, oradan mezun olanların kalitelerini yükseltmeye çalışsınlar ya? Bunu beceremedikleri yüzünden bu sınavı ortaya attılar. Tabi sınavın diğer bir boyutuda mezun olduğunuz yere yakın bir hukuk fakültesinde sınava gireceksiniz orada öğretim görevlisi kağıdı okuyacakmış. Peki bunun sene içerisinde olan vizeden, finalden ne farkı kaldı ki ?

Velev ki olduda böyle bir sınav yapmaya karar verdiniz, bunu en azından 7 sene içerisinde yapmamak lazım. Zira sırf hukuk yazabilmek için eşit ağırlığa geçmiş bir insanın hukuk fakültesinden mezun olması için en az 7 seneye ihtiyacı var. Bırakın onlarda mezun olsunlar ondan sonra ne yapıyorsanız o zaman yapın.