İnternet explorer giriş sayfasını değiştirme

Bazı zamanlar internet explorer açar açmaz çıkan anasayfanız sizin isteğiniz dışında! değiştirilmiş olup (genelde reklamı yapılması istenen site sabitlenir) ve değiştirmek istediğiniz halde değiştiremezsiniz bunun birçok sebebi var. Bunlardan birkaçını sıralamak gerekirse, genellikle mp3 indirme ve porno sitelerinde çıkan .hta reklamlarından kaynaklanmaktadır. Aslına bakarsanız sizin isteğiniz halinde değişmektedir ancak siz mp3 indirme linkine tıkladığınız mp3 inmemekte tam aksine anasayfanız tıklamanızla birlikte hiti artması istenen site ile sabitlenmekte ve değiştirememektesiniz! Çözümü çok basit;

Yapmanız gereken başlat menüsünden, / Çalıştır / Regedit / HKEY_CURRENT_USER / Software / Microsoft / Internet Explorer / Main de göreceğiniz adresi değiştirebilirsiniz veyahut HKEY_CURRENT_USER \ SOFTWARE \ Policies \ Microsoft \ Internet Explorer \ Control Panel deki Homepage yani anasayfada için atanmış olan değeri 0 yapabilirsiniz. Alternatif olarak group policy editörü adı verilen gpedit.msc yi çalıştırdan çalıştırabilirsiniz ancak dikkat edin group policy’i her windows xp ile uyumlu değildir!

Eğer yukarda bahsettiklerimizi yapamayacak iseniz başka site bulunan .reg dosyasını indirip kayıt defterine kaydetdiğiniz takdirde probleminiz hallolmuş olacaktır.