Sunucu Tara nedir, ne işe yarar?


Geçtiğimiz günlerde erhan yeni projesi olan Sunucutara‘yı aktif hale getirmiş, peki nedir bu sunucutara.com ?
Kısaca bahsetmek gerekirse Reverse IP Lookup yani aynı sunucuda bulunan tüm siteleri göstermeye yarar. Normal şartlarda cmd komutundan sitenin hangi sunucuda barındığını öğrenebiliyorsunuz (ping turkcekaynak.net gibi) ancak burada sadece ip adresini görebilirsiniz ve sunucunun size olan konumunu diğerleriyle mukayese edebilirsiniz. Fakat sunucutara.com adlı araç ise bulduğunuz ip adresinde barınan ne kadar site varsa hepsini gösteriyor. Peki bu bilgiler bizim ne işimize yarar ?

– Öncelikle bu aracı çıktığı günden beri kullanmamın en büyük sebebi;  sunucunun günün belli saatlerinde mütemadiyen kapanması, bu kapanma eylemi gerçekleştiğinde diğer sitelerde durum nedir diye öğrenebilmekteyim !

– İp numarasının yanında sunucunun hangi ülkeden yayın yaptığınıda görebiliyorsunuz.

–  Sitenizin yayın yaptığı sunucuda barınan giğer sitelerin size link vermesi backlink açısından bir anlam ifade etmeyeceğinden bunu kontrol edebilirsiniz.

-Ayrıca bulunan siteler arasında arama yapabiliyorsunuz bu sayede sitelerin subdomainlerini de öğrenebilirsiniz.

Erhan hakkında sayfasında nasıl çalıştığından bahsetmiş,  neden anasayfada kendi sitelerinden birini değil de bing.com’u arattığı buradan anlaşılıyor. 🙂 Ancak bing.com u taradığı için ufak sıkıntılar mevcut örneğin bazı yeni siteler daha index almadığı için veya kapanan sitelerin indexi hemen silinmediği için halen sunucuda barınıyormuş gibi gözüküyor.

Msn den ip alma bulma

Msnden görüştüğünüz kişinin ip sini almak için yapmanız gerekenler;
Başlat > Çalıştır yada kısa yoldan Windows işareti olan tuşla “R”ye aynı anda basmanız yeterli daha sonra çıkan sol alttaki ufak ekrana cmd yazıyoruz.Sonra siyah ufak bir ms-dos ekranı çıkacak oraya da
netstat -a -n yazıyoruz bu demek oluyor ki o anda ki internet bağlantılarınızın ip leri ekrana yansıyor buradan da zaten sizin ip nizin karşısındaki ip konuştugunuz kişinin ip si oluyor.

Ayrıntılar;
– İp sini almak istediğniz vatandaş* ile ya dosya alışverişinde bulunacaksınız yahut da sesli veya görüntülü görüşme yapıyor olmanız gerekmektedir.
– Bu işlemi gerçekleştirmek istediğinizde internet de herhangi bir siteyi ziyaret etmiyor ve başka kişilerle görüşüyor olmamanız gerekir.Çünkü herkesin ip si yansıyor bu sefer ip lerin kime ait olduğunu anlamanız zor olacaktır.

Korunma şekilleri ,
– Tanımadığınız insanlarla dosya alışverişinde bulnmayın hatta listenizde dahi ekli olmasın! Bu yeter artar bile zira tanıdığınız hiçkimse sizin ip adresinizi öğrenme ihtiyacında olmayacaktır. 🙂