MSN Hata Kodu 81000306 ve Çözümü

Bu hata genelde bilgisayarınızın internetle ilgili bir sorunu olduğunda ortaya çıkar. Diyeceksiniz ki internet bağlantım yoksa ben nasıl aratıp da şu an bu yazıyı okuyabiliyorum? İşte zaten internetiniz yoktur demiyorum sadece ttnet’in msn’le ilgili bir sıkıntısından dolayı. Böyle durumlarda Msn’nin durumunu buradan kontrol edebilirsiniz. Eğer buradan baktığınızda durumunuzda problem var ise bunu modemi falan kontrol ederek gidermeye çalışın.

İkinci yol olarak da Messenger programının sekmelerinden araçları tıklayın oradan seçenekler. Daha sonra solda menü gözükecek onun en altında bulunan bağlantıya gelin. Sonrada bağlantıdan gelişmiş ayarları açın ve SOCKS alanını temizleyin daha sonra da iki kez kaydet diyip çıkın. Problem halen devam ediyorsa diğer adıma geçin.

Eğer vista kullanıyorsanız çalıştırı admin olarak çalıştırın. Bu da tüm programlardan donatıları açın oradan da çalıştıra sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır diyin. Daha sonrada çıkan siyah ekrana netsh interface tcp set global autotuninglevel=disabled   yazıp enter’a basın. Böylece msn’e tekrar girmeye çalışın eğer giremiyorsanız hata buradan kaynaklanmıyor diyerek eski haline alın. Aynı siyah ekrana netsh interface tcp set global autotuninglevel=normal yapıştırıp çalıştırın.

Son olarak eski msn sürümü kullanıyor olabilirsiniz. Bu yüzden msn sürümünüzü güncellemeniz gerekmektedir. Eğer halen problem yaşıyorsanız burada belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Msn Messenger açılmıyor neden ?

16 eylül yani dün güvenlik nedeniyle microsoft herkesin msn’i yükseltmesini istedi, hatta zorladı! Geçmez iseniz msn’niz açılmıyordu falan bazen bu tür durumlarda msn hata kodu gözükür ve sizde bu hata kodunun çözümünü internette araştırarak cevabı öğrenirsiniz ancak bu her zaman yeterli olmayabilir. Bazen bulunduğunuz kurumda da msn’de çok fazla geyik muhabbet yapılıyor diyerekten engellenmiş oluyor. Böyle zamanlarda ise farklı msn siteleri işimizi görüyor. Benim kullandığım siteleri aşağıda bulabilirsiniz eğer farklı msn hata kodu ile karşılaşırsanız burada yorumda bulunarak size yardımcı olabiliriz! Kullandığım servisler ;

http://www.meebo.com/
http://www.ebuddy.com/

Msn çoklu oturum açma

Günümüzde her msn kullanıcısının birden fazla msn adresi oluyor veya bilgisayarı birden fazla kişiyle kullanıyorsanız eğer birden fazla msn açmanız gerekebiliyor. Eskiden bunun çözümünü program files da bulunan bir dosyayı çoğaltarak yapardık veyahut msn çoklu yaması arardık. Artık birden fazla msn açmanız çok kolay !

Yapmanız gereken kullandığınız msn programının sürümüyle uyumlu msn plus indirmek yükledikten sonra ufak bir ayarla bu sorunu ortadan kaldırmış olacağız. Daha sonra yukarda bulunan plus menüsünden seçenekler ardından en sağda bulunan Özelleştir e tıklıyoruz ve ardından gördüğümüz Çoklu oturum menüsünden Aynı Anda birden fazla hesaba bağlanmama izin ver işaretliyoruz ve msn programından çıkış yaptıktan sonra tekrar açılırken çoklu msn açmanıza izin veriyor.

8100030d Msn hata kodu ve çözümü

Msn’de oturum açmaya çalışırken 8100030d hatası ile karşılaşıyorsanız bunu şu şekilde çözebilirsiniz;

1-) Kullandığınız Msn programını en son sürüme yükseltebilirsiniz.
2-) Msn cache adı verilen dosyaları silebilirsiniz. C:\Users\kullanıcı-adı\AppData\Local\Microsoft\Windows Live Contacts buraya ulaşmanız için de gizli klasörleri göster seçeneğini aktif etmeniz gerekmektedir. Genelde bu cache dosyalarından kaynaklanıyor, çünkü aynı bilgisayarda bir msn açılırken diğer msnde oturum açılmıyor.

“MSNCore.dll bulunamadı hatası çözümleri

MSNCore.dll bulunamadığından bu uygulama başlatılamadı. Uygulamanın yeniden yüklenmesi sorunu giderebilir diye bir hata ile karşılaşıyorsanız eğer yapmanız gereken msndeki eklentileri kaldırıp msni komple kaldırmak gerekiyor ardından en son sürümü olan WLM yi indirip kuracaksınız burada dikkat edilmesi gereken husus ise yükleyeceğiniz eklentilerin kurduğunuz yeni sürümle uyumlu olmasıdır.

Msn den ip alma bulma

Msnden görüştüğünüz kişinin ip sini almak için yapmanız gerekenler;
Başlat > Çalıştır yada kısa yoldan Windows işareti olan tuşla “R”ye aynı anda basmanız yeterli daha sonra çıkan sol alttaki ufak ekrana cmd yazıyoruz.Sonra siyah ufak bir ms-dos ekranı çıkacak oraya da
netstat -a -n yazıyoruz bu demek oluyor ki o anda ki internet bağlantılarınızın ip leri ekrana yansıyor buradan da zaten sizin ip nizin karşısındaki ip konuştugunuz kişinin ip si oluyor.

Ayrıntılar;
– İp sini almak istediğniz vatandaş* ile ya dosya alışverişinde bulunacaksınız yahut da sesli veya görüntülü görüşme yapıyor olmanız gerekmektedir.
– Bu işlemi gerçekleştirmek istediğinizde internet de herhangi bir siteyi ziyaret etmiyor ve başka kişilerle görüşüyor olmamanız gerekir.Çünkü herkesin ip si yansıyor bu sefer ip lerin kime ait olduğunu anlamanız zor olacaktır.

Korunma şekilleri ,
– Tanımadığınız insanlarla dosya alışverişinde bulnmayın hatta listenizde dahi ekli olmasın! Bu yeter artar bile zira tanıdığınız hiçkimse sizin ip adresinizi öğrenme ihtiyacında olmayacaktır. 🙂

Msn kişi listesini toplu kopyalama

Yeni msn açtığınız zaman eski msndeki toplu olarak taşımak için yapmanız gereken ;

Eski msn adresiniz açıkken yukarda bulunan sekmelerden Kişileri seçiyoruz oradan Anlık ileti kişilerini kaydet… diyoruz daha sonra Kişiler [msn adresiniz] (hotmail) adlı .ctt dosyasını kaydediyoruz.Buraya kadar tüm kişileri bir dosyaya kaydetmiş olduk eğer içlerinden kopyalamak istemedikleriniz var ise .ctt dosyasını notepad ile açıp istemediğimiz emailleri siliyoruz.

Daha sonra yeni msn adresini açıp aynı sekmeden Kişiler diyip Anlık ileti kişilerini al diyoruz.Daha önceden kaydettiğimiz .ctt dosyasını seçip yeni msn adresimize yüklüyoruz.İşte bu kadar!