Opera 10.51 çok hızlı !

Gerçekten de sloganı hakediyor, bu yeni sürüm ile neredeyse uçuyorsunuz. Kesinlikle denemenizi tavsiye ederim. Hız, Sadelik ve Estetik hepsi bir arada.

Kısa tanıtım videosu için tıklayın
Opera’yı tercih etmedeki sebeplere kısaca bakalım…
Hız! Opera geliştiricilerinin üzerinde çalışarak ortaya çıkardıkları “Carakan” adlı yeni JavaScript motoru tam bir hız canavarı. Opera 10.51 sürümü, şuanda mevcut browserlar arasında en hızlı olanı. (bakınız: http://forum.donanimhaber.com/m_38636487/mpage_1/f_/key_//tm.htm#msglink_38636487)
Yeni sürüm ile birlikte Aero şeffaflık özelliği gerçekten çok hoş bir görünüm kazandırmış pencereye.
Mouse Gesture özelliği: http://www.opera.com/browser/tutorials/gestures/. Bunu seveceğinize eminim. Artık windows’ta klasörlerde gezerken dahi fareyi sağ tıklayıp sola kaydırıyorum alışkanlıktan 🙂
Akıcı kaydırma özelliği ile sayfada aşağı doğru inerken, sayfanın basamak basamak değil de akıcı bir şekilde hareket etmesini sağlıyor. Görsel açıdan çok hoş.

Parola yöneticisi sık ziyaret ettiğiniz, oturum açma gerektiren sitelere girerken kullanıcı adınızı ve şifrenizi kaydediyor. Daha sonraki her ziyaretinizde oturum açma sayfasına geldiğinizde, adres çubuğunun yanındaki butonların ortasında bir anahtar görüyorsunuz, ona tıkladığınızda opera otomatik olarak oturumunuzu açıyor. Bu özellik ciddi zaman kazanmanızı sağlıyor.
Kişisel çubuğa istediğiniz kısayolları istediğiniz sıra ile yerleştirebiliyorsunuz. Aynısı firefoxta da var. Gezinme sırasında çok kullanışlı oluyor.
F3 tuşu ile arama da çok hoş olmuş.
Sekmelerin görünümünü ise bu sürümde chrome’daki gibi yapılmış. Ayrıca sekmeleri tutup sağa sola kaydırabiliyorsunuz. Ayrıca “özel sekme” adı altında, chrome’daki gizli sekme özelliği de mevcut. Bu sekmeyi kapattığınızda bu sekmede yaptığınız gezinmelerle ilgili tüm bilgiler siliniyor, geride iz kalmıyor.
Sekmelerin en sağ köşesinde menü butonu var, menü çubuğundaki seçenekleri içine koymuşlar. Dolayısıyla menü çubuğunun ortadan kalkmasıyla birlikte pencerenin üst kısmında bir satır daha incelme olmuş. Bu daha geniş sayfa görüntüleme anlamına geliyor.
Sekmelerin en sağ köşesinde ise bir çöp kutusu var. Kapattığınız sayfaları tekrar açmak istediğiniz zaman bu çöp kutusu bir tıkla yardımınıza koşuyor. Bu opera’nın en faydalı özelliklerinden birisi. Firefox’ta ise bu fonksiyonu bir eklenti ile kullanabilmek mümkün.
Panelleri pencerenin sağ veya sol kenarlarına yerleştirebilirsiniz. Ayrıca isterseniz pencerenin kenarından da panelleri açıp kapayabilirsiniz. Bu çok hızlı kullanım sağlıyor. Mesela tam ekran çalışırken panelleri açmak istediğinizde fareyi ekranın en sol kenarına getirip tıkladığınızda paneller açılıyor.
Panellerin başında yer alan “yer imleri” tüm browser’lar arasında en iyi organize edilebilme özelliğine sahip. Özellikle panellerin pencere kenarından açılıp kapanabilme özelliği ile birlikte, tonlarca yer imlerini rahatça ve ekranda yer kaplamadan kullanabiliyorsunuz.
İndirme yöneticisi firefox’ta olduğu gibi ayrı bir pencere olarak değil de bir sekme olarak açılıyor.
Opera ile açılmayan sayfalar: Bazı kötü kodlanmış sitelerde opera sorun çıkarabiliyor. Bunu gidermek için sayfada boş bir yerde sağ tıklayıp “site tercihlerini düzenle” diyorsunuz, açılan pencerede “Ağ” sekmesine gelip “Tarayıcı tanımlaması”nı “Firefox olarak tanıt” veya “İnternet Explorer olarak tanıt” diyorsunuz ve sorun ortadan kalkmış oluyor. Örneğin www.avea.com.tr adresinde tarifelerin olduğu sayfayı incelerken tanıtım sekmeleri arasında geçiş yapamıyorsunuz. Yani “ücretler” sekmesine tıkladığınızda orayı görüntüleyemiyorsunuz. Bu ve bunun gibi sorunlar karşısında anlattığım şekilde tarayıcı tanımlaması yaptığınızda sorun ortadan kalkmış oluyor.
Opera’da hızlı arama: İçinde arama yapacağınız siteyi hiç açmadan direk adres çubuğundan arama yapabilirsiniz. Firefox kullananlar da bilirler, adres çubuğuna bir metin yazıp enter’a bastığınızda google’da arama yapıyor. Şimdi ise istediğiniz bir sitede arama yapmak için ilk önce siteye gitmenize gerek kalmadan direk arama yöntemine bakacağız. Örneğin imdb’de bir arama yapacaksınız. www.imdb.com sayfasında arama kutusu içerisine sağ tıklayıp “arama oluştur” diyorsunuz, açılan pencerede kısayol kısmına aramada kullanacağınız bir harf (mesela “m”) yazın, tamam deyin. Artık opera’da adres çubuğundan direk imdb’de arama yapabilirsiniz. Bunun için adres çubuğuna “m” yazın bir boşluk bırakın ve aradığınız filmi yazın, enter dediğinizde sonucu görün.
Opera Turbo: Yavaş internet bağlantısı olanlar için hızı 7 kata kadar artıran bir teknoloji.
Opera Unite: Birçok fonksiyon içeren müthiş bir teknoloji. Ne demek istediğimi şu linke kısa bir göz atarak anlayabilirsiniz: (http://unite.opera.com/applications/) Bu uygulamalardan bence en faydalı olanı file sharing. Paylaşmak istediğiniz dosyaları direk bilgisayarınızdan paylaşabilirsiniz. Bunun için arkadaşınıza sizin özel url adresinizi göndermeniz yeterli. İsterseniz sayfaya şifre de koyabilirsiniz.
Opera Link: Opera Link ile yer imlerini, kişisel araç çubuğunu, notları ve kişisel arama motorlarını opera’nın kendi sunucularına yükleyebilirsiniz. Daha sonra da herhangi bir bilgisayarda Opera Link özelliğini açarak kendi opera ayarlarınızı otomatik olarak indirebilirsiniz.
*Ayrıca, bir sayfada sağ tıklayıp “ögeği teftiş et” dediğinizde ilginç şeyler oluyor. Web tasarımcılarının hoşuna gideceğinden eminim 😉
Hepinize iyi uçuşlar: http://www.opera.com/browser/Opera ile ilgili tüm gelişmeleri şu adresten takip edebilirsiniz: http://www.operaturkiye.net/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *