Dünyanin en sosyal paylaşım sitesi: İnploid.com

Yurt dışında yayına başlayan Dragons Den adlı program geçtiğimiz günlerde Türkçe formatıyla beraber yayına girmişti. Programdan kısaca bahsetmek gerekirse 4 tane kodaman abi 1 tane de ablamızın yatırımcı olarak katıldıkları programa projesi olan insanlar da başvurup bir miktar para karşılığında hisselerin belli bir bölümünü yatırım yapmak isteyen oradaki yatırımcılara satıyorlar. 10 gün öncesinde de 5 yatırımcının beraber ortak olarak yatırım yaptığı dünyanın en sosyal paylaşım sitesi inploid.com yüzde 60’ını 150 bin liraya satmış oldu. Siteye üye olmadan inceledim açıkçası ilk şunu söylemeliyim ki türkiye’den proje çıkmayacağının kanıtı gibi duruyor.

Bir defa büyük baş proje yapıyorsanız eğer facebook login ile kullanıcı üye olabilmeli sende oradan istediğini veriyi çek, ne uğraştırıyorsun beni üyelikle falan, ne işle yaptığımı adımı sanımı? Onsuz olmadan insanlar üye olmaz mı? Olur da hem hedeflerine yavaş ulaşırsın malum 15 milyon lira gibi bir para kazanacaklarını hayal ediyorsun, hem de projen büyük baş olmaz. Çünkü yapmak istediğin şey; kullanıcının hareketlerine, yorumlarına ve ilgi alanlarına göre şekillendirmek, bunun için de çok ama çok üye olmalı ki hata payın minumum seviyelere gelsin.

Hangi site vardır ki illa üye olma zorunluluğu içerir? Benim projem everest tepesi gibi diyorsan bırak aç kapılarını kullanıcılara. İki ileti okuyamadan ne yaptığını anlayamadan! nasıl üye olmamı bekliyorsun? Serbest kalsın kullanıcılar sonuçta bizler senin için potansiyel müşterin konumundayız, öyle tükkana, almayacaksanız eğer girme demek var mı? Belki birşeye bakıp çıkacam daha sonrasında ayağım alışacak?

Landing page denilen karşılama sayfası tam bir manasıyla epic fail’dir. Ağa olay nedir? Diğer büyük başlara bak bakalım adam kocaman yazıyor ne yaptığını falan artı kullanıcıya gel senle bi take a tour yapalım diyor, sen ise kime bakmıştın edasıyla kapıda öyle bir güvenlik kurmuşun ki el insaf derler. Daha da inploid.com’a gelmem! der çeker gider.

Siteyi google’a açtığınızdan gezme fırsatı yakaladık, orada dikkat çeken hususlardan biri de kullanıcıların henüz birbirleriyle çet yapamıyor olmaları. Adamlar burada karşılıklı iki kişi direkt geyiğe dökmüşler, bunun için en makul çözüm facebook gibi çet’tir. Velev ki yapmadın diyelim, ne olacağı var mı? diğer eleman zaten tutturmuş ben mesenger kullanıyorum orda daha rahat. diye kullanıcılar pır diye başka mekana uçar.

Biraz daha incelediğimizde kullanıcıların grup da kuramadığı anlaşılıyor, burada da adamlar grup açarlar gibi hayde hücum diye yorum yapmışlar bunun yerine grup açılsa hem de kullanıcıları kategorize ederken daha kolay olsa olmaz mı?

Temayı eleştirme zahmetinde bulunmuyorum malasef, konsept değişikliğine kesinlikle ihtiyacı var yazılarda sağ taraf çok boş kalmış onun yerine ilgili sorular çıkabilir belki çıkıyordur ama ziyaretçilerde gözükmüyor. Tüm yazılarında kalın olduğunu ilk defa görüyorum.

Yukardaki eleştirilerim projenin temel hatlarıyla ilgili ancak bunlar haricinde birşeyi kesinlikle unuttuklarını gördüm o da GOOGLE. Madem forumları meydan okuyacak bir proje yapıyorsun madem uzmanlarından cevap alacağından dolayı milletin google soru yerine inploid’e soracağını düşünüyorsun o zaman google göre çok iyi derecede optimize edin. Google’da her gün milyonlarca arama yapılıyor bunların en kötüsünden bir kısmını ele alsanız sizin için ilk etapta tanıtım açısından çok iyi olacaktır. Yoksa içeride o kadar içerik üretilirken buna rağmen bihaber olacak insanlar açısından yazık olacak.

Aslında yapılacak olan iş çok da zor değil bu dakikadan sonra alt yapı hazırlanmış gereken sadece gelen soruları çok hızlı bir şekilde kategorize edip kullanıcıların da hangi kategorilere yorum yaptığından veya beğendiğinden yola çıkarak gelecek soruyu ona göre belirlemek. Tabi bunun yanında kullanıcıdan kendisi hakkında biraz daha fazla bilgi alırsan kategorizasyon olayı daha hızlı olacaktır.

Projeye sosyal ağ olarak bakacaksak eğer bi ihtimal tutabilecek cinsten diyebilirim ama konseptinin hiçbir zaman dışına çıkamayacaklar bu yüzden kullanıcı içeride çok fazla dolanacağını sanmıyorum. Sonuçta burada fotoğraf bakmadır, oyun oynamadır gibi facebook’un en önemli iki aktivitesi olmayacağı için kullanıcıyı oyalayacak başka alternatifler üretilmeli.

Projenin arkasındaki 5 ejdere gelirsek açıkçası birkaç ejder olayın ne olduğundan bi haber yatırım yaptılar sırf Nevzat Aydın var diye işe girdiler ancak paylarına düşen 30 bin lira olduğu için battıkları! zaman pek birşey kaybetmeyecekler. 150 bin lira fena para değil yatırım açısından ancak kısıtlı bir bütçe olduğundan çok iyi derecede değerlendirmek ve tüm bir yılın çizelgesini maksimum verim alınabilecek ölçüde ayarlanmalı.

Madem 15 milyon para kazanacaktı da neden gelip %60 gibi büyük hissesini satmış olabilir diyebilirsiniz. Aslında Ersan Özer’in yatırım konusunda dediği birşey var, siteyi büyütmek amacıyla yatırım alın yoksa sıfırdan projede bu kadar az paraya o kadar çok köfte vermek zorunda kalırsınız. Öncelikle ailenizden falan isteyin der, lakin proje sahipleri bu yolu denemişler ve oradaki istihkaklarını doldurduklarından köprüye girmeden son çıkış olarak burayı tercih etmişler. Umarım onlar adına en iyisi olur.

Girişimin arkasında bulunan ejderler için söylenecek tek şeyi sanırım Ömer Ekinci söyledi;  “bu gibi projelerin dragonlara ihtiyacı olduğunu zannetmiyorum ( Gerçi TR deki dragonların herhangi bir işletmeye ya da girişime -en azından şimdiye kadar- faydalı olduğunu düşünmüyorum o da ayrı) böyle projeler tutarsa viral olarak tutar, tutmazsa dünyanın bütün dragonları arkadan ittirse de tutmaz. O yüzden inploid i tutturacak olan şey kendi sosyalliğidir.

Tags: , , , ,

3 Responses to “Dünyanin en sosyal paylaşım sitesi: İnploid.com”

  1. yasin says:

    iyiymiş len aslında. daha da geliştirilebilir. bunun gibi bişey bizim de aklımıza gelmişti hatırlarsan, hatta benzerini google da yapmıştı adını hatırlamıyorum şimdi. Adamlar kalkmış yapmışlar. Bence yürür bu iş…

  2. ali ozcan says:

    Siteyi oldukca gelistirdiler ve su anda hızına yetisemedigimiz guncellemelerle sürekli yenilemeye devam ediyorlar. Bir kez daha inceleyin derim. Objektif olmadığınızı düşündüm bu yazınızı okuyunca

  3. admin says:

    arkadaşım yazıyı yazdığımız tarihe bakarsanız fi tarihinden kalma olduğunu göreceksiniz, ilk çıktığında görüşlerimi belirtmiştim lakin sizinde dediğiniz gibi baya değişiklik olmuş belki ilerleyen günlerde bu değişikliklerle alakalı bir yazı daha yazabilirim.

Leave a Reply