SiteBilgi :: Popülarite Ölçüm Aracı

Daha öncede başka projelerinden bahsettiğim ve hali hazırda da düzenlemiş olduğu temayı kullandığım eburhanın sitebilgi projesinin yeni özelliklerinden bahsedeceğim. Henüz kendi blogunda duyuru yapmamasına rağmen dikkatimi çeken yeniliklerden söz etmeden önce ne işe yaradığına bakalım;

Sitebilgi.net aslında sadece net uzantısı değil, .com uzantısı da .net’e yönleniyor. Aslında adından da anlaşılacağı üzere istediğiniz herhangi bi site hakkında bilgi edinebiliyorsunuz. Peki bu bilgiler nelerdir ne işe yarar ?

Google pagerank değeri, Google’daki sayfa sayınız kaç tane backlink aldığınız gibi site hakkında bilginiz oluyor. Şimdilerde dmoz kaydınada ek olarak friendfeed kaydı olup olmadığı eklenmiş aslında ne işe yarar bilemiyorum bu kaydın. Hadi dmoz kaydını insanlar link alıp satarken kriter olarak görebilir ama friendfeed i sanmam. Çünkü herhangi birisi bile friendfeed’de o site ile alakalı bir link paylamış ise friendfeed kaydı varmış gözüküyor. Açıkcası bana gereksiz geldi.

Son olarak uzun zamandır eburhan’dan istediğim bişi olan sitelerin w3 uyumu olup olmamasını göstermesiydi. Bunuda diğer özellikler ile birlikte en altta site detayları kısmından ulaşabiliyorsunuz. Burada sitenin ufak bi resmi, açıklaması ve anahtar kelimeleri, alexa grafiği görebilirsiniz. W3 uyumlu olup olmadığını sol üstte yeşil varsa uyumlu yok kırmızı varsa ki zaten yanında rakam ile kaç tane hata olduğu yazıyor. Biraz daha belirginleştirilse iyi olur açıkcası yoksa ilk etapta anlaşılmıyor neden orada yeşil olduğu 🙂

Böyle bir hizmeti sunduğu için ayrıca eburhan‘a teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi almak için bu yazıyı okuyabilirsiniz.