WordPress SyntaxHighlighter Evolved eklentisi

Bloglarında örnek verirken kod yazan arkadaşlar için hemde kullanıcılar için kodları renklendiren bir eklenti yazılmış; SyntaxHighlighter Evolved. Eklenti kullanılan bütün dilleri neredeyse destekliyor, liste için tıklayınız!

Eklentinin kurulması; paketi indirip “zip”ten çıkardıktan sonra blogunuzun bulunduğu klasordeki “wp-content” içindeki “plugins” klasorune kopyalamanız yeterli daha sonra zaten ayarlarını kendiniz yapabilirsiniz.

Kullanırken yazacağınız kod php ise köşeli parantezler içinde php yazarak açıyoruz daha sonra aynı “tag”ı / ile kapatıyoruz, burada eklenti kurulu olduğu için kapatmıyorum.Ayrıca yayınlanan son sürümünde “türkçe” dil desteğide getirildi.Teşekkürler Viper007!

Not: Bazı temalarda uyumsuzluk problemi olduğu düşünürken eklenti sahibine neden kaynaklı olabileceğini sordum. Cevap olarak ;
Temanızın footer.php dosyasında

<?php wp_footer(); ?>

kodunun olup olmadığına dikkat edin eğer yoksa javascript dosyaları yüklenmeyeceği için eklenti çalışmaz. Verdiğimiz kodu footer.php de herhangi bir yere eklerseniz uyumsuzluk problemi giderilmiş olur.