Twitter Bug ve İnternet

10 Mayısı muhtemelen kimse unutmayacaktır. Kimileri için Deniz Baykal’ın istifasını hatırlatacak, kimileri için de twitter da bulunan bug’u. Başlıktan da anlaşıldığı ve bizi ilgilendiren kısım olan twitter bug üzerine yazımızı kaleme aldık. Twitter’da bulunan ufacık bir hata ki ona birazdan değineceğim dünyayı karıştırmaya yetti!. Bulunan bug ortalığı karıştırdı karıştırmasına ama dikkatle baktığımızda internet alemine gösterdiği çok da farklı şeyler var. Aslına bakarsanız twitter’in ne kadar popüler olduğu ve Türkiye’de de yadsınamaz derecede kullanıcısı aynı zamanda ünlü kullanıcıları olduğunu çoğu insan biliyordur veyahut da tahmin edebilir ancak 140 karakterlik bir mesaj servisi nasıl olur da bu kadar popüler olabilir? Twitter hakkında ilerleyen günlerde geniş bir zaman aralığında değinmek üzere burada twitter’i bitirip sadece bulunan bug’un bize gösterdiklerine başlayabiliriz. Analiz kısmına geçmeden önce açığın nasıl birşey olduğu ve nasıl bulunduğuna dair bulan kişiden alıntı yaparak bilgi vereyim;

ben accept isimli bir metal grubu dinliyorum ve seviyorum. pwnz kelimesi de bildiğimiz gibi “sikertir, siker, alayına gider, kraldır” gibi bir anlama geliyor. o gün eve gelirken de acceptin bir albümü hatim etmiştim.

o gazla eve gelince de accept pwnz yazdım twit olarak.

yazdığımda pwnz adlı twit kullanıcısının beni takip ettiğini farkettim. olay bundan ibaret. buradan da açıklamış bulunuyorum böylece. accept billgates yazın görün.

Bug’u bulan kişi yukarda da bahsettiği üzere tamamen denk gelmesi üzere hatayı farketmiş. Ee abiler olay nedir? adam bug’u bulmuş ne olmuş yani diye soracak olursanız maksat geyik olsun diye de, Twitter’da bulunan yabancı ünlüleri kendilerine takipçi olarak eklemişler. Normalde twitter’da herkes kimi takip etmek isterse onu takip ediyor yoksa kimsenin beni takip et diye zorladığı falan da yok. Bu arada kendilerine derken bide bunun idil diye bir kız arkadaşı varmış onunla beraber, unutmadan internette bora kırca diye bahsedilmiş bug’u bulan kişinin adından.. Buraya kadar sorun yokken yabancı bloglar’da ”kim bu insanlar da neden bu kadar ünlü bunları takip ediyor diye”, başlamışlar vıdı vıdıya. Peki bu bug cidden bahsedildiği kadar da büyük bir hata mıydı? Gene bug’u bulan kişiden alıntı yapalım;

ki ben bunun bug olduğunu bile düşünmüyorum. accept ile başlayan twiti kod olarak tanıtan bir kod yazılmış olmalı. ya da sistemi fazla düz yazdılar ki twitter oldukça basit bir sistem, facebook’un yanında. gönderilen veri ile girilen twiti aynı fonksiyon ile gösterdiler. ne de olsa sen bir veri göndermek istersen bir şekilde gönderirsin ve bu bir bug oluyorsa buna karşı bir kod yazılmalı, ha kolay yoldan twit girerek yapmışsın, ha zor yoldan. e kolay yoldan olunca da yazılanların tamamını kod olarak algılıyor büyük ihtimalle. ben olsam öyle yapmazdım da, neyse.

profilini gizleyen insanlara yollanan follower teklifini sorgulatacaklar accept anahtar kelimesi için, eğer bir follow isteği yoksa işlem yapılmayacak. bu kadar da basit.

not: bilmeden konuşuyorum, programlama hakkında zerre bilgim yok. severim atıp tutmayı, swh.

Adam bug’u bulduğu yetmiyor gibi bunun alalede ufak bir yazılım hatası olduğunu anlatmaya çalışıyor olması takdire şayan bir harekettir. Kalkıp deseydi ”gördünüz mü lan! twitter’i bile bi ters bi yüz ettim siz yapabiliyor musunuz” diye kim inanmazdı ki? Dünya halen bu bug’dan söz ederken yazımı malasef burada noktalıyorum. Açıkça söylemek gerekirse yazıya başlarken olayın analizini ve bize gösterdiklerini yazacaktım lakin yazı çok uzun olduğu için onu başka bir yazı olarak yayınlamayı daha mantıklı buldum ve en kısa zamandada linkini burada bulabilirsiniz.

4 thoughts on “Twitter Bug ve İnternet”

 1. gerçekleri çarpıtmayan nadir yazılardan biri bu, teşekkür ederim.

  yalnız orada yapılan hata 5 satırlık bir if döngüsünden ibaret, twitter’ı komik duruma düşüren ikinci şey bu. birincisi mi? twit’leri kod olarak alması, anahtar kelime olarak tanınmadığında twit olarak geçmesi.

 2. @bora kırca, öncelikle buraya gelip teşekkür yazım için teşekkür ettiğiniz için ben teşekkür ederim.

  Aslında bug’un sosyal etkilerinden bahsetmek amacıyla yazımı ele almıştım fakat yazı simultane gelişince başka bir yazıya kaldı. Eğer burayı takip ederseniz birkaç gün içersinde yazıyı okuyabilirsiniz.

  Ayrıca böyle bir hatayı tespit edip twitter’a da göndermeniz takdir edilesi bir durum.

 3. Aga inci sözlük takip ediyoz 🙂 hep duymazdan geliyodun hani…
  Bu arada inci dünyaya açılmış artık 😉

 4. @yasin, bu kadar cevher olduğunu bilmiyordum ki ama adı üstünde zaten inci değerli birşey 🙂
  Ama inci demek daha doğru olur sözlükle alakası yok ya hani temayı giydirdim al sana sözlük değil olay, bildiğin forum gibi herkes birbirine yazabiliyor bu sözlükte olmaması gereken bir durum.. Küfürlere zaten hiçbirşey demiyorum artık 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *