Ücretsiz Web Güvenliği Tarayıcısı Netsparker

Ferruh Mavituna‘nın 3 sene kadar üzerinde çalıştığı Netsparker adlı web güvenliği tarayıcı kısa bir zaman öncesinde yayınlanmıştı. Şimdilerde ise daha çok insana hitap edebilmek için community edition adını verdikleri halk dilinde amme hizmeti dediğimiz sürümü yayınladılar. Tabiki bedava.

Peki bu program ne işe yarıyor? Aslında bir canavar yapmışlar, hali hazırda programa yüklemiş oldukları bilgiler sayesinde hızlı bir şekilde siteyi taratabiliyorsunuz. Bu da demek oluyor ki başkaları (sizin sitenizi hacklemek isteyen insanlar) taramadan önce sitedeki açıklardan haberdar olabilirsiniz. Neticede yazılımını siz yazmış olsanız bile sitenizin yaptığınız hatanın farkında olmayabilirsiniz. İlerki yazılarımda detaylı bahsetmek istediğim için nasıl kullanıldığı ve ne işe yaradığını şimdilik es geçiyorum.

Programı nereden indireceğim diye soracak olursanız, netsparker indir linkinden edinebilirsiniz. Fiyatını merak edenler için 1000 dolar standard sürümü, daha profesyonel sürümü ise 3000 dolar. Gelişmeleri takip etmek isterseniz netsparker blog‘unu ziyaret edebilirsiniz.